Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Grzesiek05 16 Maj 2007 20:18 18276 18
  • Wzmacniacz lampowy 2x4W
    Witam!
    Przedstawiam moją kolejną konstrukcję, a mianowicie wzmacniacz lampowy klasy A. Wzmacniacz powstał jakiś miesiąc temu jednak ze względu na brak magicznego oczka i boków postanowiłem umieścić go dopiero teraz.
    Powstał on dlatego, że od zawsze chciałem mieć jakiś lampowy sprzęt wykonany przez siebie, najlepiej wzmacniacz. Przeglądając strony internetowe zaciekawiła mnie dość prosta konstrukcja wzmacniacza o mocy 2x4W na łatwo dostępnych lampach, po kilku dniach uruchomiłem jeden kanał wzmacniacz "na pająka". Jednak z powodu kiepskiego zasilania anodowego i niedokładnego dopasowania elementów jakość dźwięku pozostawiała wiele do życzenia, ale i tak postanowiłem go wykonać. Pomyślałem sobie że przydało by sie też magiczne oczko. Dostałem od dziadka trochę lamp telewizyjnych i radiowych a wśród nich było magiczne oczko tesli EM80. Znalazłem na internecie układ sterowania tego oczka. Następnego dnia zabrałem sie do roboty.
    Obudowa wzmacniacz wykonana jest z jakiegoś materiału (dwie blachy aluminiowe, a w środku pomiędzy nimi tworzywo sztuczne, blachy po zewnętrznych stronach pomalowane są na srebrno bardzo ładnie wygląda i nie trzeba go malować) wygiętego w kształcie litery U. Boki wzmacniacza wykonane są z drewna bukowego, zabejcowałem i polakierowałem je i przykręciłem do obudowy. Lampy dostałem od taty więc miałem je za darmo. Dostałem wiele lamp ale do wzmacniacza przydały się tylko podwójne triody 6H8C nieużywane w pudełkach z metryczkami z 1966r.(rosyjskie) oraz dwie pentody E80L też nieużywane ze złotymi pinami w pudełkach z 1966r.(Haltron) oraz wspomniane wcześniej magiczne oczko EM80 wyciągnięte ze starego radia. Podstawki do lamp zamówiłem na allegro, ponieważ nie miałem podstawek w domu. Transformatory głośnikowe miałem odzysku, a właściwie jeden transformator głośnikowy i jeden dławik do zasilacza anodowego jednak obydwa miały takie same rdzenie więc rozwinąłem je i nawinąłem obydwa tak samo. Na pierwotnym po 2350zw. drutem DNE 0.15mm² a wtórne 200zw. drutem DNE 0.45mm² z odczepem na środku, aby móc lepiej dopasować impendację do kolumn. Transformator sieciowy też nawijałem jednak uzwojenie pierwotne zostało oryginalne. Elementy elektroniczne wzmacniacz postanowiłem umocować na płytce drukowanej. Budowa wzmacniacza trwała około tygodnia. Po złożeniu wzmacniacz działał od razu, jednak okazało się, że magiczne oczko jest spalone ale poza tym wszystko działało tak jak chciałem. Niedawno kupiłem na allegro takie magiczne oczko nieużywane za 30zł z przesyłką z tym, że jest to radziecki odpowiednik lamy EM80 (6E1P), ale wyprowadzenia ma takie same więc nie było problemu oczko przyszło dopiero wczoraj teraz wszystko już jest gotowe, oczko świeci bardzo ładnie.
    Schemat wzmacniacz wziąłem ze strony http://ecclab.com/gotowe/el84/el84.htm zamiast lamp EL84 użyłem E80L, a za ecc83 lampę 6H8C. Wszystkie elementy pozostały tak jak na schemacie, ale zastosowałem dodatkowy wyłącznik do włączania i wyłączania sprężenia zwrotnego. Układ sterowania Magicznym oczkiem wziąłem ze stronki http://www.port80h.com.pl/articles.php?lng=pl&pg=82 , a zasilacz wykonałem według własnego projektu z części które miałem pod ręką. Wzmacniacz gra bardzo ładnie, na początku strasznie mnie denerwowało to że sygnał był nieco zniekształcony ale tera tego nie słyszę, albo sie przyzwyczaiłem albo działo się tak że lamy nie byłuy wygrzane. Moc wzmacniacza wbrew pozorom jest duża bez problemu wystarcza do słuchania głośniej muzyki w pokoju 3x4m. To chyba na tyle jeśli macie jakieś pytania to piszcie. A teraz trochę zdjęć wzmacniacza:

