Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer PC nie wstaje po zaniku napięcia.

16 Maj 2007 17:22 3659 33
  • Poziom 12  
    Dzien dobry
    Posiadam taki oto zestaw komp.:
    Pentim IV 1,8 GHz
    płyta główna Asus P4B533
    pamiec 512 MB
    karta graficzna NVIDIA Geforce 4 MX 440 64MB
    HD 40GB
    Odtwarzacz CD
    Nagrywarka CD
    Obudowa ATX
    Zasilacz Megabajt Model: MGB-350ATXP4
    System: Windows XP Pro SP2

Komputer (system) "nie wstaje" po wylaczeniu go w stan czuwania i zaniku w tym stanie napiecia sieciowego.Gdy napiecie jest caly czas albo komputer wylacze calkowicie to wszystko jest OK, tzn wlacza sie bez problemu. Problem powstaje tylko wowczas gdy wylacze go w stan czuwania i w tym stanie nastapi zanik napiecia (albo w sieci, albo wylacze wtyczke z gniazdka). Objaw jest taki ze czerwona dioda HD swieci sie caly czas a odtwarzacz i nagrywarka tak dziwnie cykaja i diody mrugaja.System nie chce wystartowac, monitor sie nie wlacza.Reset nie dziala,ale jak wcisne guzik reset i przytrzymam go to przestaja mrugac diody i przestaja cykac odtwarzacz i nagr.
    Od czego zalezy to ze wszystko wraca po pewnym czasie do normy nie jestem w stanie okreslic. Mam wrazenie ze to od czegos zalezy. Np. raz zaskoczylo po wypieciu wtyczki klawiatury. Ale jak pozniej chcialem sie upewnic ze to jest cos z klawiatura to za drugim razem wypiecie tej wtyczki nic nie dalo.
    Czy ktos mial podobny problem albo wie o co moze chodzic?
    Z gory dziekuje za pomoc
    pozdrawiam
  • Poziom 39  
    Poszukiwania przyczyny roapocząłbym od podmiany zasilacza, jak to nic nie da to odpięcie wszystkich składników od płyty i kolejni dodawanie ich z obserwacją zachowania się zestawu.
    Wygląda na to że albo zasilacz albo jakiś składnik kompa dusi jedno z anapięć zasilających....
    Pozdr.J.
  • Poziom 12  
    No tak,ale skad niby mam wziac inny zasilacz.A tego nie da sie jakos sprawdzic (zmierzyc) bez koniecznosci wymiany?No bo zeby go podmienic to musze go kupic,a jezeli to nie zasilacz, to nie bedzie zbyt przyjemnie.
    Zastanawiam sie tez dlaczego ta usterka wystepuje tylko w jednym przypadku (brak zasilania w momencie gdy komp. jest w stanie czuwania) a nie wystepuje caly czas, np. przy probie zwyklego wlaczenia komp.
    A moze trzeba zresetowac BIOS albo go uaktualnic?Bylem na stronie Asusa i mozna to zrobic bez problemu. Czy uwazacie ze to ma sens w moim przypadku?
  • Poziom 15  
    350 W zasilacza wcale nie tak wiele. Zrób jak ci radził kolega adamjur1 odepnij - nagrywarkę, odtwarzacz CD i ewentualnie HDD. Zobaczysz czy się poprawi. Jeśli nie to sprawa jest poważniejsza.
  • Poziom 12  
    Nie wiem czy 350 W to wiele czy nie,ale zawsze to wystarczalo. Komp. ma juz jakies 6 lat i chodzil do tej pory dobrze. Albo zawsze sie tak zachowywal a ja tego nie zauwazylem. Przyznaje ze przedtem sporadycznie korzystalem z tego komp.,a wiec jak go wylaczalem to na stale i wtedy gdy wystepowaly zaniki napiecia to sie to nie zdarzalo. Teraz korzystam z tego komp. na okraglo i nigdy go nie wylaczam na stale tylko wylaczam w stan czuwania (mam taki fajny przycisk na klawiaturze z ksiezycem - przyciskam go i komp. wylaczony). No i niedawno wylaczyli prad. Przychodze do pokoju, chce go wlaczyc a tu nic z tego.
    No dobrze, a moze mi ktos wyjasnic dlaczego ta usterka jest nie na stale, tzn. dlaczego po pewnym czasie (pojecia nie mam o co chodzi z tym i od czego to zalezy) wszystko wraca do normy i komp. daje sie normalnie uruchomic?
    Ok. zrobie ten eksperyment co proponujecie. Spowoduje ta usterke (tzn. wypne kabel z sieci w stanie czuwania) i bede po kolei odlaczal wszystko od plyty glownej. Zobaczymy co sie stanie
    Odezwe sie jak uda mi sie jeszcze dzis ponownie go normalnie uruchomic
    dzieki na razie
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam
    Obejrzyj kondensatory elektrolityczne na płycie głównej. Po tylu latach mogły powylewać (wybrzuszenie)
  • Poziom 43  
    RADEKRPISZ napisał:
    Witam
    Obejrzyj kondensatory elektrolityczne na płycie głównej. Po tylu latach mogły powylewać (wybrzuszenie)

