Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Xantia 1,8 16v sagem SL96

PKY 15 May 2007 23:39 4336 12
Bosch
 • #1
  PKY
  Level 13  
  Czy może któryś z szanownych kolegów natrafił na podobny problem. Okresowo, w zupełnie różnych warunkach silnik gaśnie. Zarówno podczas jazdy - występuje wówczas chwilowa przerwa w pracy silnika, jak i na postoju - silnik po prostu zgaśnie. Ponowne uruchomienie bezproblemowe od razu pali i znów jakiś czas chodzi. Czasami 5 min czasami 10 a czasami wogóle nie gaśnie. To co wyłapałem to fakt iż w momencie zgaśnięcia silnika pompa paliwa chodzi, cewka i wtryski mają zasilanie. Zasilania i masy na centrali sprawdzone, na wszelki wypadek dołożone bezpośrednio, przekaźnik wtrysku wyeliminowany, czujnik obrotów podmieniony. Bez rezultatu. Centralka???
 • Bosch
 • #2
  PiotrGr
  Level 14  
  Czy gaśnie w chwili zdjęcia nogi z gazu?
 • Bosch
 • #4
  PKY
  Level 13  
  W centralce błędów brak, jak pisałem wcześniej, nie ma związku ani z obrotami silnika, ani z położeniem pedału gazu. Gaśnie zarówno podczas pracy na b.jałowym jak i podczas normalnej jazdy. Usterka jest krótkotrwała, tuż po zgaśnięciu uruchamia się normalnie - zero jakiegoś dłuższego kręcenia rozrusznikiem. Może jedyną wskazówką jest to, że im bardziej rozgrzany tym rzadziej to występuje. Np. ostatnio 200km przejechał bez zająknięcia - trasa, wczoraj po uruchomieniu jeszcze się nie rozgrzał już zgasł, ale tylko raz, później już chodził. Cierpliwość skończyła mi się po 2h - sam go zgasiłem.[/GVideo]
 • #5
  tomekb
  Level 25  
  w takim razie usterka wskazuje na czujnik wody który daje sygnał do ECU
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  PKY
  Level 13  
  Niestety gaśnięcie nie polega na pracy na 2 cylindry, co mogłoby wskazywać na jedną z sekcji cewek. Dla rozwiania wątpliwości cewkę podmieniałem. Nic.
  Nie spotkałem się, żeby problem czujnika temperatury powodował nagłe gaśnięcie silnika. Chyba, że tak się zachowuje sagem? Odpinanie i zapinanie czujnika nie powoduje żadnych zmian.
  Dzięki za sugestie. Czekam dalej.
 • #8
  tomekb
  Level 25  
  PKY wrote:

  Nie spotkałem się, żeby problem czujnika temperatury powodował nagłe gaśnięcie silnika.

  jeżeli ECU dostaje sygnał ze jest zbyt wysoka temp (uszk. czujnik)
  wtedy może wyłaczyć silnik
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  PKY
  Level 13  
  No to jeszcze raz. Cewkę kpl. łącznie z "delongatorami" wymieniłem i nic nie pomogło. Przekaźnik też wyeliminowałem poprzez zasilenie centralki i pozostałych elementów wykonawczych bezpośrednio z akumulatora, silnik pracował przy wyjętym przekaźniku.
  Proszę o podpowiedź czy przypadkiem problem nie może być związany z immobilajzerem.
 • #11
  lucik
  Level 17  
  A czy tam przypadkiem nie ma złączy wiązki przy reflektorach? Sprawdź to.
 • #12
  PKY
  Level 13  
  Trochę późno, ale dla zakończenia tematu napiszę, że xantia jest już naprawiona. Pierwszy raz się spotkałem żeby czujnik cisnienia dawał takie efekty - chwilowo zwierał do masy, dosłownie dziesiąte sekundy. 145zł plus 2 min. wymiana a szukania 2 tyg. Dzięki wszystkim życzliwym i pozostałym też.
 • #13
  pajekk
  Level 10  
  Po latach dodaję kilka swoich spostrzeżeń w w/w temacie. Mianowicie Xantia 2.0 16V 98, gaśnie na benzynie i lpg, sporadyczne okresy wolnych obrotów raczej w zakrsie temp. 40-80stC. Gaśnie po wciśnięciu sprzęgla, a również zdażało się, że podczas jazdy, po zatrzymaniu, odpala bez problemu, ale wyłącznie bez pedalu gazu! Wymieniłem czujnik temperatury(zielony) ten od komp, jakby się poprawiło lecz niewiele-70zł. Wymienilem całą przepustnicę uzywka 110zl i nic, nieco lepiej było gdy zdjąłem wtyczkę z czujnika podciśnienia w kolektorze ssącym, ale jazda po mieście takim autem to koszmar, na trasie ujdzie! W końcu poddałem się i pojechałem do serwisu na komputer- jedyne 100zł, diagnoza brak wskazań z mapsensora-czujnik podciśnienia w kolektorze ssącym- jedyne 260zł(bosch) w sklepie, używka w necie ok. 100zł. Problem się rozwiązał, teraz muszę się na nowo nauczyć jeździc tym autem, za ile? trudno.