Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie 3 traf toroidalnych

16 Maj 2007 14:36 2024 10
  • Poziom 14  
    Witam.
    Kilkanaście dni temu zakupiłem 2 trafa toroidalne firmy INDEL, model TST 500/002H. Do każdego nabyłem również układ miękkiego startu UMS 2.5 Wszystko miało być podłączone z trzecim transformatorem (taki sam model jednak nabyty rok temu). Wszystko pięknie ładnie lecz po złączeniu tych traf i włączeniu zasilania przechodzi bezpiecznik 16A (główny 25A zostaje nieruszony). Po rozłączeniu tych traf bez problemu 3 się załączają. Moje pytanie jest następujące: Co dalej z tym zrobić?? Czy jest możliwość, że problem leży w układach miękkiego startu?? Nie załączają się równo i to powoduje wybicie bezpiecznika?? Nie jestem początkującym elektronikiem, lecz nie wiem do kogo się z tym zwrócić. Bardzo Was proszę o fachową pomoc.
    Dane transformatora:
    - moc: 500VA;
    - Uwyj: 2x11.5V;
    - Iwyj: 2x21.73A
  • Poziom 14  
    Troche jaśniej prosze - łączysz te trafa równolegle po stronie wtórnej i wtedy jak załączasz wszystkie to wybija? A nie wybija jak po wtórnej są nie połączone tak?
  • Poziom 1  
  • Poziom 14  
    Oczywiście transformatory są łączone po stronie wtórnej. Jeśli wszystkie 3 są ze sobą spięte to wybija, jeśli rozłączone (ale włączone w tym samym czasie) to jest ok. Co do łączenia wyprowadzeń to jest wszystko tak jak powinno być. Zastanawiam się jeszcze nad tymi miękkimi startami, bo sądzę, że nie załączają sie w tym samym czasie, bo to jest niemożliwe i one powodują problem. Wykonam fotki i pokażę jak mam to połączone.
  • Poziom 23  
    W jakim sensie PO ZLACZENIU? Laczysz wyjscia traf do siebie bezposrednio?
    Teoretycznie mozna laczyc identyczne trafa, ale zawsze moga istniec roznice, rowniez w czasie zalaczania ukladow miekkiego startu (wystarczy ulamek sekundy roznicy), jak i w wykonaniu uzwojen (beda plynely prady wyrownawcze, nawet po calkowitym zalaczeniu). W przypadku tak krytycznych parametrow (bardzo duza moc) problem sie kumuluje... Takie pojedyncze trafo przeciez wywala spokojnie bepieczniki, bez obciazenia i ukladu rozruchowego (nie zawsze ale gdy trafisz akurat z wlaczeniem w "wierzcholesk sinusoidy" ;) )
    Masz na wyjsciu 2x11.5V? czyli to pozniej prostujesz? Jesli tak to "centralne" styki uzwojen laczysz razem a kazde trafo prostujesz osobnym mostkiem (dwupolowkowo) lub diodami (jednopolowkowo)
    NA wyjsciu mostka otrzymasz napiecie i zsumowana obciazalnosc, a dzieki takiemu polaczeniu trafa beda odseparowane od siebie.
  • Poziom 14  
    Hmm... Teraz się pogubiłem. Jak złączę ze sobą środkowe styki to będę miał 3 wyprowadzenia: dwa skrajne i jedno środkowe. Co dalej z tym zrobić?? Posiadam dwa mostki każdy po 100A i nie mam za bardzo możliwości dodania trzeciego. Co do miękkich startów... zostawić każde trafo na swoim czy wszystko trafa do jednego wpiąć??
    Jeszcze jedno takie dość głupie pytanko... czy można łączyć szeregowo miękkie starty?? W sumie dało by to jeszcze łagodniejszy rozruch, tylko czy tak się da??
  • Poziom 23  
    Niestety musialbys dodac trzeci mostek.

Na pierwotnej kazde trafo otrzymuje wlasny uklad rozruchowy.

styki ~ ~ mostka laczysz do skrajnych wyprowadzen strony wtornej trafa

na + mostka masz dodatnie napiece

na - mostka masz ujemne napiecie

Wspolna masa znajduje sie na styku srodkowym trafa.

w ten sposob otrzymujesz jeden prawidlowo zmontowany uklad trafa.