oraz rozbierz zasilacz i zobacz jego kondensatory
  • Poziom 12  
    Witam ponownie
    No i poeksperymentowalem sobie i nic to nie dalo. Dalej za kazdym razem jak komp. jest w stanie czuwania i odlacze mu zasilanie to potem sie nie uruchamia.
    Czytalem troche na necie o resetowaniu BIOSU, ze to moze mi pomoc. Ale boje sie troche tego bo nigdy tego nie robilem.
    czy ktos z was mi powie, czy to jest zasadne w moim przypadku i co potem trzeba zrobic jak sie ten BIOS zresetuje. Mam nadzieje ze trzeba bedzie ustawic tylko czas i date, bo reszte ustawia sobie sam BIOS. czy mam racje, czy sie myle. Bo jezeli mam cos jeszcze ustawiac to raczej jestem zielony w te klocki.
    mam instrukcje do plyty glownej i wyczytalem tam jak to sie robi.
    Trzeba odlaczyc zasilanie od komp., wyjac baterie 3,3V. Zewrzec zworka styki do resetu CMOS-u na 5 sekund. Potem zalozyc baterie z powrotem i wlaczyc komp. Wejsc do BIOS-u i ustawic co trzeba. Ale no wlasnie. Co tam trzeba ustawic po takim resecie. Czy ktos mi to moze objasnic?
    dziekuje i pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Jeśli zasilacz i kondensatory są ok

to może zacznij od wczytania optimal default values w Biosie różnie to piszą, ale zgadniesz o co chodzi

albo upgrade biosu zrób, przy okazji się zresetuje

wystarczy 1 sposób albo zworka albo bateria
  • Poziom 12  
    Optimal default values to mam w BIOS caly czas:-) Nigdy w BIOS nic nie zmienialem.
    Upgrade to sobie raczej odpuszcze bo wyczytalem w necie ze po tym moga sie jeszcze wieksze jaja podziac.
    No nie wiem z tym resetem. W oryginalnej instrukcji obslugi do plyty Asus pisze zeby jednak przed zwarciem zworka wyciagnac baterie i dopiero po operacji zwierania wlozyc ja z powrotem. Domyslam sie ze jest to chyba istotne. A nie jest przypadkiem tak, ze jak sie nie odlaczy baterii to zwierajac zworke oprocz resetu ukladu zwiera sie rowniez baterie??Jezeli tak jest to na pewno nalezy ja obowiazkowo wyjac.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    zidane napisał:
    Optimal default values to mam w BIOS caly czas:-) Nigdy w BIOS nic nie zmienialem.
    Upgrade to sobie raczej odpuszcze bo wyczytalem w necie ze po tym moga sie jeszcze wieksze jaja podziac.
    No nie wiem z tym resetem. W oryginalnej instrukcji obslugi do plyty Asus pisze zeby jednak przed zwarciem zworka wyciagnac baterie i dopiero po operacji zwierania wlozyc ja z powrotem.
    Pozdrawiam

pierwszy raz słyszę ale jak piszą, to tak zrób bedziesz spokojniejszy :D

podstawa to czy kondensatory są wszędzie OK bo jak zdychają to co byś nie robił z biosem i resztą nie pomoże
  • Poziom 12  
    Co do BIOSu - reset to po prostu przełożenie zworki na chwile (lub wyjęcie baterii), natomiast wgranie nowego biosu nie jest takie straszne - może się coś stać, jak ci prąd wyłączą lub jak wgrasz nieprawidłową wersje.

