Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega + ULN20XX + Silniki krokowe

miszczzolw 13 Maj 2007 15:22 4200 8
  • #1 13 Maj 2007 15:22
    miszczzolw
    Poziom 10  

mam pytanie/problem chcę wysterować silniki krokowe unipolarne PM-55L (z drukarki HP) rezystancja na uzwojenie 13 Ohm przez Atmege tzn nie bezpośrednio tylko przez ULN2064. planuje zasilać ten silnik napięciem 12V i co za tym idzie prąd 1A. Moje pytania: czy taki układ ma szanse zadziałać i czy mogę podpiąć go bezpośrednio pod Atmege bo gdzieś znalazłem schemat gdzie był podpięty bezpośrednio, czy potrzebne sa jakieś diody (lub kondensatory) na wyjściu zabezpieczające przed przepięciami w momencie wyłączania cewek.
    Poza tym zagadnieniem inetersuje mnie jeszcze sprawa ULN2803 czy zwarcie odpowiednio dwóch wejść i dwóch wyjść powoduje zwiększenie maksymalnego prądu jakim może sterować ULN z 500mA do 1A ??
    i co daje podanie + napięcia zasilania silników krokowych na nogę 10 układu
    proszę o wyrozumiałość przy odpowiedziach na pytania
    dzięki i pozdro

0 8
  • #2 13 Maj 2007 17:00
    bogdan_p
    Poziom 39  

oba układy ULN posiadają wewnętrzne diody zabezpieczające dla 2803 jest to końcówka 10 , dla 2064 1+8 w obu przypadkach łączy się do + zasilania tego samego źródła co zasilanie silnika
    można łączyć ze sobą stopnie ULN 2803 w ramach jednego układu , ale lepsze rozwiązanie jest połączenie równoległe 2 układów ULN 28003 ( jeden nad drugim zlutowane końcówkami )
    bez żadnego problemu można podłączać do portu mikrokontrolera , właśnie do tego służą tego typu układy , jeżeli masz duży prąd silnika to może lepiej zastosuj 4 tranzystory w stopniu mocy np Tip 122

0
  • #3 13 Maj 2007 23:19
    miszczzolw
    Poziom 10  

faktycznie przeglądając note katalogową ponownie zauważyłem te diody mój błąd ;) myśle że ULN2064 wystarczy nie będzie potrzeby stosowania aż tranzystorów, niemniej jednak w razie problemów jest to rozwiązanie.
    a teraz mam jeszcze takie pytanie odnośnie samych silników w nocie katalogowej (datasheet - nie wiem czy dobrze tłumacze z angielskiego ;) dla silnika PM55L-048 znalazłem że rezystancja pojedyńczego uzwojenia silnika dla połączenia unipolarnego wynosi 30 Ω napięcie zasilania wyosi 24V ale prąd jest podany dla podłączenia bipolarnego 800mA na fazę
    mój silnik ma rezystancję pojedyńczego uzwojenia silnika 13 Ω więc kiedy dostanie napięcie 24V to popłynie prąd około 2A a nie wiem czy sam silnik wytrzyma taki prąd :|
    więc zastanawiam się czy lepiej będzie go wysterować prądem do 800mA czy napięciem 24V, ponieważ sam silnik bez problemu zaczyna się obracać przy podaniu 5V (z niżczym nie próbowałem)
    proszę o poradę pozdro

w razie czego link do PM55L
    http://www.datasheet4u.com/html/P/M/5/PM55L-048_NMB-MAT.pdf.html

0
  • #4 14 Maj 2007 20:46
    bogdan_p
    Poziom 39  

cała sprawa polega na tym że na bazie danego modelu podstawowego , producenci zamawiają różne modele które zasadniczo różnią się tylko rodzajem wykonanego uzwojenia , z pewnością jest tak w Twoim przypadku i silnik może być na 12V , najszybciej sprawdzisz to po napięciu zasilacza drukarki
    druga sprawa to że nie można cewki silnika traktować jako czystej rezystancji do obliczeń prądu , do tego potrzeba nieco więcej danych , zwróć uwagę na fakt że silnik zasilany jest napięciem zmiennym a nie stałym

