Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet G-19-01 nietypowy problem

16 Maj 2007 23:46 4070 7
  • Poziom 2  
    Witam.
    Od około 3 lat jestem posiadaczem przepływowego ogrzewacza wody Termet G-19-01. Przez ten czas w ogóle nie ingerowałem w jego działanie.
    Ostatnimi czasy zaczął się dziwnie zachowywać - zmniejszyła się istotnie temperatura ogrzewanej przez niego wody. Początkowo myślałem, że to przez niskiej jakości gaz (propan butan), więc kupiłem porządny gaz Shella, lecz to również nie pomogło.
    Obecnie problem nasilił się. Gdy włączam piec wszystko działa poprawnie. Odkęcam w kranie wodę i leci początkowo całkiem ciepła woda (może nie tak ciepła, jak za "nowości" urządzenia, ale jednak ciepła). Niestety po kilku minutach (około 5min) temperatura wody zaczyna spadać, aż w końcu zaczyna lecieć zimna woda. Pragnę dodać, że przez cały ten czas gaz w ogrzewaczu pali się w identyczny sposób - w/g mnie prawidłowo (ale zaznaczam, że się nie znam;) ).
    Zauważyłem również jeszcze jedną prawidłowość. Dawniej (gdy urz. pracowało poprawnie) ciśnienie wody ciepłej (przepływającej przez ogrzewacz) było nieco niższe od ciśnienia wody zimnej (nie przepływającej przez ogrzewacz). Teraz ciśnienia te są identyczne - woda ciepła płynie pod wyższym niż dawniej.

Bardzo proszę o udzielenie mi rady co mógłbym w moim przypadku zrobić, aby przywrócić ogrzewaczowi dawną sprawność (póki co nie wchodzi w grę oddanie go do serwisu - powód prozaiczny - mało kasy).
    Z góry wszystkim serdecznie dziękuję i pozdrawiam.
    Adam.
  • Poziom 28  
    Należy zdemontować i oczyścić z sadzy wymiennik ciepła, sprawdzić zespół wodny, czy membrama nie jest dziurawa oraz po tych latach przekonserwować popychacz i inne ruchome elementy.
  • Poziom 33  
    Zanim zaczniesz wszystko rozbierać zmniejsz przepływ wody przez podgrzewacz np. na zaworze przed nim lub pokrętłem w samym podgrzewaczu.
    Może ktoś przekręcił właśnie pokrętło do regulacji przepływu?
  • Poziom 10  
    Prawdopodobnie masz dziurawą membrane w zespole wodnym.Musisz zdemontowac zespół wodny i wymienić membrane--i wszystko powinno wrócić do normy.
  • Poziom 2  
    DonRomano napisał:
    Zanim zaczniesz wszystko rozbierać zmniejsz przepływ wody przez podgrzewacz np. na zaworze przed nim lub pokrętłem w samym podgrzewaczu.
    Może ktoś przekręcił właśnie pokrętło do regulacji przepływu?

Na zmniejszenie przepływu wody pokretłem w podgrzewaczu nie ma reakcji.

Dodano po 44 [minuty]:

jacekton napisał:
    Prawdopodobnie masz dziurawą membrane w zespole wodnym.Musisz zdemontowac zespół wodny i wymienić membrane--i wszystko powinno wrócić do normy.

Dziś po południu sprawdzę to. A wiadomo może jaki jest średni koszt membrany?
  • Poziom 2  
    jacekton napisał:

Rozebrałem zespół wodny i - o dziwo - membrana jest cała i nieuszkodzona. Tu i ówdzie było trochę "szlamu", więc to wyczyściłem. Ogólnie przeczyściłem też cały zespół. Po złożeniu jest prawie tak samo, jak było przed naprawą - tyle, że teraz na początku nie leci ciepła woda, a gorąca. Za to później i tak leci zimna... Już sam nie wiem co może być nie tak w tym sprzęcie...
  • Poziom 28  
    A wymiennik to masz czysty???
    Weź lusterko , latarkę jak oswietlisz od spodu wymiennik i spojrzysz w odpowoednio ustawione lusterko to zobaczysz czy nagrzewnica nie jest przytkana sadzą.
    A palnik masz czysty??
    Obejrzyj wloty powietrza i dysze czy nie ma tam dużo odłozonego kurzu we wlotach do palników.
    To też trzeba mieć w czystym stanie- i wtedy Twój piecyk zmieni sie z URZADZENIA DO SPALNIA GAZU w PRZEPŁYWOWY PODGRZEWACZ WODY/.
    Za ten ZMARNOWANY GAZ TY płacisz!!!!
    No to do roboty, choć hartować też się trzeba - myjąc się w zimnej wodzie!!
  • Poziom 2  
    Zrobiłem co mogłem i guzik pomogło.
    W końcu zdecydowałem się zadzwonić do serwisu... Wiecie co się okazało? Miałem uszkodzoną membranę w zaworze od gazu i niewłaściwe ciśnienie gazu z butli (uszkodzony reduktor). W życiu bym się nie spodziewał, że ona mogła się zepsuć - zresztą fachowiec też był zdziwiony i powiedział, że jak do tej pory nie spotkał się z taką sytuacją w całej karierze zawodowej. Pan serwisant poinformował mnie niestety, że samych membran gazowych jako części wymiennych nie sprzedają i musiałem kupić cały zawór gazowy. Dokupiłem również reduktor i teraz sprzęcik chodzi jak nowy.

Chciałem podziękować wszystkim, którzy starali się mi pomóc dobrą radą.