Co do kondensatorów, to przyjrzyj się dokładnie - nie muszą wcale wylać, mogły się wybrzuszyć i też należałoby je wymienić

I jeszcze jedna rzecz - jak mi się "udało" zrobić zwarcie w zasilaczu, to też nie chciał się podnieść, pomogło wyjęcie wtyczki nie z zasilacza tylko tej z płyty głównej, no ale raczej było by to leczenie objawów a nie przyczyn samej choroby
  • Poziom 43  
    kinek81 napisał:

I jeszcze jedna rzecz - jak mi się "udało" zrobić zwarcie w zasilaczu, to też nie chciał się podnieść, ...

Ale u niego normalnie się podnosi system
    więc zwarcie w ATX odpada
  • Poziom 12  
    Czy ktos mi powie jak sie ma zachowywac komputer w stanie wstrzymania?
    Wprowadzilem ustawienia fabryczne do BIOSU i teraz zachowuje sie jakos dziwnie, tzn. wylacza sie tylko wiatrak procesora i monitor. Wiatrak zasilacza caly czas szumi. Klawiatura tez nie jest wylaczona bo swieci sie Num Lock. I myszka oraz klawiatura jest bardziej czula, tzn. wystarczy ze lekko dotkne stolu na ktorym lezy myszka i juz komp. sie wlacza. Przedtem tak nie bylo. Po wylaczeniu w stan czuwania wylaczalo sie wszystko, a zeby go wlaczyc czasem musialem myszka ruszyc 2-3 razy. No ale teraz jak w tym dziwnym stanie wstrzymania odlacze kabel zasilajacy to potem komp. wlacza sie normalnie, tzn. od zera.
    Dobrze ze porobilem sobie zdjecia starych ustawien BIOSU, bo naprawde jest mi bardzo potrzebna ta funkcja wstrzymania komputera,a teraz ona w ogole nie dziala.
    Za chwile wysle roznice miedzy tymi parametrami co byly do tej pory, a tymi fabrycznymi co sa teraz.
    Pozdr
  • Poziom 12  
    Juz nic z tego nie rozumiem. Dlaczego w stanie czuwania nie wylacza sie wiatrak zasilacza. A moze tak ma byc?
    Nigdy nie zwracalem na to uwagi.
    Przy ladowaniu plyta wydaje jeden krotki dzwiek i wyczytalem na necie ze tak ma byc, ze to oznacza ze wszystko jest O.K.
    Tylko dlaczego wczesniej nie bylo takiego dzwieku. A moze go nie slyszalem. Sam juz nie wiem.
    Zmienilem ustawienia w BIOSIE na te pierwotne ale nic to nie daje. Tzn. stan czuwania zachowuje sie tak jak po zmianach.
    Przesylam roznice w ustawieniu parametrow przed zmiana na nastawy fabryczne i po zmianie. Moze ktos z Was zauwazy cos dziwnego.
    1.Mein
    parametr Halt On bylo [All but Disk/Keyboard] jest [All Errors]

2. Advanced
    USB Legacy Support bylo [Enabled] jest [Auto]

3. Power
    ACPI Suspend to RAM bylo [Enabled] jest [Disabled]

4.Boot
    Kolejnosc byla taka
    Removable Device
    ATAPI CD-ROM
    IDE Hard Disk
    Other Boot Device [Disebled]

Teraz jest taka
    Removable Device
    IDE Hard Disk
    ATAPI CD-ROM
    Other Boot Device [INT18 Device (Network)]

I ostatni parametr w Boot
    Boot Virus Detection bylo [Disabled] jest [Enabled]

Najbardziej mnie zastanawia ten parametr ACPI Suspend to RAM. Nie wiecie przypadkiem co on oznacza?
    Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    ZMIEŃ
    Boot Virus Detection [Disabled]
    Other Boot Device [Disebled]
    Zasilacz!!!!

