Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie pompy i dobor czujników do układu hydraulicznego

15 Maj 2007 23:29 3865 4
  • Poziom 11  
    Aktualnie pisze pracę dyplomowa w ktorej modernizuje sterowanie prasy hydraulicznej (niestety nie znalazlem dzialu ktoren zajmowalby sie stricte ta dziedzina wiec umiescilem post tutaj bo jest to najbardziej zblizona dyscyplina i ta ktora studiuje; jesli popelnilem gafe prosze moderatora o przeniesienie w odpowiednie miejsce). Problemy zaczely sie gdy przyszlo do doboru odpowiedniej pompy a zwlaszcza sterowania do niej. Wymagana jest jak najnizsza cena (wiec firmy pokroju rexroth odpadaja)i rozsadna jakosc a zdobycie dokumentacji graniczy z niemozliwoscia dla kogos kto nie pracuje w zadnej firmie (niestety jestem jeszcze studentem i mam ograniczone mozliwosci na tym polu jako ze nie jestem potencjalnym odbiorca; z wiedza na temat co byloby mi potrzebne tez bywa roznie). W kazdym razie potrzebuje pompy wielotloczkowej o zmiennym wydatku (cisnienie 32 MPa, wydatek minimum 60 l/min) - i o ile z tym nie ma wiekszego problemu, trudno jest mi znalezc sterowanie do takiego urzadzenia (a zwlaszcza dajace mozliwosc regulacji za posrednictwem sterownika PLC). Sprawa latwiejsza aczkolwiek wymagajaca rozeznania w cenach i jakosci (niestety brak doswiadczenia w tych sprawach..) sa czujniki - cisnienia i temperatury, oraz czujniki krancowe jakie dalyby sie zastosowac do wskazania domkniecia zasuw w owej prasie (dokladniej mowiac pelniacej funkcje paczkarki/zgniatarkii do wiorow miedzianych). Jest to moj pierwszy post na tym forum, krytyka ale i wszelka pomoc mile wiidziana Chodziloby mi chocby o wskazanie firm ktore wykonuja dane elementy spelniajace moje kryteria abym mogl ruszyc dalej.
  • Poziom 14  
    Witam,

1. Podaj wiecej szczegółów na temat tej prasy: jaka jest pompa (czy wielo strumieniowa), ile jest siłowniów do wysterowania i jakich, jakie warunki ma spełniac prasa (jak wygląda cykl pracy takiej prasy).

2. co podlega modernizacji w tej prasie:
    - elektryczny układ sterowania
    - hydrauliczny układ sterowania
    czy oba ukł. naraz ?

3. jesli chodzi o tanie firmy, to róznego typu zawory hydrauliczne produkuje
    "FEH PONAR Wadowice"
    ale jakosciowo sa dużo gorsze od "Rexroth"

a tak wogóle to bedzie praca fizycznie wykonana czy tylko teoretyczna?
  • Poziom 11  
    Jesli chodzi o pompe to niezbyt orientuje sie w znaczeniu :) - jesli znaczy to ze ma miec tylko jeden kanal wyjsciowy to tak.

Uklad modernizowany byl ukladem czysto hydraulicznym, ja mam za zadanie przerobic go na sterowany tylko elektrycznie ale i dobrac nowe elementy hydrauliczne. Prasa jest praktycznie paczkarka do wiorow miedzianych (ma za zadanie sprasowac je w kostke).

Jesli chodzi o cykl pracy to silowniki beda pracowac sekwencyjnie (moge przedstawic cyklogram); najbardziej obciazony silownik ma srednice tloka 220, skok 1250 i obciazenie 1000kN.

mowiac o Ponarze - rownolegle z tym postem wyslalem e-mail to dyrektora oddzialu Wrocław i ku ojemu zdziwieniu czlowiek ten umowil sie ze man na spotkanie ktore odbylo sie dzisiaj. W kazdym razie podpowiedzial mi kika zmian, upewnil ze zstworzony przezemnie uklad hydrauliczny ma szanse zadzalac i do doboru praktycznie zostala mi pompa ze sterowaniem (sugestia na Parkera) i krancowki (prawdopodobnie beda to czujniki pojemnosciowe). Jesli ktos potrzebuje elementow hydraulicznych to polecam kontakt z tym odzialem ;)

I tak.. praca prawdopodobnie niestety pozostanie na etapie teorii jak wiekszosc nieszczesnych uczelnianych projektow.. Staram sie jednak wykonac ja jak najlepiej, kto wie moze jednak...
  • Poziom 14  
    Z tego co piszesz wnioskuje ze narazie nie potrzebujesz wiecej pomocy

Pozdr.
    Bako
  • Poziom 11  
    Mogę potwierdzić, że dzieki temu niespodziewanemu kontaktowi udało mi się zebrac większość potrzebnych informacji, dziękuję za sugestie.