Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kino domowe PHILIPS LX 3600D - opóźnienie sygnału - da się?

Lock@ 16 Oct 2003 13:35 11960 38
 • #1
  Lock@
  Level 11  
  Witam.
  Zakupiłem sobie kino domowe ;) PHILIPS LX 3600D - i według instrukcji powinna być w nim taka funkcja odpowiedzilna za, nie pamiętam jak tam stoi w instr, opóźnienie sygnału. Chodzi o to, że mam głośniki tylne ustawione bliżej głowy, a centralny i przednie dalej. W ustawieniach w menu jest coś takiego, ale podświetlone na siwo, tak jak by funkcja była, ale jest niedostępna. W instrukcji nie ma żadnych zastrzeżeń, ani co do rodzaju płyty (z różnymi kombinowałem) ani nic innego. I teraz nie wiem, czy to da się jakoś uaktywnić?
  Może są jakieś kody serwisowe czy co?
  Z góry dzięki za odpowiedź.
 • #2
  moominek
  Level 11  
  Witam,

  Troszkę też się głowiłem nad tym, jak wejśc do tego menu i musze przyznać, ze Philips nie popisał się tutaj w ogóle.
  Musisz przejść do trybu odtwarzania (przycisk DISC na pilocie) i dopiero wejść do menu ustawień. Ale aby te były aktywne musisz w ustawieniach AUDIO włączyć tryb MultiChannel. Spróbuj też bez włożonej płyty. Nie pamiętam dokładnie ale to działa chyba na pusto bez płyty.

  Pozdrawiam

  PS. Ja z kolei mam inny zarzut. Są tylko dwa ustawienia dźwięku STEREO i PRII i zadnych innych :( Może ktoś wie, czy jest taka możliwość uruchomienia innych ustawień. Czy determinowane są one przez procesor dźwięku, czy przez firmware?
 • #3
  Darecky
  Level 14  
  Dziala tyle ze w dość dziwny sposób. Musisz włożyć płytkę DVD z dzwiękiem 5.1, uruchomić film, zatrzymać film klawiszem stop (albo 1 raz albo 2 razy), po wejsciu do menu bedziesz mial te opcje dostępne.

  Szczerze mówiąc nie ma pojęcia po jaki gwizdek narobili tyle zamieszania z tak podstawową funkcją... :roll:
 • #4
  moominek
  Level 11  
  Spaprali soft... w ogóle ten soft jest trochę non-user-friendly :( Wypadałoby upgradować firmware ale nigdzie w necie nie mogę znaleźć, wie ktoś może co, jak i gdize szukać?
 • #6
  MORTEM
  DVD technology specialist
  A co miało by się zmienić. Jest to najlepsza wersja softu do tego urządzonka i pomaga na wiele przypadłości. Swoją drogą ciekawe z kąd ją masz?
 • #7
  Darecky
  Level 14  
  z tego co się dowiedziałem miała zmieniać i poprawiać, niestety moje lx jest najwyraźniej odporne na wszelkie poprawki w tym sofcie, RDS miał być a nie ma, nadal potrafią się blokować klawisze pilota, ma też kilka innych nieprzyjemnych przypadłości. Procedura wymiany softu jest dość jasna, inicjowanie ogranicza się do wybrania matrycy (w tym regionu), zastanawiające jest to że przy jej zmianie na jakąkolwiek inną niż EUROPA uaktywnia się panscan (czyżby philips zalozył ze w europie nie mają TV z wejsciem RGB?), w ogóle zastosowany w lx3600 procesor MT1379 ma większe możliwości niż te które zostały udostępnione a soft je najwyrażniej blokuje
 • #8
  Jobej
  Level 18  
  No właśnie! Czy wiecie gdzie można sprawdzać czy jest nowszy soft, no i go pobierać, czy jest jakaś stronka? Skąd wy go macie na Elektrodzie?
 • #9
  Jobej
  Level 18  
  A czy naprawdę ma sens uaktualnienie softu? Bo niektórzy twierdzą, że to komplertnie nic nie daje, natomiast MORTEM twierdzi, że jest to najlepsza wersja, więc jak to jest z tym, bo nie wiem czy uaktualnić w moim sprzęcie, to upgrade eliminuje jakieś poprzednie niedociągłości softu?
 • #10
  Darecky
  Level 14  
  przeglądnij moje posty, na ktoryms opublikowałem nieco zmodyfikowane firmware które można wgrać choćby po to by mieć polskie komunikaty na ekranie
 • #11
  Jobej
  Level 18  
  Wgrałem nowy soft zmodyfikowany przez Darecky i naprawdę jest wypas!!! :D Czekam na jeszcze jakieś dodatkowe funkcje. I mam małe pytanie: wgrywałem go przez zagapienie się chyba z 8 razy, czy nie wpłynie to negatywnie na jakiś układ np. na pamięć, procek?
 • #12
  Myrek1
  Level 23  
  Darecky wrote:
  przeglądnij moje posty, na ktoryms opublikowałem nieco zmodyfikowane firmware które można wgrać choćby po to by mieć polskie komunikaty na ekranie