0
  • #5 14 Maj 2007 21:52
    miszczzolw
    Poziom 10  

Słuszna uwaga bo poza czystą rezystancją mamy do czynienia jeszcze z indukcyjnością jeśli dobrze myśle to pojemność jest znikomo mała czyli do pominięcia.
    Zasilanie drukarki to +18V, ale jest dziwna rzecz bo silnik jest sterowany z takiego scalaczka SMD motoroli, nigdzie nie mogę znaleźć do niego datasheeta ale to możemy pominąć (pewnie jest to jakiś specjalizowany układ). Niemniej jednak na złącze silnika dochodzi napięcie 18V na środkową nogę czyli zasilanie silnika i tu wszystko jest normalne, ale na pozostałych nogach czyli tych do które podłączone są uzwojeń występuje napięcie 9V,
    czyli wynikało by z tego że silnik zasilany jest 9cioma voltami??
    A jak można sprawdzić indukcyjność uzowjenia?? jest to możliwe w domowych warunkach, czy pozostaje metoda mostkowa bo taką w sumie znam.

Ten scalak motoroli to: XC79185FN CKDB9547
    układ pochodzi z drukarki HP DeskJet 660 rozebrałem jeszcze jedną drukarkę HP Deskjet 640 i tam jest układ TI (texas'a):
    09AKLDW SN104484FNHR.

A ogólnie to dziękuje za zainteresowanie bo dostaje bardzo cenne porady i podpowiedzi

0
  • #6 14 Maj 2007 23:04
    bogdan_p
    Poziom 39  

masz kolejny przykład że wiele podzespołów z drukarki to elementy wykonywane na specjalne zmówienie producenta konkretnego modelu w tym przypadku drukarki
    zmierzyć się da wszystko , tylko po co , chcąc wszytko dokładnie określić musisz znać jeszcze częstotliwość sterownia , czy będzie również modulacja sygnałem PWM , jaki obciążenie silnika ........ takie dane dostarcza jedynie producent określając ściśle warunki w jakich został dokonany pomiar i wyznaczona charakterystyka
    chcesz zbudować prosty sterownik , zakładasz prąd silnika 1A , napięcie sterownia jak zmierzyłeś 9V ( wydaje mi się że silnik jest na 12V V) to wszystko do tego odpowiednio dobrany stopień mocy reszta to program

0
  • #7 15 Maj 2007 07:37
    miszczzolw
    Poziom 10  

Ok to już wszystko jasne dziękuje za wszystkie odpowiedzi myślę że teraz nie pozostaje nic innego niż zacząć coś budować, testować i wyciągać wnioski :)

0
  • #8 16 Maj 2007 18:12
    Slak68
    Poziom 17  

U mnie dobrze chodził na 12V na ULN 2803 bez problemu.
    Zauważ, że ULN może wytrzymać do 0,8A przy sterowaniu krokowca - 1 wyjście działa przez 1/4 czasu trwania sekwencji sterującej silnika, więc ma czas na lekkie "ostygnięcie".
    Nalutowanie od góry kolejnego ULN 2803 jest też bardzo dobrym pomysłem.

0
  • #9 10 Kwi 2010 00:12
    diodka88
    Poziom 11  

Co do tego ostygnięcia, to właśnie zastanawiam się jak rozwiązać problem grzania się ULN2803. Zrobiłam sterownik według poniższego schematu. Jednak niedość że scalak się bardzo grzeje, to silnik bardzo głośno chodzi nie mówiąc już o jego temperaturze. W Sterowniku zbudowanym na mostku problem grzania można było roziwązać odpowiednio skracając czas podawania stanów wysokich na wyjścia EnableA i B. Jak można uzyskać taki efekt w przypadku ULN ?

0
  Szukaj w 5mln produktów