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    A co to jest ten parametr 3?
    Dlaczego wczesniej byl wlaczony a teraz mowice ze ma byc wylaczony.
    Czyli co, napiszcie prosze jasno. W stanie czuwania ma byc wylaczone wszystko, czy tak? Wiatrak zasilacza,klawiatura. A u mnie sie to nie wylacza.
    Czyli nie mam mozliwosci wlaczenia stanu czuwania, no to ladnie...
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    zidane napisał:
    A co to jest ten parametr 3?
    Dlaczego wczesniej byl wlaczony a teraz mowice ze ma byc wylaczony.

Ja nic takiego nie napisałem że ma byc wyłączone

w linku masz opis funkcji , poczytaj i potestuj
  • Poziom 12  
    Zresetowalem BIOS. Ustawilem parametry tak jak byly wczesniej ustawione (tzn. przed resetem), otworzylem zasilacz. Poprawilem (bo byly) zimne luty. Na tranzystorach i diodach (tych co sa na radiatorach) i wszystko hula ze hej, ale niestety nie mam stanu czuwania. Stan czuwania wylacza tylko monitor i nic poza tym. Dziala plyta glowna, klawiatura,odtwarzacz i nagrywarka. Dzialaja wentylatory procesora i zasilacza...
    Czy ktos moze mi pomoc.
    Wszystko inne funkcjonujke prawidlowo. Komputer w normalnym trybia wylacza sie O.K.
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Hmm: zasilacze Megabajta to były "zepsute" już w momencie produkcji :D,
    podmień na inny firmowy, i zobacz czy jest lepiej, bo jeśli Megabajt ci padnie to przy okazji może zabrać coś jeszcze do "krainy wiecznych łowów"
  • Poziom 12  
    No tak, podmień. Łatwo Ci mowic. Chyba bardziej wymień, bo zeby go podmienić to musze isc do sklepu i go kupic. Dobry zasilacz kosztuje ok, 150zl a sprzet jest wart moze z 700. Niezle wyjscie.
    Ale dalej choroba nie chce mi sie wierzyc ze to zasilacz. No bo rozumujac na chlopa. Przed zmiana w BIOS-ie stan czuwania byl (problematyczny ale byl) a po zmianie BIOS-u nie ma go wcale. Nie wiem ale na moj rozum to jest cos ,albo z BIOS-em albo z plyta glowna. No bo czemu niby w stanie czuwania wylacza sie monitor,a reszta pozostaje wlaczona. Choc teraz zauwazylem ze na przycisku zasilania miga ta zielona dioda, czyli tak jakby plyta byla w stanie czuwania a nie jest.
    Czy macie taka wiedze zeby mi wytlumaczyc jak dziala ten stan czuwania. Tzn. w jaki sposob plyta komunikuje sie z zasilaczem zeby ten odlaczyl odpowiednie zasilania w momencie wlaczenia stanu czuwania.
    I ogolnie jestem wkurzony, bo przed naprawa byla lepiej niz po....:-)
    Pozdrawiam
  • Użytkownik obserwowany
    W stanie czuwania do płyty dochodzi tylko napięcie 5V, które zasilacz podaje zawsze!
    Reszta napięć powinna zniknąć.
    Realizuje się to poprzez zwieranie lub rozwieranie zielonego przewodu zasilacza ATX do masy.
    Dla zasilacza niema znaczenia w jakim stanie jest płyta główna, tylko czy ma pracować czy nie.
    Co do tego 5V, to zasila ono płytę i klawiaturę, porty USB i COM.
    Więc w stanie czuwania, uśpienia i wyłączenia klawiatura (jeśli masz opcję włączania komputera z klawiatury, karty sieciowej czy usb) nadaj jest zasilana. Czasem zdarza się że świeci dioda na klawiaturze.
    również myszka usb działa.
    Jeśli podczas wprowadzania w stan uśpienia zasilacz się nie wyłącza to może być to jego wina, ewentualnie uszkodzenie płyty.
    W 90% przypadków to wina zasilacza.
    Proponuję pójść do kolegi i pożyczyć jego zasilacz na godzinę. Jeśli sytuacja się nie poprawi, zostaje wymiana płyty lub przyzwyczajenie się do tej "usterki".
    Jeśli to jednak wina zasilacza, to kup na allegro nowy za około 50-70zł

