Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mam pytanie o subwoofer ktory chce zbudowac!!!

bombas 15 Oct 2003 22:23 2104 20
    bombas
    Level 13  
    Kupilem dosyc dawno glosnik EM-PHASER X-Treme EX12T3
    Ponizej zamieszczam jego parametry techniczne
    Fs=31 hz
    Vas=43,1 litres
    Mms=252,8 grams
    Qts=0,34
    Qes=0,36
    Qms=7,1
    Rdc=3,4 ohm
    Sd=507 cm2
    Xmax=12,5mm
    Glosnik ma moc 700 Watts RMS i 1000 Watts Peak Power Handling i 4 OHM
    Chce zbudowac do niego obudowe typu BANDBASS BOX SINGLE VENTED bo uzywam go w obudowie od magnata (kiepso slychac). Bardzo prosze o podanie jakichs dobrych rad bo nie wiem jak gruba plyte MDF kupic (czy 18mm) wystarczy??? Ogolnie rzezc biorac prosze o podanie (jak by mozna w litrach) jakie objetosci musza miec te dwie czesci subwoofera! Czy czesc w ktorej znajduje sie magnes musi byc o pojemnosci 43,1 litra??? Ja kompletnie nie wiem jak sie do tego zabrac!!! Uzywam programu BASS BOX PRO ale nie jestem pewien czy podane wartosci sa dobre!!! Prosze o jak najwiecej porad bo Pan jest spacjalista z NAJWYZSZEJ POLKI a moj glosnik wcale nie jest tani a ja nie chce zmarnowac mocy jaka on posiada dlatego
    PROSZE O POMOC!!!
    IrekKo
    Level 32  
    Poszukaj w sieci program WinISD lub Win ISD Pro.
    Prosty w obsłudze, różne typy obudów, itp.
    tomaszo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Wyglada na to, ze to niezly glosnik.Czy rzeczywiscie ma tka moc - osobiscie watpie, ale jesli po dostarczeniu 200 W bedzie jeszcze gral nieprzesterowany, to efekt powinien byc babowy. Obudowa musi byc zrobiona pozadnie - z 22mm MDF-u lub wiorowki, z umosnieniami(belkami) w sredku, klejona i skrecana. Ja bym tego glosnika nie dawal do takiej obudowy - dalbym go na przednia scianke i z tylu wypuscil BR. Bedzie wtedy bardziej kontrolowany i prostszy przede wszystkim...
    Obudowa pasmowo-przepustowa jest dosc trudna do idealnego wykonania=dostrojenia, czesto glosnik ma kiepski impuls i zdazaja sie brzydkie podbarwienia, z ktorymi nie da sie nic zrobic...Jesli juz, to komore za glosnikiem mocno tlumic, komore wentylowana nie tlumic, albo ewentualnie delikatnie, BR o srednicy minimalnie 10 cm. Tak jak mowie - po co dobry glosnik marnowac...Lepiej zrob konwencjonalnie.
    bombas
    Level 13  
    Ale ja chce BAND-BASS bo mam zainstalowany ten glosnik w obudowie od magnata power bull 600 i jest moim zdaniem cienko! A po przeczytaniu kilku ,,madrych,, tekstow napisanych przez znane i wiodace firmy car-audio stwierdzilem ze najlepszy bass osiagnie sie wlasnie w tej obudowie!
    tomaszo
    W samochodach sie pasmowo-przepustowa stosuje czesto, bo sa to obudowy z wielu wzgledow wygodne - przede wszystkim, glosnik jest chroniony calkowicie - nic go tam nie zniszczy...Poza tym, ta obudowa daje duza wytrzymalosc mocowa - glosnik nie jest przeciazany amplitudowo nawet przy duzych mocach - ostatecznie czesc wentylowana nie jest za duza i jest obudowa zamknieta..... Jesli chodzi o jakies wielkie zyski energetyczne, o jakich napewno pisali, to nie jest to do konca tak - nawet jak wprowadzisz do programu symulacyjnego dane dla takiej obudowy, to jakos nie widac zysku efektywnosci na tle normalnego ukladu..a popatrz na impuls...Co napedza ten glosnik??
    IrekKo
    Level 32  
    Szkoda głośnika na ten typ obudowy!
    Zrób normalny bass reflex. Ewentualnie przerób tą co masz - pasmową na bassreflex. Sam mówisz że ten głośnik gra kiepsko w tej obudowie.
    bombas
    Level 13  
    Ja mam BASS-REFLEX ale to kiepsko gra! Chce zbudowac BAND BASS EBP=86 wiec tak moze byc mysle do takiej obudowy
    tomaszo
    Gra kiepsko , bo obudowa jest przypadkowa...Musisz zrobic obudowe dla tego glosnika konkretnie....
    maniak250
    Level 11  
    w pierwszej kolejności weś płytę wiurową(2,5), jak nie to sklejkę (2,1cm). pojemność tej paki nie może być wieksza od 43,1 ale najlepiej jak będzie bliska tej liczbie. jeżeli skrzynia będzie większa to możesz pomniejszyć jej pojemność przyklejając pudełka z jajek(takie tekturowe) to pomoże ci usłyszeć piękno muzyki.
    djglasse
    Level 11  
    jo! proponuje umiescic go w szczelnej obudowie i obliuczyc odpowiednio objetość,,, cusnieniowka jest spoko
    bombas
    Level 13  
    Płyta wiurowa?? Co ty!!
    Jak juz kupilem glosnik za 1200zl to nie bede oszczedzal na materialach!! Chce kupic mdf (ale mam problem)
    Poszedlem do sklepu i sprzedawca pokazywal wiele rodzajow mdf'u!!
    Ktory wybrac???
    tomaszo
    Jak pisalem - najciezszy, najtwardszy i najgestszy...Nie dawaj zadnych foremek po jajkach ...CO WAM SIE Z TYMI FOREMKAMI STALO?????? najlepiej tlumia materialy drobnicowe - z drobnych czastek, np wloskow, ktore zamieniaja energie kinetyczna powietrza w cieplo - tlumiac w ten sposob...Foremki z jajek sa dobre do oklejenia scian i sufitu - tlumia troche zakres sredniotonowy i gore, przy okazji rozpraszaja wysokie i gorna srednice....NIE nadaja sie do tlumienia w pudle!!!!
    Obudowa maksymalnie sztywna - skrecana, sklejana w srodku z belkami wcisnietymi na chama i sklejonymi....Masz racje - nie oszczedzaj na obudowie...Wprowadz do WInsd dane i zobacz jak bedzie najlepiej...glosnik daj na przod - BR proponuje na tyl (lepsze rozwiazanie bo nie slychac ewentualnych turbulencji i jakichs rezonansow z zakresu powyzej 200 Hz...)
    bombas
    Level 13  
    Tomaszo nie rozumiem jak moge dac glosnik na przod! Przecierz band-bass (4th) ma w srodku glosnik!! Dzisiaj oblicze patrametry obudowy i napisze na forum. Mam pytanie co do tlumienia!!! Wiem ze trzeba tlumic czesc obudowy ktora jest zamknieta!! i jak bede obliczal objetosc tej zamknietej czesci obudowy to (wydaje mi sie) bede musial wziasc poprawke na zmniejszenie objetosci!!! Czytalem na stronie ,,mdcs.prv.pl,, ze dobrym materialem jest koldra!! tzn jej ,,wnetrze,, co o tym sadzicie???

