Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy 2x ok. 4W

pslosarz 27 Maj 2007 22:47 22103 34
 • #31
  LashloE
  Poziom 13  
  No to ja się pochwalę :)
  Przed chwilą skończyłem słuchać muzyki z mojego pierwszego lampowego wzmacniacza, siedziałem 15 minut i gapiłem się na neonówkę i żarzącą się lampę :)

  Zbudowałem go z takiej samej lampy co autor(niestety nie mam dwóch takich :( ). Transformator 1:1 mam z jakiegoś starego radia jest on jeszcze wyposażony w wyjście żarzenia 6V ale niestety ta lampa wymaga wyższego więc musiałem zastosować drugi transformator jakiś 12V. Transformator głośnikowy wydobyłem z jakiegoś telewizora lampowego. No i jeszcze wykombinowałem neonówkę do sygnalizacji pracy.

  Podczas uruchomienia po nagrzaniu lampy wzmacniacz wydawał przeraźliwy, głośny pisk. Nie wiedziałem z jakiego to powodu próbowałem jakoś temu zaradzić zmniejszając napięcie anodowe, napięcie żarzenia dodałem kondensator równolegle na wejście ale nic nie pomagało. Dopiero włączenie rezystora równolegle do wejścia pomogło o wartości ok. 60K.

  Kiedyś jeszcze zrobiłem dwu gałowy equalizer lampowy ale niestety w cudowny sposób potłukłem w nim lampę. Płytkę (właściwie tekturkę) jeszcze posiadam to do kombinuje sobie z tego equalizer i będzie git ;]

  Edit: ftp://zlom.no-ip.org/wzmacniacz_4W.wav nie słuchajcie tego głośno :]
 • Relpol przekaźniki
 • #32
  predom
  Poziom 26  
  Mam dwa pytania dotyczące tego wzmacniacza. 1.Czy można zatstosować lampy ecl86? 2.Czy ten rezystor 150 na schemacie to 150 ohm? Aha i jeszcze jedno ile watów będzie pobierał ten wzmak?
 • Relpol przekaźniki
 • #33
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  Jak najbardziej można. PCL od ECL różni się wyłącznie żarzeniem. Cała seria P wymaga stabilnego (ale niekoniecznie stałego) prądu 300mA, a seria E - napięcia 6,3V.
  Opornik 150 to 150 omów.
  Pobór mocy będzie rzędu 30W dla wzmacniacza stereo.
 • #35
  Krzysiek16
  Poziom 24  
  Jak dasz jednowatowe to wystarczy z zapasem. Najwięcej mocy wydzieli się na oporniku katodowym pentody, trochę mniej na oporniku w siatce drugiej. Pozostałe mogłyby być 1/4W, ale niektóre by się mocno grzały, dlatego bezpieczniej jest dać mocniejsze.