Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zmienić charakterystyke głośnika.

16 Maj 2007 14:25 1677 18
  • Poziom 12  
    Chodzi mi o pasmo przenoszenia . Mam Gd30/50 regenerowane i chciałbym obciąć im pasmo od 5khz bo głośniczki pracują z gitarką i czasem jest za wiele góry . Co ma wpływ na pasmo głośnika ? Czy da się Obciąć pasmo tak jak jest to w gitarowcach że jest ono mocno tłumione powyżej np 5khz

• Spec od akustyki
    W samym głośniku można spróbować trochę obciążyć membrane. To sie odbije też na SPL - troszkę spadnie. Ale to metoda prób i błedów.
  • Poziom 15  
    Głośnik ma 8 Ohm??? To w takim razie przy podziale 5000Hz przy zwrotnicy 6 db/oct powinien pan nawinąć cewke o indukcyjności 0,2544mH !!!!! i podłączyć szeregowo z głośnikiem!!!!!!!
  • Poziom 36  
    Czy GD 30/50 rzeczywiście silnie gra powyżej 5 khz? :| Mi się wydaje że od tego momentu to już zaczyna spadać mocno w dół, więc może lepiej pokrętłem treble się pobawić, bo chyba jest? :) a jak nie to raczej chyba pasowałoby niżej go obciąć (4khz, 3.5?) bo jak wyżej, nie wydaje mi się żeby grał głośno w takim paśmie.
  • Poziom 28  
    GDS 30/30 nie ciągnie do 5khz a co dopiero GD
    5khz to już robota wysoko tonowych
  • Poziom 15  
    No powiedziałbym, że 30/50 to przeniesie i do 9 kHz, odciąć go można ale wielkich zmian nie bedzie!!!!!
  • Poziom 12  
    a jakby zastosować coś jak symulacja głośnika ?
    Kupowałem te głośniczki od djspeakera i jenen mam gds a drugi gd ale dalej mam troszke za wiele góry a może za mało dołu :D na eqalizerze w piecyku bas max średni 3/5 wysokie 4/5
  • Poziom 36  
    Cytat:
    GDS 30/30 nie ciągnie do 5khz a co dopiero GD
    5khz to już robota wysoko tonowych

Co to za bzdura? GDS ciągnie do 10 khz.... GD właśnie do ok. 5-6 khz. Chodzi oczywiście o wartości zbliżone do średniej... a nie ze spadkiem -20 db, bo zaraz ktoś wyskoczy

Cytat:
    No powiedziałbym, że 30/50 to przeniesie i do 9 kHz, odciąć go można ale wielkich zmian nie bedzie!!!!!

A tu przesada w drugą stronę...

Cytat:
    a jakby zastosować coś jak symulacja głośnika ?
    Kupowałem te głośniczki od djspeakera i jenen mam gds a drugi gd ale dalej mam troszke za wiele góry a może za mało dołu Very Happy na eqalizerze w piecyku bas max średni 3/5 wysokie 4/5

A to oryginalne tonsile, czy zamienniki?

Jak masz wysokie 4/5 to się nie dziw że jest za dużo góry.....
  • Poziom 12  
    To są regenerowane . Jak zmniejsze nawet wysokie to mam troche mało dołu
  • Poziom 36  
    Jesli chcesz wiecej niskich tonów z nich wyciagnac to moze opcja byloby zamknac obudowe? bo jak do gitary to pewnie otwarta?
  • Poziom 12  
    tak jest otwarta prawie cała front ma pochylony wymiary ma 70x46x36 to paczki głośników
  • Poziom 15  
    No niech kolega "SzokalML" już sobie odpuści z tą "przesadą" co prawda GD30/50 ma tyć dłuższą cewke niż gds 30/30 bo o całe 3mm, ale do 9kHz przenieść może i przenieść potrafi!!!! Jeśli koledze zależy szczególnie na niższych partiach to radziłbym tak jak pisałem wcześniej wsadzić szeregowo cewke może nawet o większej indukcyjności niż pisałem tak do 0,3m. A odnośnie basu to jeżeli ma byc głośny (niekoniecznie niski) to proponuję wyciągnąć ze środka wszelki wytłumienie i tak jak kolega "szokal" pisał, należy eksperymentować z otworem!!!!!!!!
  • Poziom 36  
    wg producenta -
    Pasmo przenoszenia 60-5000 Hz. Na jakiej podstawie twierdzisz że gra (z sensownym spadkiem jak rozumiem) aż do 9 khz? Może i by grał, jakby miał tubkę jak GDS...
  • Poziom 15  
    Dlaczego???? Bo go słuchałem na generatorze i porównywałem z gds 30/30, przy tych 9kHz to juz nawet ta tubka nie drga bo jest zacięzka, wtedy drga sama kanta cewki, i najbliższe okolice membrany. Tubka poprawia sprawność w zakresie 5-7kHz !!!
  • Poziom 12  
    No tak To Co do mojej paczki to Nie ma wytłumienia w środku bo to jest paczka gitarowa czyli w gitarach się tłumienia nie stosuje ! Następną sprawą jest to że nie ma otworu z przodu ( bas reflexu). Następną sprawą jest Fakt że do gitar nie stosuje się zwrotnic. Paczka jest bardzo głośna i ma dobrą kierunkowość tylko basu troche brak . Chyba pokombinuje z zamykaniem obudowy ale nie całkiem . Macie jakieś propozycje ile tyłu zamknąć ? Jeszcze napiszę że Boki wykonane z desek klejonych ( wygląda to tak jak sklejka tylko w środku są deski liściaste) Grubość 21 mm. Front sklejka o kilka mm grubsza od ścianek . Wszystko klejone i skręcone . Front jest na listewkach dębowych .
  • Poziom 15  
    W orginalnych konstrukcjach zwrotnic się nie stosuje... tutaj to jest domowa robota DIY - więc czemu nie?