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

Wzmacniacz lampowy 2x4W

To by było na tyle proszę o ocenianie mojej konstrukcji dodam że mam dopiero 15lat więc nie mam jaszcze dużego doświadczenia, ale staram się wykonywać moje konstrukcje najlepiej jak umiem. Pozdrawiam Grzesiek05.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Grzesiek05
    Poziom 15  
    Specjalizuje się w: elektronika i promieniowanie jonizujące
    Grzesiek05 napisał 182 postów o ocenie 14, pomógł 7 razy. Mieszka w mieście Sanok. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBwayPCBway
    ciapciok
    Poziom 20  
    Jestem pod wrażeniem wykonania, duża estetyka wewnątrz i na zewnątrz :D

Jak wyciąłeś takie równe otwory w laminacie ?

Pozdrawiam
    airnox
    Poziom 24  
    Wykonanie niczego sobie, bardzo ladne ale mam pewne pytanka. Czy E80L na 100% jest zamiennikiem EL84? Wydaje mi sie ze schemat troche sie zmieni jesli wezmiemy pod uwage note tejze lampy. Ponadto czy duotriody 6H8C zastapia ECC83? Jedyne zastrzezenia to wlasnie co do uzytych lamp mam, bo widze ze tutaj to troche zignorowane zostalo (taka mam, a to sie nada...)

Pozdrowienia
    Airnox

Dodano po 9 [minuty]:

I wzmacniacz nie ma 4W mocy a jakies 2.5W...
  • PCBwayPCBway
    ToMo6
    Poziom 15  
    Wzmacniacz bardzo estetycznie wykonany, w środku też ład i porządek widzę że autor przyłożył się bardzo do tego... zapewne takie równe otwory zostały wykonane otwornicą do drewna :)
    liplitark
    Poziom 11  
    6H8C<=>6SN7<=>ECC82(noval i nie do końca jest dokładnym odpowiednikiem ale na pewno lepszym niż ecc83 )
    a co do e80l to nie wiem co jest jej odpowiednikiem i nawet el80 to już inna lampa
    Podsumowując jeżeli nie zmieniłeś żadnego elementu to nie zmieniłeś punktu pracy który będzie inny dla tych lamp niż dla el84(jej odpowiednikiem jest 6p14p i też tak naprawdę to nie do końca)
    grumar1
    Poziom 12  
    EL84 są w miare łatwo dostępne, na Twoim miejscu poszukałbym ich i zamienił, żeby zobaczyć jak gra. Jeżeli chodzi o obudowę, ja bym zmienił trzy rzeczy:
    - zakryłbym trafa
    - zrobiłbym przedni panel z blachy Al polerowanej i przrzykleił go
    - zmieniłbym gałke głośności na mosiężną lub aluminiową
    Tak ogólnie to mi sie podoba. Pozdrawiam
    airnox
    Poziom 24  
    Najlepiej niech autor zmieni elementy punktu pracy lampek i bedzie ok :) Kwestia funduszy w sumie. Jesli taniej to zmiana punktu pracy, jesli troche drozej to poszukac lamp. Co do obudowania traf mam zdanie jak koledzy wyzej napisali, jak juz tak ladnie to wyglada to moze jednak okryc trafa? Ogolnie 5/6 za elektronike i 5/6 za obudowe.

Pozdrowienia
    Airnox
    dzikilopez
    Poziom 14  
    Konstrukcja piękna, widzę że wzmacniacze lampowe cieszą sie wielką popularnością patrząc na nie nasuwa sie mi takie pytanko:

Czy magiczne oczko współpracuje tylko z lampowcami czy da sie go jakoś podłączyć by współpracowało ze wzmacniaczem na zwykłej końcówce mocy ?? i jakby w tedy wyglądał schemat do tego.
    batorystefan
    Poziom 14  
    Konstrukcja naprawde ładna za nia daje 9/10 jednak jest ale. Obudowe mógłbyś wykonać nieco wyższą, jeżeli trafa byłyby zchowane napewno wyglądało by to lepiej. Gałke regulacji powinienes założyć aluminiową(pasowała by do obudowy) i powinienes umieściś za nia jakąś skale! Poza tym jak koledzy wyżej radzilbym ustawic punkt pracy, dopiero wtedy konstrukcja byłaby w pełni sprawna(wiadomo że element odpowiednio wyregulowany pracuje lepiej). Za całość daje 7/10
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam. dzikilopez napisał:
    Cytat:
    Czy magiczne oczko współpracuje tylko z lampowcami czy da sie go jakoś podłączyć by współpracowało ze wzmacniaczem na zwykłej końcówce mocy ?? i jakby w tedy wyglądał schemat do tego.