  Jak dokonałeś tej modyfikacji softu?
  Programem MTKReMaker.exe wiele zrobić niemożna, a może się mylę?
  To ja pisałem wczoraj do Ciebie i dalej interesuje mnie złącze cyfrowe. Przejrzałem soft i fakt, jest tam opcja w menu, ale też nie wiem jak to uruchomić. Kiedyś w sofcie do tunerów satelitarnych wystarczyło zmienić jeden bit, pewnie tu też tak można. Niestety ja się na tym mało znam.
  Szukam też datasheet układu MT1379, znalazłem tylko MT1389. Ma ktoś coś takiego?
  Popatrz ja zrobiono to w Philipsie: http://www.laki.dvhk.pl/faq/spdif_philip.htm i tu: http://tomy.dvhk.pl/6010/SPIDIF/SPDIF_schemat_tomy.jpg , może to pomoże z hardwareowego punktu widzenia.

  To kino jest ok., ale brak w nim tego wejścia.

  PS. Dzięki za soft :)


  EDIT
  Znalazłem rozpiszę pinów. Z tego co widzę jest tylko SPDIF, ale wejście (na pinie 153), czyli brak jest wejścia cyfrowego w tym chipie?
 • #13
  Darecky
  Level 14  
  na yachoo jest grupa mt13x9 tam chłopaki bawią sie w rozpracowywanie wszelkich możliwych odmian softu do procesorów mediateku. Okazuje się ze wszystkie softy są tworzone na tej samej bazie softu wzorcowego, dla potrzeb technicznych (lub marketingowych) cześć z tych funkcji jest udostępniana, część blokowana. Odblokowanie funkcji wiąze się tylko z lokalizacją odpowiednich bitów, offsetów i odpowiednią ich modyfikacją. A wracając do LX3600d prawdopodobnie to urządzenie posiadało w wersji podstawowej wejscie SPDIF, dla potwierdzenia dosyłam załącznik z reklamówką philipsa rozsyłaną po marketach (w australii), soft na pewno posiada funkcje uruchamiające tą funkcję, na razie jestem na etapie rozpracowywania klawiszy pilota, chcę zrobić żeby działał podobie jak w lx3900 , przez 2 nacisnięcie klawisza AUX, zobaczymy co mi z tego wyjdzie ;)
 • #14
  Myrek1
  Level 23  
  Kurcze, faktycznie, jest wejście. Mam nadzieje, że Ci się uda. Wczoraj znalazłem tą grupę, może napiszę tam pytanko odnośnie tego softu. A może by władować soft z Australii, bo ten ich model ma na starcie włączone większość funkcji? Tylko trzeba by znaleźć ten soft.
  Jest jakieś światełko w tunelu :)
 • #15
  Darecky
  Level 14  
  to jest uniwersalny soft do tego urzadzenia, zależnie od regionu do którego jest ono wysyłane zmienia się jedynie rozkład wyjść/wejść a po wgraniu softu wykonuje odpowiednią inicjalizację

