Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inwertec PawerMax firmy Castolin uszkodzona płytka.

16 Maj 2007 14:29 9648 20
 • Poziom 14  
  Witam

  Dostałem do naprawy spawarke w/w. Strona "mocy" wydaje sie OK, natomiast układ sterowania ma braki w elementach. Ktoś się juz zabierał za tą spawarkę.
  Czy może Ktoś robił już taki sprzęt, najlepiej jak bym dostał schemat. Ewentalnie zdjęcia płytki z identycznej spawarki. Oto harakterystyka płytki i spawarki:
  Producent: Castolin
  Typ: PawerMax
  Zasilnie: 230V
  Wyjście: 5-130A/25V
  Płytka sterująca: SELKO 15.14.128

  Proszę o pomoc

  S.P.
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Poziom 13  
  Castolin ma spawarki inwertorowe o nazwie PowerMax2 i PowerMax. Podaj dokładną nazwę tej spawarki. Jeżeli możesz załączyć fotkę z przodu spawarki to ułatwi mi identyfikację.
 • Poziom 14  
  Witam
  Dokładnie PowerMax jak zrobię fotke to podeślę, chyba że już nie potrzebujesz?\

  PozdrSP
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • Poziom 13  
  Jeżeli nie jest to Castolin PowerMax² to poproszę jednak o fotkę.
 • Poziom 13  
  Fotka spawarki już mi nie potrzebna. PowerMax produkowana była w małej ilości i jest bardzo podobna do PowerMax2 w nowszej wersji. Castolin nie udostępnia schematów ideowych. Twoja wersja spawarki zawiera moduł z tranzystorami mocy. Starsze wesje miały cztery tranzystory APT5012. Niestety, wersji z modułem mocy nie posiadam. Elektronika jest bardzo podobna i myślę, że dasz sobie radę w naprawie. Jeśli zrobisz fotkę płyty głównej to porównam czego brakuje do płyty sprawnej.
  Dzięki uprzejmości moderatora usunięte zostały nieczytelne załączniki.
 • Poziom 14  
  Witaj
  PawerMax2 to nowsze rozwiązania ale mysle że podpasujemy. Na razie zrobiłem zdjęcia obudowy :-(
  Będziemy w kontakcie Pozdr.
  Inwertec PawerMax firmy Castolin uszkodzona płytka. Inwertec PawerMax firmy Castolin uszkodzona płytka. Inwertec PawerMax firmy Castolin uszkodzona płytka.
 • Poziom 13  
  Posiadasz wersję produkowaną w krótkiej serii. We wszystkich PowerMax pracują UC3844, LM311, LM347, LM1458, LM339 TL7705, AD7820 (ADCO820), 2szt. SC3644 (UC3708), CD40106 i EPF7064LC44-15. Są też 4 tranzystory mocy APT5012 lub zespolony blok mocy (tylko w najnowszej wersji PowerMax²). Przy naprawach warto najpierw oczyścić pole z lakieru. Stosuję do tego rozpuszczalnik i waciki. Na radiatorze jest zamontowany czujnik temperatury i on jest często usterką sterowania. Mam jeszcze jeden rysunek płyty głównej w formacie A3 i jak zeskanuję to podam na forum.
 • Poziom 14  
  Witam
  Trochę się rózni ten schemat od mojej płytki. Najlepiej mieć na wzór taką samą płytkę. Podsyłam trochę zdjęć jeszcze.
  Pozdr SP