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Dzieki Unitral za wytlumaczenie.
    Czyli rozumiem z tego ze w momencie wlaczenia stanu wstrzymania zasilacz dostaje z plyty glownej impuls i ma wylaczyc wszystkie napiecia poza +5V. Czy tak?Czyli jezeli wlaczam stan czuwania a zasilacz nie wchodzi w ten stan to sa 2 mozliwosci:
    1.albo zasilacz nie dostaje impulsu od plyty glownej
    2.albo dostaje ale nie wylacza napiec zasilajacych

Z tego co piszesz to w 90% przypadkow jest to wina zasilacza. No i coraz bardziej mi na to wychodzi bo przeciez u mnie wylacza sie monitor i mruga ta zielona dioda na przycisku zasilania, co oznaczaloby ze plyta glowna przechodzi w stan wstrzymania prawidlowo.
    Mowisz ze ta komunikacja plyty z zasilaczem odbywa sie tym zielonym przewodem. No to chyba to mozna jakos sprawdzic czy winowajca jest zasilacz czy plyta? (np. miernikiem)
    Ale caly czas nie daje mi spokoju to ze zmiana zachowania zasilacza nastapila po zmianie w BIOS-ie. Tzn. przed zmiana stan wstrzymania wlaczal sie prawidlowo a po zmianie juz nie.
    Czy to moglbys mi jakos wytlumaczyc, czy juz za wiele zadam:-)
    Pozdrawiam i dziekuje

Dodano po 26 [minuty]:

Panie i Panowie
    Mam do was ogromna prosbe.
    Napiszcie mi kilka przykladow jak u Was objawia sie stan wstrzymania!
    Bo zadzwonilem do znajomego i namieszal mi jeszcze bardziej w glowie.
    U niego stan wstrzymania wyglada podobnie jak u mnie. Wylacza sie monitor.Swieci sie NUM Lock. Moze otwierac napęd DVD. I wiatraczki chodza ale po chwili zwalniaja, nie wylaczaja sie jednak calkowicie.
    Czli wnioskuje z tego ze w kazdym komp. ten stan wyglada inaczej. Czyli dalej wnioskuje, ze zalezy to od jakichs ustawien, ale jakich i gdzie?
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    zidane napisał:
    Panie i Panowie

Napiszcie mi kilka przykladow jak u Was objawia sie stan wstrzymania!
    Bo zadzwonilem do znajomego i namieszal mi jeszcze bardziej w glowie.
    U niego stan wstrzymania wyglada podobnie jak u mnie. Wylacza sie monitor.Swieci sie NUM Lock. Moze otwierac napęd DVD. I wiatraczki chodza ale po chwili zwalniaja, nie wylaczaja sie jednak calkowicie.
    Czli wnioskuje z tego ze w kazdym komp. ten stan wyglada inaczej. Czyli dalej wnioskuje, ze zalezy to od jakichs ustawien, ale jakich i gdzie?
    Pozdrawiam