Inne wyjście: filtr dolnoprzepustowy na wejściu wzmacniacza lub przedwzmacniacza - o ile wzmak nie ma wbudowanych żadnych efektów, które dodają wyższych harmonicznych - typu przester (jeśli jest sam reverb to w niczym on nie zaszkodzi).

Jeśli miało by być zrealizowane podbicie basów i obcięcie góry to najlepiej wstawić equalizer - kilku pasmowy (np jakiś gotowy scalak 5/7 pasmowy) lub którąś z prostych - pasywnych konstrukcji gitarowych - zobacz taki program Tone Stack Calculator http://www.duncanamps.com/tsc/ można w nim zmieniać parametry poszczególnych elementów i obserwować zmiany na wykresie częstotliwościowym - taki dodatkowy układ na wejściu mógłby być zrealizowany na małych PRkach zamiast dużych potencjometrów (tu również przester występujący po tym eq w linii przetwarzania sygnału nie może występować!).

Ja wpakowałem sobie głośnik gitarowy Alpharda 8-calowy (40zł) z charakterystyka do 5kHz i jestem zadowolony. Coś tego typu, ale mój jest troche starszy: http://www.elektrik.pl/alphard/woofer/8/z/papierowa/membrana/wzmocniona/em/802/8ohm/200/watt-p-1024.html
    Jeśli chodzi o gitarowe 12" Alpharda to są pseudo-gitarowe (pasmo do 16kHz).

Edycja:
    Spróbuj podłaczyć gitare przez wejście mikrofonowe kompa i wpuścić na jakiś programowy EQ a wyjście z kompa do wzmaka - wytestujesz w ogóle czy to będzie miało jakiś sens. Jak nie masz jak przetwarzać gitary w czasie rzeczywistym żeby wypuścić sygnał to nagraj poprostu gitarę jakimś edytorem audio (np Audacity) i wrzuć tam jakąs korekcję graficzną - odsłuch oczywiście na kolumnie gitarowej :)
  • Poziom 12  
    Podłączyłem paczkę do kompa a następnie obciąłem pasmo od 5 khz i znacznej różnicy niema więc to sprawka dołu . Jak ją zamknąć całkiem czy może 3/4 ?
  • Poziom 36  
    Cytat:
    Dlaczego???? Bo go słuchałem na generatorze i porównywałem z gds 30/30, przy tych 9kHz to juz nawet ta tubka nie drga bo jest zacięzka, wtedy drga sama kanta cewki, i najbliższe okolice membrany. Tubka poprawia sprawność w zakresie 5-7kHz !!!

I z jakim spadkiem grało ? przypuszczam że z tak dużym że takich częstotliwości już wogóle nie słychać.

Cytat:
    Jeśli chodzi o gitarowe 12" Alpharda to są pseudo-gitarowe (pasmo do 16kHz).

Zależy o które ci chodzi. Seria EM która jest podróbą eminence (kosz prawie taki sam :D) - którą ty masz 8, to 12-tki ciągną "na papierze" ok. 5 khz a w praktyce chyba nawet mniej ;) Ale są najbardziej gitarowymi z alphardów.

A te co mają pasmo teoretycznie do 16 khz to chyba szerokopasmówki z serii HWC - podobno bardzo awaryjne i brzmieniowo kuleją...