  oto fragment wycięty z firmware:
  EUR R2CHN R6AP R3AUNZ R4IND R5LAT R4BRA R4USA R1
 • #16
  Jobej
  Level 18  
  Czyli jak? po zmianie regionu w tym sofcie, który mam właśnie wgrany mogę zmienić lub uaktywnić jakieś wejście w procku, czy trzeba jeszcze zmodyfikować soft?
 • #17
  Myrek1
  Level 23  
  No właśnie, od czego to zależy, od hardware?
 • #18
  Darecky
  Level 14  
  po zainicjowaniu regionu USA w menu softu nagle pojawila sie opcja "progressive scan" i domyslny standard przestawil sie na NTSC poza tym tuner funkcjonowal poprawnie, więc przypuszczam ze raczej zmian w hardware nie ma (poza zmianą wyjść -dla USA nie ma wyjscia EURO za to są wyjscia RGB i CVBD) sposobu na odblokowanie SPDIF raczej trzeba szukac w sofcie, jak zdejmiesz obudowę to sam stwierdzisz ze miejsca na dodatkowe gniazda sa przygotowane
 • #19
  Myrek1
  Level 23  
  Czyli zmieniając region na 4 (Australia), to pojawi się wejście w sofcie? Raczej nie i dlatego pytam się od czego to zależy (czy soft może w jakiś sposób wykryć, że z hardwareowego punktu widzenia takie wejście nie zostało zamontowane, np. brak jakiegoś sygnału na wejściu). Rozkręcałem i faktycznie są dodatkowe miejsca na gniazda.
 • #20
  Darecky
  Level 14  
  jesli porównywać do analogicznej opcji "progresive scan" to teoretycznie zmiana regionu powinna dać możlowość odbierania i dekodowania sygnału SPDIF, jednak martwil mnie fakt ze za wyjątkiem tej ulotki wejscie "digital in" nie pojawia sie juz nigdzie więcej
 • #21
  Jobej
  Level 18  
  A jeśli ustawi się na dowolny region (free). Czy pojawią się wszystke dodatkowe opcje na raz?
 • #22
  Myrek1
  Level 23  
  Później pobawię się z tymi regionami i napiszę co i jak.
  Jeśli chodzi o ulotkę, to na pudełku też widać dodatkowe złącza z tyłu, więc raczej powinno grać. Chyba, że montowano inne chipy niż MT1379 do tunerów na inny rynek. Mnie martwi brak wyjścia spdif na tym prospekcie, który dałem wcześniej. Może się inaczej nazywa? W chwili wolnego czasu sprawdzę jak idą ścieżki na płytce 3600D.
 • #23
  Jobej
  Level 18  
  Przez przypadek podczas wybierania komórek pamięci radia nacisłem trzy przeciski za sobą 6, 7, 6 i zgasł mi wyśwoetlacz 8O . Przestraszyłem się, ale po następnym wciśnięciu przycisku zaświecił się z powrotem :D . Powtarzałem tak z ciekawości kilka razy i nic się nie działo, ale za 4 razem ponownie mi zgasł. Czy to zwonu wina softu, aż tak jest niedopracowany?
  A jak tam jeśli chodzi o RDS, czy wiecie co trzeba zmienic w tym sofcie, a może jakoś go uaktywnić?
 • #24
  Myrek1
  Level 23  
  Bawiłem się regionami, ale nic poza progresie scan się nie pojawiało. A jeśli ustawi się Europę to ta opcja znika.
 • #25
  Anonymous
  Anonymous  
 • #26
  Myrek1
  Level 23  
  W Menu jest opcja Video i tam ustawia się tryb PAL, NTSC, tam trzeba pobawić się regionami? (klawisze 9999 <AUDIO> region)?
 • #27
  Darecky
  Level 14  
  odblokowałem w sofcie możliwość przełączania aktywnego wejścia (line in, spdif), po ustawieniu spdif słychac "pyknięcie" i glośniki dalej milczą, wejście na płycie jest ale zauważyłem ze zaraz za wejściem brakuje tam przynajmniej 2 konrensatorow i jedngo opornika , przydalby sie jakis elektronik...
 • #28
  Myrek1
  Level 23  
  Darecky, świetna robota :)
  Jutro do niego zaglądnę i się powoli coś wymyśli z pomocą kolegów z forum. Z tego co widziałem to wejście Coaxialne, więc nie powinno być problemu. Niema on chyba wejścia optycznego.
 • #29
  Myrek1
  Level 23  
  Mam pytanko. Z tego co widać na tylniej ściance z tego prospektu widać, że tam jest jedno złącze cyfrowe (In) a w specyfikacji tego kina jest wyjście i wejście, więc gdzie jest wyjście? Bo te złącza Y U V oznaczają wyjścia Video. Czy możliwe jest, że to złącze oznaczone jako DIGITAL IN pełnie rolę wejścia i wyjścia?

  W specyfikacji chipu nic nie piszą o wejściu spdif, może go niema? Jest jakiś inny sprzęt oparty o ten chip (MT1379), który posiada na 100% takie wejście?

  Wiemy do czego są złącza po prawej stronie wejść i wyjść audio, ale po lewej jest jeszcze jedno wolne, do czego może ono służyć?

  EDIT:

  Te brakujące elementy to:
  Przy złączu (na dole płytki) :
  3704 - 100ohm
  2749 - 100nF +80/-20% 50V
  2751 - 330pF 50V

  Powyżej procesora jest jeszcze miejsce na jeden rezystor 3703 - 100ohm. Po jego zamontowaniu robi się połączenie z pinu 153 procesora, przez rezystor 3703 i kondensator 2749 do złącza spdif. Kondensator 2751 i rezystor 3704 są połączone równolegle z jednej strony do masy, z drugiej do toru pomiędzy elementami 2749 i 3703.  [*]
 • #30
  Darecky
  Level 14  
  po lewej stronie jest prawdopodonie wejscie na mikrofon (tryb karakoe) a wracając do braku wejscia spdif w mtk1379- jego bezposrednim następcą jest MTK1389 tam też nie ma takiego wejscia a jednak w modelu LX3900SA jest "Digital in" i to nawet w tym samym miejscu co na załączonej wcześniej przeze mnie ulotce LX3600d, czy jest ktoś w stanie prześledzić tor do pinów 181-184 ? jak na moj gust jesli sygnał cyfrowy mialby wchodzić do procka to tylko tam