  Inwertec PawerMax firmy Castolin uszkodzona płytka. Inwertec PawerMax firmy Castolin uszkodzona płytka.
 • Poziom 13  
  Twój model jest bliższy PowerMax2 starszej wersji. Tego modelu co posiadasz nie widziałem. W module mocy pracuje 12 tranzystorów w czterech gałęziach. Te tranzystory są dobierane parametrami. Uszkodzenie jest widoczne w zasilaczu. Jeżeli znajdę podobny schemat, to go udostępnię.
  Elektronika spawarek Castolin oparta jest na opracowaniach Froniusa. Są to układy powtarzalne z modyfikacją części zależne od typu spawarki, niezależnie czy jest to Powermax, Rytmarc, Castotig czy przecinarka Airjet. Co do punktów...ja tylko zaznaczyłem 0,1 dla mnie za plik. To jest symboliczne naliczanie...tak myślę. W załączniku dodaję najważniejszy plik bloku mocy. Ten jest odrysowany odręcznie podczas naprawy spawarki i obrysowany linią przerywaną. Układ sterowania jest taki sam dla obu tranzystorów. Układ ten różni się nieznacznie w podobnych modelach RyrmArc. Jednak sposób wyzwalania jest bardzo podobny. Przy naprawach dwie szeregowo połączone żarówki 230V 100W należy wpiąć między zacisk nr.3 tranzystora T1 a przewód z kondensatora zasilającego. Trójfazowe 3X230V 100W. Uchroni to stopień mocy przed ewentualnym zniszczeniem..W zasilaniu jest układ z przekaźnikami tzw wolny start z rezystorami 2szt po 56 OHM. Niestety, dalej jest montaż "piętrowy" i trzeba bardzo dokładnie sprawdzić poszczególne płytki aby nie narobić sobie kłopotu. Ta najbliżej tranzystorów mocy ma diody zabezpieczające i układy gasikowe. aby ją zdjąć, należy wylutować końcówki z oczek na płytce. Inaczej pourywasz wyprowadzenia. Diody są zamocowane na radiatorze głównym! Posprawdzaj wszystkie bezpieczniki wyjmując je z podstawek. Wtyczek 2X9V zmiennego (trzyprzewodowe) nie wolno zamieniać. Warto poopisywać pisakiem wszystkie złącza, rozrysować połączenia przewodów i tam gdzie możliwe zaznaczyć kolory.To jest dziwny montaż...ale taka jest przemysłówka. Przy naprawach najwięcej czasu zajmuje mi opisywanie (pierwszego) modelu spawarki. Warto to zrobić aby spokojnie skupić się nad wyszukaniem usterki. To tyle moich spostrzeżeń. Myślę, że teraz powalczysz z tą maszyną do skutku.
 • Poziom 14  
  Dzięki
  Będę działał ze spawarką. Mam problem z tymi plikam *.djvu. Będziemy w kontakcie
  Pozdr SP
 • Poziom 39  
  Chodzi o to, że zamieszczone powyżej pliki djvu są puste...
 • Poziom 11  
  Witam szanowne grono znawców tematu spawarek inwertorowych,a mianowicie posiadam spawarkę Castolin Power Max2 część mocy zrobiona jest na module hybrydowym a nie na osobnych tranzystorach.
  Jest to spawarka jednofazowa 230V 10-150A.
  Problem polega na tym ,ze brak napięć podstawowych czyli 5V,+15V i -15V czy ktoś z kolegów posiada fragment schematu z tą przetwornicą jest tam jakiś dziwny element zalany czarną zalewą nie mam pojęcia co to jest i jak to uruchomić.
  Dziękuję za wszelką pomoc.
 • Poziom 13  
  Witam. Ten dziwny element to układ przetwornicy SG3844. Sprawdź, czy masz napięcie na głównych kondensatorach elektrolitycznych. Jeśli tak to sprawdź czy dochodzi napięcie zasilające przetwornicę. Powinny być tam 2 rezystory po 100kΩ. Jeśli dochodzi napięcie to trzeba sprawdzić wszystkie wartości elementów wokół przetwornicy. Warto też sprawdzić czy sprawne jest trafko. Może mieć przerwy uzwojenia. Są tam trzy uzwojenia o niskiej rezystancji. Pierwotne wpięte w tranzystor STB3NA80.
 • Poziom 11  
  Witam.Dziękuję za odpowiedz niestety nie mam napięcia na tych dużych elektrolitach nie startuje przekażnik i nie podaje napięcia na elektrolity.
  Równolegle do styków przekażnika jest pozystor który się grzeje lecz nie podaje napięcia.Co gorsze na tej płycie głównej nie ma mostka gretza lub nie potrafię go namierzyć no chyba ,że jest w tym module gdzie tranzystory mocy.Dodam ,że na płycie nie nie brakuje.Dziękuję za podpowiedzi.
 • Poziom 13  
  Masz rację. Pozystor się grzeje bo nie ma odpowiedzi z procesora na przekaźnik rozruchowy. Mostek prostowniczy jest w module mocy. Zlokalizowanie wejścia sieci nie jest trudne. Wyjście na elektrolity też jest dostępne. Spróbuj wstawić w to miejsce mostek prostowniczy 50A/600V. Jeśli ruszy to ok jak nie to niestety naprawa nieopłacalna. Osobno modułu się nie kupi. Płyta główna kosztuje więcej niż nowa spawarka. Tyle mogę doradzić.
 • Poziom 11  
  Dokładnie jest tak jak napisałem uwalony jest mostek w tym module mocy szukam jakiegoś mostka gretza aby go podstawić i spróbować to obejść.
  Jutro dam znać co wyszło.
  Pozdrawiam Robert
 • Poziom 13  
  Mostek 50/600 kosztuje dzisiaj kilka złotych. Najlepszy jest w metalowej obudowie z wyjściami konektorowymi. Zamontuj mostek na radiatorze nawet do prób uruchamiania spawarki. Tą metodą udaje się uruchomić większość płyt PowerMax. Tyle na razie.
 • Poziom 11  
  Dziękuję za podpowiedzi ,mostek już zamówiłem czekam na przesyłkę.
  Pozdrawiam