Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Laptop Toshibe Sattelite - nie działa na baterii

13 May 2007 14:33 3742 6
 • Level 14  
  Witam.
  Mam od roku Toshibe Sattelite. Od pewnego czasu laptop przestal dzialac na baterii. Lampka ladowania sie swieci. Pozostawiajac go podlaczonego do sieci przez dluzszy czas i bateria i tak sie nie laduje. Odlaczenie od zasilania powoduje natychmiastowe wylaczenie sie komputera.

  Moze warto zregenerowac baterie w sposob podobny jaki sie robi w telefonach komorkowych ?

  Przy baterii Ni-MH (niklowo-wodorkowe) należy postępować w następujący sposób:

  Rozładuj baterię do minimum w telefonie, lub jeśli nie możesz rozładować baterii w telefonie zrób to opornikiem o jakiejś niskiej wartości lub żarówką małej mocy (np. taką od latarki) Jesli znasz sie trochę na elektronice i posiadasz multimetr to prąd rozładowywania nie powinien być większy niż 20-30 mA. Przy rozładowywaniu stosuj się do wskazówek zawartych w rozdziale IV. Rozładowywanie (DISCHARGE). UWAGA !!! NIE WOLNO rozładowywać baterii bardziej niż do 0,9 V na ogniwo! Wiec jeżeli bateria np. nokia 3210 2,4 V jest zbudowana z dwóch ogniw po 1,2V każda, to czekamy aż napięcie spadnie do 1,8 V. przykład: 2,4V : 1,2V = 2 ogniwa, 2 ogniwa * 0,9V = 1,8V (do tego poziomu czekamy!). Jeśli rozładowywujesz baterię telefonem (nie polecam ponieważ telefon nie rozładowywuje baterii do końca) nie musisz się stosować do zaleceń dotyczących napięcia rozładowanej baterii.
  Następną czynnością jest kilkukrotne owinięcie baterii dokładnie kawałkami gazety (lub chusteczkami jednorazowymi ew papier toaletowy) tak aby bateria nie była narażona na zawilgocenie a skraplająca się woda została wchłonięta przez papier.
  Tak przygotowaną baterię włóż do szczelnego plastikowego worka (torebki) najlepiej z zamknięciem. następnie zamknij worek i sprawdź czy jest on hermetyczny (szczelny). Przed zamknięciem worka należy usunąć z niego zbędne powietrze tak aby po jego zamknięciu było w nim jak najmniej.
  Następnie baterię owiniętą w papier i zamkniętą w szczelnym worku należy włożyć do zamrażarki (najzimniejszy punkt w lodówce) na okres najlepiej trzech (3) dni.
  Po trzech (3) dniach wyciągnij baterię z zamrażarki (najzimniejszy punkt w lodówce) wyjmij z plastikowego woreczka, odwiń z gazet (papierów lub chusteczek.)
  Tak przygotowaną baterię pozostaw na dwa (2) dni w temperaturze pokojowej (UWAGA !!! nie kładź baterii czasami na kaloryfer ważne jest aby bateria leżała w temperaturze pokojowej jakieś 20-24 stopnie) tak żeby cała wilgoć która mogła się w niej zmagazynować odparowała.
  Po 2 dniach włóż baterię do telefonu i maksymalnie ją naładuj (jakieś 21 godzin). Jeśli posiadasz specjalną ładowarkę do ładowania baterii to zamiast ładować w telefonie naładuj baterię w tej ładowarce.
  UWAGA !!! Po tym zabiegu kolejne trzy cykle ładowania (tzw. formatowanie baterii) muszą być pełne, to znaczy nie można doładowywać baterii w między czasie. Baterie należy naładować do maksimum i następnie rozładować do maksimum i taką operacje powtórzyć jeszcze dwa razy.
  Pod pojęciem maksymalnego naładowania należy rozumieć ładowanie baterii maksymalnym dopuszczalnym prądem ładowania, osiągnąć to można ładując baterię w wyłączonym telefonie lub w specjalistycznej ładowarce.

  Pod pojęciem maksymalnego wyładowania baterii należy rozumieć wyładowanie baterii maksymalnym dopuszczalnym prądem, Wyładowanie baterii następuje wtedy gdy telefon nie chce się już włączyć lub gdy włącza się na czas nie dłuższy niż 1 sekunda. Najlepiej wyładować baterię w specjalistycznej ładowarce ponieważ telefon nie rozładuje jej do pełna. Więcej informacji rozdział IV. Rozładowywanie (DISCHARGE). Po tej operacji bateria będzie "trzymać" około 50-70 % dłużej:)
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Level 21  
  Temat poruszający regenerację baterii znajduje się tu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic354605.html
  W laptopie stosuje się głównie ogniwa Li-Ion, więc opis dotyczący akumulatorka Ni-MH jest nieprzydatny.
 • Level 28  
  Może siadła elektronika w baterii - proponuję zmierzyć napięcia na jej wyjściach.
 • Level 12  
  Byc może skończyła sie jej żywotność. bardzo niekorzystnym zjawiskiem dla baterii jest jej częste doładowywanie. jeśli dzieje, że to czasem, to nic strasznego, ale najgorsze jest, gdy ktoś używa lapa, potem go odłączy od zasilacz, potrzyma na baterii i potem znowu doładowywuje, wtedy ogniwa najszybciej kończą swoją żywotność...
 • Level 14  
  W takim wypadku jest szansa zeby bateria dzialala?Po regeneracji tudziez naprawie?
 • Level 28  
  Oczywiście że jest, tylko najpierw trzeba zbadać czy winna jest bateria mierząc ją. Regeneracja to koszt około 200zł więc należy zastanowić się czy nie lepiej kupić nową oryginalną baterię.
 • Level 14  
  Dokladnie.
  Dziekuje za podpowiedzi.