Teraz takie cos powtarzasz dla kazdego transformatora
    Na koncu laczysz wszystkie + i - mostkow (w kazdym z 3 ukladow trafo - mostek, oraz wszystkie 3 srodkowe styki traf.
    I tyle..

Nie ma sensu laczyc ukladow rozruchowych w kazskade, niewiele to da.
    Jaka obciazalnosc ma 1 uklad rozruchowy - bo sadze ze przy 1.5kVA mocy moze sie skopcic...
  • Poziom 14  
    Jeden układ jest do 2.5kVA. Czyli jak podłącze to zgodnie z tym co powiedziałeś to będę mieć + - oraz masę tak?? Tylko, że z tego co pamiętam to właśnie takie łączenie uzwojeń nie prowadziło do podwojenia wydajności prądowej, tylko do napięć symetrycznych +/-/masa. A czy można spróbować kaskadę miękkich startów?? Nie doprowadzi to do jakiegoś uszkodzenia??
  • Poziom 23  
    korn85 napisał:
    Jeden układ jest do 2.5kVA.

No to ok, nie bedzie problemu.

korn85 napisał:
    Czyli jak podłącze to zgodnie z tym co powiedziałeś to będę mieć + - oraz masę tak??

Dokladnie tak. mniej wiecej +/- 12v

korn85 napisał:
    Tylko, że z tego co pamiętam to właśnie takie łączenie uzwojeń nie prowadziło do podwojenia wydajności prądowej, tylko do napięć symetrycznych +/-/masa.

Zaraz zaraz ... czyli potrzebujesz miec z tego pojedyncze napiecie 12V? Jesli tak to po prostu zamiast mostkow stosujesz tzw duodiody (albo dwie diody jedna na kazda polowke uzwojenia). Wtedy otrzymasz jedno napiecie 12V dwupolowkowo - i wtedy minusem jest styk wspolny, a plusem polaczenie diod. I dostajesz podwojenie wydajnosci pradowej. I znow laczysz kazde trafo tak samo (trafo i duodioda lub trafo i 2 diody) i laczysz styki wspolne diod (+) i srodkowe zestyki traf (-) razem - tylko juz PO WYPROSTOWANIU . W ten sposob masz separacje traf od siebie poprzez diody (nie ma pradow wyrownawczych) i laczna obciazalnosc
    calego zespolu wyniesie 21.73x6 = 130A ... o to chodzilo? ;)
    Musisz jasniej opisywac swoje intencje bo nie bede w stanie pomoc ;)
    korn85 napisał:
    A czy można spróbować kaskadę miękkich startów?? Nie doprowadzi to do jakiegoś uszkodzenia??

Trudno powiedziec, ale miekki start jest pierwotnie zasilany z 230V ... jesli je polaczysz w kaskade to kolejny otrzyma duzo nizsze napiecie, wiec zacznie zachowywac sie w nieprzewidziany sposob (moze np nie wylaczyc swojego przekaznika - i spali sie opor ogranizajacy opor rozruchu... lub zalaczy sie na zbyt dlugo ... lub nie zalaczy sie wcale .) Tak, w najbardziej krytycznej wersji moze to doprowadzic do uszkodzenia jednego lub kilku ukladow softstartu. W bardziej optymistycznej - nie zmieni zupelnie skutecznosci samego zabezpieczenia przed udarem pradowym. Stad wniosek:
    Laczenie kaskadowe NIE MA SENSU a moze zaszkodzic.
    Sprzedaj na alledrogo, zostaw do wykorzystania w innym ukladzie, oddaj do sklepu ... ale nie wykorzystuj ;)
    Dodane:
    Jesli masz 3 uklady softstartu to podlacz po 1 dla kazdego trafa - korzystne bedzie to ze beda one mniej obciazone. Przez to beda bardziej bezawaryjne/trwalsze. Jesli nie - zostaw jeden.
  • Poziom 14  
    Miło, że ktoś może pomóc i posty nie idą na daremne. Za mostki zapłaciłem 80 zł więc dokupię jeszcze jeden i już na wyjściach z mostków połączę plusy i minusy ze sobą. Można tak prawda?? Tak do wiadomości zasilacz będzie napędzać wzmacniacz do subwoofera (wzmacniacz samochodowy).