Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LM4780 brum i wysokie napięcie zasilania

13 May 2007 15:03 1407 1
 • Level 11  
  Witam wszystkich bardzo serdecznie i z wracam się prośbą o rozwianie moich wątpliwości.
  W chwilach wolnego czasu (mam ich mało) złożyłem sobie końcówkę mocy na lm4780 2x120W, sam zaprojektowałem płytkę, następnie ją wykonałem.
  Po w lutowaniu wszystkich elementów przyszedł czas na testy, i tu pojawił się mały problem, czyli cichutki brum (przydźwięk sieci).
  Brumienie jest bardzo ciche, żeby je usłyszeć trzeba ucho przyłożyć do głośnika, i niema znaczenia czy wejście jest zwarte do masy czy nie, po przyłożeniu sygnału niby wszystko jest w porządku, sygnał zagłusza brum.
  Może powinienem to z bagatelizować, ale nie, zacząłem poszukiwania, przecież wzmacniacz dobrej klasy nie powinien nawet szumieć a co dopiero warczeć.
  Przetrzepałem raz jeszcze płytkę w poszukiwaniu błędnej masy i nic, filtracja zasilacza też w porządku 4x4700u na połówkę napięcia zasilania.
  Układ zasilacza w raz z kondensatorami znajduje się na tej samej płytce co końcówki mocy. Jedno co nie dawało mi spokoju to napięcie zasilania, w nocie katalogowej układu producent podaje napięcie max 84V, czyli 2x42V, mój zasilacz po wyprostowaniu i przefiltrowaniu daje 2x38V.
  Podczas testu sztucznie obniżyłem napięcie zasilania do 2x36V, czyli pomiędzy zasilacz a końcówki mocy w piąłem rezystory 10R/5W, jakie było moje z dziwienie kiedy po przyłożeniu ucha do głośnika usłyszałem błogą ciszę, przyłożyłem nawet palec do wejścia sygnału, aby upewnić się czy wzmacniacz żyje, głośnik natychmiast ożył wydając z siebie charakterystyczny dźwięk.
  Wszystko to reasumując, czy to możliwe że napięcie w sumie dalekie jeszcze od maksymalnego daje takie efekty, a może to nie to i ja się mylę?
  Pozdrawiam.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.30] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • Level 25  
  Witam.
  W przypadku wzm. m.cz. duże znaczenie ma prowadzenie podłączenia zasilania <w tym gł. masy> i wskazane jest aby ścieżki te były w miarę grube <nawet dodatkowo pocynowane> i podłączone zasilanie wzm. bezpośrednio do kondens.filtrującego. ale nie do ścieżki między mostkiem a kondensatorem a po nim. z pozoru znikome oporności ścieżek indukują w sobie zmienne pole, które może w niewielkim ale jednak jakimś stopniu wpływać na pozostałe obwody - stąd to "mruczenie" wzmacniacza.
  Ma to znaczenie głównie przy m.cz. i w. cz., natomiast mniejsze przy zasilaniu ukł. cyfrowych ale "wolniejszych".Również w przypadku zasilania kilku układów jak przedwzmacniacze i in. z tego samego zasilacza wskazane jest podłączać do wspólnego punktu "po kond. filtrującym. Aby tego uniknąć kiedyś nawet stosowano kond. elektrolit. z 4 końcówkami /wej. i wyj/ ale tego zaniechano ze wzgl. na koszty.

  Pozdr. wsp :D
pcbway logo