Jeszcze jedno wazne pytanie jezeli glosnik ma w parametrach Vas=43,1 to kazda obudowa (br, bd, zamknieta) musi miec 43 litry objetosci??
    tomaszo
    Myslalem, ze sie przekonales juz do standardowej....jesli nie - obliczaj Band-passa( moim zdaniem wiele stracisz na jakosci....)
    Jesli wnetrze to jakas wata - bedaca w miare zbita kupa to oki...Pierze sie nie nadaje, chyba, ze lubisz latajace piorka wydobywajace sie z BR...:))
    bombas
    Level 13  
    Obliczylem obudowe (bandbass 4th) w WinISD i wyszlo mi dziwnie malo??
    Tzn. 12,63 litra i 9,77 litra czy tak jest dobrze???? W programie BassBox6 pro wyszlo mi jeszcze mniej tzn 12,51 i 8,55????

Ja to chyba zle licze!!! Przeciez do takiej obudowy glosnik nawet nie wejdzie!!
    bombas
    Level 13  
    Bliczy to ktos mi?? Bo ja juz nie wiem co robic!!
    tomaszo
    Oczywiscie, ze cos jest nie tak...Sprawdz, czy podales porpawnie parametry - otwor BR musi miec minimalnie 10 cm - do takiego glosnika mozna by dac nawet 2*10cm...Jesli nadal Ci tak bedzie wychodzilo - podaj parametry komor jakie sa mozliwe do zrobienia i dobierz tak, by impuls byl jak najmniejszy przy zachowaniu niskiej F3 (cz. przy 3dB-owym spadku efektywnosci)...Moze ten glosnik sie po prostu nie nadaje do Band passu?
    panterka
    Level 20  
    Jest jeden problem z tym głośnikiem , zarówno w obudowie bass refleks jak i band pass wychodzi duża długość kanału. W ubudowie bass refleks strojonej na 36 Hz przy obiętości 24,88 litra i średnicy otworu 10 cm długość jego wynosi 65,5 cm co jest już wielkim problemem. W ban pass 4th obiętości komór 12,63 i 9,77 litra długość otworu przy średnicy 10 cm 49,3 cm. też nie jest to proste. Obiętości wychodzą takie małe ze wzgledu małej wartości parametru Vas 43,1 litra.

>maniak250
    skąd wywodzi się twoja teoria
    tomaszo
    KHM....mozliwe, ze producent przewidzial strojenie membrana bierna...Ale sie uparles na tak mala objetosc!!! Daj skrzynie 60-80 litrow i popatrz na zachowanie glosnika - nie powinno byc zle. MUSISZ zrobic wieksza skrzynie i tyle.