U mnie jest tak samo :D
  • Poziom 16  
    Kiedyś czytając forum Asusa "obiła mi się o oczy" taka sama sprawa. Spróbuję odszukać te informacje, ale z tego co pamiętam, to był to jednak problem z płytą lub sterownikami do niej.
  • Poziom 12  
    Dzieki za wszelka pomoc.
    Mowisz powaznie Artaa?Moglbys sprecyzowac co to znaczy tak samo. Co?Nie wylaczaja ci sie wiatraki w stanie czuwania?Kurcze, to dlaczego wczesniej wylaczal mi sie caly komputer. A moze teraz jest tak jak ma byc a przedtem bylo zle.
    No wlasnie Zbycha, nie wiem czemu ale jakos caly czas mi nie pasuje ze to wina zasilacza. Na moj nos to wlasnie cos z Asusem, i bardziej z programem (BIOS albo jakis sterownik) niz z sama plyta. Dlatego jak odnajdziesz ta informacje i podzielisz sie nia to bede bardzo Ci wdzieczny:-)

Przesylam Wam zdjecia z BIOS-u. Parametry juz sa zmienione na takie jakie byly przed resetem BIOSU (przy takich ustawieniach stan czuwania wylaczal caly komp. a teraz nie, No ale znowuz przedtem byl proble ze stanem czuwania i zanikiem napiecia w sieci:-))
    Moze cos tam zauwazycie co jest nie tak...
    Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Dokładnie: nie wyłączają się

płyta Gigabyte, proc PIV 3,0GHz
  • Poziom 12  
    Kurcze, przepraszam Was. Zapomnialem zaznaczyc ze nie chce zadnych punktow za otworzenie tego zalacznika. Nie wiem czy to Was cos kosztuje, czy nie ale wysylam drugi raz ten plik
    pozdr

Dodano po 5 [minuty]:

Nie wiem cos teraz nie idzie podlaczyc tego pliku. Moze teraz.
    Komputer PC nie wstaje po zaniku napięcia.

Dodano po 26 [minuty]:

Artaa, mozesz mi jeszcze raz potwierdzic bo mi sie nie chce w to wierzyc.
    Wlaczasz stan czuwania w komp. i wylacza Ci sie tylko monitor?
    No to po co jest ten stan czuwania? Rowniedobrze mozna wlaczyc przycisk na monitorze i bedzie przeciez to samo.
    Naprawde nic z tego nie rozumiem.
    W tv,dvd,wiezy jak wlaczam stand by to mi sie wylacza wszystko. Roznica jest tylko taka ze sprzet pozostaje pod napieciem i moge go wlaczyc np. pilotem jak sobie leze na lozku. A w komputerze niby po co jest ten stand by jak nic nie wylacza tylko plyte glowna (chyba) i monitor. Przeciez to ma byc funkcja posrednia miedzy stanem wyl. a wlaczonym. Ma powodowac ze komp. ma sie szybciej wlaczyc niz ze zwyklego stanu wyl. ale tez ma oszczedzac energie. No to po co pod napieciem pozostaja wiatraki i CD jak nie korzystam w tym momencie z komputera.
    Moze sa rozne opcje tego stanu stand by w komputerze?No to ja bym chcial kurcze taki jak mialem wczesniej. Wylaczam sobie np. na noc w stan czuwania, nic mi nie szumi itd. (moge spac) ale jak rano chce sobie szybko wlaczyc komputer to nie musze czekac na uruchomienie 1 minute albo dluzej nim mi sie wszystko zaladuje tylko wciskam przycisk, wlacza sie monitor i mam wszystko gotowe.
    Moze dla ludzi ktorzy caly czas siedza przy komp. ten stan czuwania jest do niczego nie potrzebny ale dla takich jak ja co korzystaja z komp. czesto ale tylko przez chwile to wylaczenie jest uwierzcie mi naprawde potrzebne. To jest tak jak z tel komorkowym. Jak nie rozmawiasz, to jest wylaczony. Nic ci nie swieci i nie szumi. Ale jak chcesz zadzwonic albo jak ktos do ciebie dzwoni to nie czekasz minuty jak ci sie wlaczy ani nie masz go caly czas wlaczonego.
    To tak na chlopski rozum...
    Dlatego, nie moge sie z tym zgodzic ze funkcja stand by w komp. dziala tak jak teraz. Bo tak naprawde to ten komp. jest caly czas wlaczony.
    Pozdrawiam