Magiczne oko może współpracować ze wzmacniaczami (tranzystorowe jak i scalone np. TDA20xx). Taka lampa jest wskaźnikiem wysterowania i podłącza się ją pod wyjście wzmacniacza przez odpowiednie układy (kiedyś w EP był schemat, jak znajdę to wrzucę). Taką lampę steruje się ujemnym napięciem (napięcie podaje się na siatkę), swego czasu w EdW był schemat magicznego oka sterowanego mikrofonem. Ogólnie to nie ma żadnych problemów z podłączeniem magicznego oka pod wzmacniacz np. tranzystorowy. Pozdrawiam.
    Grzesiek05
    Poziom 15  
    Otwory w laminacie wywierciłem doniczkowym wiertłem do metalu. Odnośnie tych transformatorów to nie przeszkadzają mi, gałka na potencjometrze jest z aluminium epoksydowanego na czarno więc można ja wyszlifować. Jeśli chodzi o lampy to faktycznie coś wypada z nimi zrobić, ale nigdy nie mam na to czasu myślę narazie o zmianie punktu pracy wzmacniacza, a kiedyś może kupię te el84 myślę nad kupieniem na allegro za 25zł pary lamp
    6N14P EW myślę że wtedy nie trzeba będzie zmieniać elementów, wolał bym kupić te lampy bo E80L mają mniejszą moc od EL84, triod raczej nie będę wymieniał ewentualnie tylko zmienię punkt ich pracy.
    airnox
    Poziom 24  
    painlust
    autorowi chyba o 6P14P chodzilo ;) ale zaznaczam ze chyba.

Poza tym starcyz wyregulowac punkt pracy i trafa dobre zastosowac i bedzie wsio :)

Pozdrowienia
    Airnox
    SlawekL
    Poziom 12  
    Bardzo estetycznie wykonana konstrukcja. Plus za zagospodarowanie posiadanych podzespolow i samodzielne nawijanie transformatorow. Podoba mi sie rowniez opis projektu.
    Oceniam projekt na 5/5.
    Grzesiek05
    Poziom 15  
    Przepraszam mój błąd chodziło o 6P14P.
    airnox
    Poziom 24  
    Nasunely mi sie dwa pytanka lub nawet trzy odnosnie calosci:
    1. Jak nawijales trafa? Recznie czy jakas domowa nawijarka?
    2. Ktora lampka sterujesz EM80?
    3. Z ktorego kanalu posylasz sygnal na EM80? Bo z tego co pamietam to ona nie ma mozliwosci 'pokazywania' sygnalu stereo.

Pozdrowienia
    Airnox
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam. Do: "dzikilopez", tutaj masz wycinek schematu jak podłączyć magiczne oko EM84. W swoim czasie składałem to tak jak jest pokazane na schemacie. Sygnał audio (w moim przypadku było to wyjście z kostki TDA1516) podałem bezpośrednio na kondensator 22nF. Jak będziesz składał to nie zapomni, że kondensator filtrujący na zasilaniu powinien być na napięcie 400V.
    Wzmacniacz lampowy 2x4W
    Grzesiek05
    Poziom 15  
    :arrow: airnox
    1. Trafa nawijałem nawijarką zrobioną z silnika z przekładnią ślimakową od wycieraczek.
    2.EM80 steruje z dwóch połówek lamp 6H8C jedna trioda tej lampy steruje wzmacniaczem a druga trioda służy do sterowania oczka tak samo jest z drogim kanałem.
    3. Oczko sterowane jest sygnałem stereo polega to na tym że sygnał z obydwu kanałów jest zsumowany a następnie wyświetlany za pomocą magicznego oczka. Popatrz zresztą na drugi schemat tam masz narysowane wszystko.
    airnox
    Poziom 24  
    No tak, moje przeoczenie. Nie mniej we wszystkich schematach musisz poprawic punkt pracy lamp. Jeszcze co do nawijarki, automat czy recznie liczyles zwoje (kartka, dlugopis)? Moglbys mi na PW przeslac fote nawijareczki?

Pozdrowienia
    Airnox