Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpiecznik, C45N 1 czy bezpiecznik różnicowo-prądowy?

14 Maj 2007 00:19 4375 6
  • Poziom 17  
    Witam!

Mam pytanie. Mieszkam w budownictwie które ma około 50-55 lat. W całym domu mamy jeden bezpiecznik przy liczniku 16A a przedlicznikowy większy bodajże 20A (?). Ja w swoim pokoju dość często naprawiam różne sprzęty no i bywa, że zrobi się zwarcie. Wtedy bezpieczniki wybijają w całym domu. Chciałbym założyć u siebie przed gniazdkiem sieciowym (mam tylko jedno w pokoju) bezpiecznik. Mam w domu jakiś wolny nad prądowy C45N 1 czy on spełniał by zadanie gdybym go podłączył przed tym gniazdem? Może warto także założyć różnicowo prądowy? Proszę o pomoc czy to w ogóle ma sens ? Dziękuje i pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Cytat:

Mam w domu jakiś wolny nad prądowy C45N 1 czy on spełniał by zadanie gdybym go podłączył przed tym gniazdem?

Aby w czasie zwarcia zabezpieczenia nie wypadały "losowo", tylko działało to najbliższe zwarciu musi być zachowana tzw. selektywność. Musiałbyś nałożyć na siebie charakterystyki czasowo prądowe obu zabezpieczeń i sprawdzić czy w żadnym miejscu się nie przecinają.
    Moim zdaniem warto by ewentualnie pomyśleć o troche mniejszym zabezpieczeniu (B6).

Jeśli chodzi o wyłącznik różnicowoprądowy. Jego zastosowanie jest jak najbardziej dobrym pomysłem. Trzeba jednak pamiętać, że do zabezpieczania tego typu obwodów stosuje się jedynie te o prądzie różnicowym mniejszym od 30mA.
    Aby wyłącznik spełniał swoją funkcję musisz wprowadzić za nim instalacje typu TN-S (czyli rozdzielenie funkcji przewodu neutralnego i ochronnego).

• Poziom 25  
    Witam.
    Ma sens jak najbardziej. Może być nadmiarowo-prądowy lecz mniejszy od 16A /np. 6 lub 10A/. Mam tak zrobione u siebie. Ponadto mam jedno gniazdko <kontrolne> z podłączoną w szereg żarówką o mocy np. 150 lub 200W gdzie włączam najpierw sprzęt co do którego nie mam pewności czy nie ma zwarcia. Po rodzaju świecenia tej żarówki mogę określić czy dane urządzenie nie ma zwarcia. Jest ona swego rodzaju bezpiecznikiem, bo jeżeli świeci od razu pełnym światłem a dane urządzenie nie "startuje" to znaczy, że ma zwarcie i nie włączam go "na ostro".Stosuję to od wielu lat i b. rzadko wywala mi "mój" bezpiecznik, mimo,że mam 6A i nie zakłócam przerwami innym domownikom.
    Pozdrawiam. wsp :D
  • Poziom 17  
    A więc tak:

Przedstawiam tutaj schemat górny przedstawia obwód w pokoju jaki mam w tej chwili. Oczywiście od tego odchodzą także inne obwody do innych pokojów itd ale ja przedstawiłem tutaj pomijając je. Natomiast dolny schemat stoi pod znakiem zapytania czy takie połączenie jest zdolne działać tak jak bym właśnie chciał ?

P.s Włączona w obwód żarówka jest to oczywiście oświetlenie w pokoju (górne).
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Witam.
    Po co te rozważania? Sprawa jest prosta jak przysłowiowy /metr sznurka w kieszeni :D/Widzę, że nie czytałeś chyba mojej propozycji. Piszesz że masz jedno gniazdko z którego korzystasz /podobne jak ja/. Niech nie interesuje cię oświetlenie, tylko podłącz do tego gniazdka np. przedłużacz z listwą przez jakikolwiek bezpiecznik automat. 6A <ja mam np. S-301/6a >.Z jednego gniazdka na tej listwie wydziel sobie dodatkowe tzw. gniazdo do prób z włączoną szeregowo żarówką /jak pisałem/ i to będzie tylko jedno gniazdko tylko do kontroli czy dane urządzenie nie ma zwarcia. To jest tylko dodatkowe i zrobisz jak chcesz. Nawiasem mówiąc to jest usprawnienie w każdym zakładzie naprawczym sprzętu który pobiera prąd z sieci. Jeśli chodzi o rysunki, to właśnie w/g tego dolnego jest ok. tylko po co ci ten dodatkowy bezpiecznik /różnicowo prądowy/???
    Życzę przyjemnej pracy.
    Pozdr. wsp :idea::D:D
  • Poziom 17  
    Ok zrobię jak mówisz dzięki. Ale w przypadku kiedy do tego chciałym jeszcze zastosować wyłącznik różnicowo prądowy (chodzi mi o zabezpieczenie przed porażeniem) muszę się wpiąć do L i N tym wyłącznikiem równolegle tak?? Mam instalacje 2 żyłową wtedy więc PE stanowi N tak?