Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz a bateria 9V, LM308 - kilka pytań dot. efektu gtr

13 Maj 2007 22:12 2504 8
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich bardzo serdecznie!
    Stawiam pierwsze kroczki w elektronice. Złożyłem przester do gitary elektrycznej, ale natknąłem się na drobne problemy:
    1. WO
    W układzie powinien znajdować się WO LM308. Jednakże mam problem z dostaniem go (w jednym sklepie w cenniku widniał za prawie 25 zł :!: a i tak nie mieli go na stanie), przez net chwilowo nie chcę zamawiać. Czy można go CHWILOWO zastąpić innym WO, np. TL071? Tylko by sprawdzić, czy układ działa (dźwięk oczywiście nie musi być piękny), później (jak tylko znajdę) do układu powędruje LM308.
    2. Zasilanie
    Zasilanie standardowo - bateria 9V. Ale dodatkowo chciałbym zrobić wejście na zasilacz. Czy oprócz gniazda (zwykłe gniazdo zasilania DC do montażu na obudowę) wypadałoby tam zamontować jakąś diodę, np. prostowniczą Schottkiego?
    Poza tym, słyszałem, iż nie powinno się jednocześnie podłączać baterii i zasilacza. Oczywiście wyjmowanie baterii przy każdym używaniu zasilacza będzie mocno kłopotliwe. Czy więc nie ma znaczenia, że bateria i zasilacz są podłączone jednocześnie, czy ten problem da się jakoś sprytnie ominąć? Jak?
    Serdecznie dziękuję za wszelką pomoc
  • Poziom 21  
    1. LM308 możesz zastąpić układem TL071, TL081 a nawet uA741
    2. Możesz zastosować stabilizowany zasilacz 9V (trafo, mostek prostowniczy, kondensator filtrujący oraz stabilizator 9V LM7809). Większość gniazdek DC posiada trzecią nóżkę, które jest odłączana po wsadzeniu wtyczki, możesz do niej podłączyć jedną z elektrod (przeważnie masę) baterii, lub zastosować przełącznik wyboru zasilania.
  • Poziom 11  
    1. To świetnie.
    2. A w przypadku braku zasilacza stabilizowanego - czy ta dioda spełni zadanie?
    Przełącznik odpada. Jeśli więc wybiorę gniazdo z "trzecią nóżką" i tam podłączę masę z klipsa bateryjnego, to mam rozumieć, iż:
    Gdy wtyczka jest wyjęta to obwód się zamyka i używana jest bateria jako źródło zasilania;
    Po włożeniu wtyczki zamiast zasilania bateryjnego używane jest zasilanie z gniazda, a bateria jest "pomijana" i nic się nie stanie?
  • Poziom 11  
    Dobrze, to jeszcze takie pytania:
    Dioda głównie po to, żeby się przysmażył najwyżej zasilacz. Jeśli dioda Zenera, to gdzie miałaby być zamontowana? Między układem i plusem?
    W przypadku zastosowania tego gniazda - która nóżka szła by do czego? Pierwszy raz robię takie zasilanie. Prosiłbym o schemat ideowy (zwyczajne zdjęcie gniazda z napisanym co i jak).
    I czy wtedy prąd z baterii zupełnie nie będzie pobierany? Bo jeśli tak, to lipa. Myślałem jeszcze nad zastosowaniem tranzystora polowego...
  • Poziom 21  
    Jeśli chodzi o gniazdko - z tego co pamiętam: ostatnia nóżka jest podłączona do bolca (przeważnie podaje się tam + zasilania), nóżka pod obudową gniazdka to najczęściej masa, nóżka z boku to ta odłączana od masy po wsadzeniu wtyczki, więc tam powinieneś podłączyć masę baterii - sprawdź to omomierzem z wsadzoną i wyjętą wtyczką. Diodę Zenera podłącza się równolegle do szyn zasilania w kierunku zaporowym. Między diodą a zasilaczem musi być szeregowy rezystor na którym odłoży sie nadmiar napięcia.
  • Poziom 11  
    Ok - po namyśle Zenera sobie daruję i zwyczajnie kupię zasilacz stabilizowany.
    I ponowię pytanie - czy w przypadku zastosowania tego "trójnóżkowego" gniazda przy używaniu zasilacza prąd z baterii nie będzie pobierany?
  • Poziom 17  
    siemka!

mam podobny problem zasilacz a bateria.
    próbuję podłączyć przedwzmacniacz mikrofonowy.
    jak jedzie na baterii to gra, aż miło, a jeśli podłączę preampa na zasilaczu AT od komputera, to słychać tylko buczenie i to dość nie przyjemne =/

przedwzmacniacz to kit Nord Elektronik'a ne 099