Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne sterowanie. Jak zmienić polaryzację?

januss73 17 Maj 2007 03:02 1353 1
 • #2 17 Maj 2007 03:11
  januss73
  Poziom 31  

  Witam późną porą.
  Postanowiłem zrobić sobie zdalne sterowanie głośności do mojego Symasyma. Jako że o układach programowanych nie mam pojęcia, użyłem zwykłych zdalnie załączanych gniazdek. Właściwie to gniazdka. Wygląda to tak jak na rysunku.
  Objaśnienie:
  używając układu z gniazdka wykorzystałem wyjście, którym załączany jerst przekaźnik (+12Vremote oraz GndRemote), oreaz pin z dekodera, na którym niezależnie od tego który klawisz przyciskam pojawia się 8V(+8Vd).
  Podczas naciśnięcia klawisza 'on' +8VD nasyca oba tranzystory powodując włączenie przekaźnika, który zmienia polaryzacje na wyjściach mot1 i mot2 oraz załączenie masy na wejściu przekaźnika a tym samym zciszanie wzmacniacza. Gdy naciskam off, przekaźnik się rozłącza, znów zmieniając polaryzacje mot1 i mot2 i to samo napięcie z jego wejścia oraz załączona znowu przez T1 masa powoduje zgłaszanie. Proste i za razem skomplikowane.


  Problemy.
  Podczas uruchamiania na szczęście okazało się że mój wzmacniacz ma przebicie z jednego tranzystoa na radiator., czyli V+ na obudowę. \Po złapaniu za wtyczke cinch wejścia i obudowę rzuciło mnie na dugi koniec pokoju. Doszedłem do wniosku, że nie moge tak poprostu łączyć mas z tego układu ze zdalnego gniazda(które zasilane jest z 220V) z masą wzmacniacza :) A na szczęścnie, bo nie wiem co stałoby się z głośnikami gdybym je podłączył.
  Na razie więc układ zasilany jest z odzielnego transformatorka. Z tym sobie chyba jednak poradze. Rozszyfruje układ zasilanie tego już nie 'gniazdka' i przez regulatory napięcia zasile je z zasillacza wzmacniacza. Chybal, że ktoś ma jakiś pomysł na szybsze rozwiązanie problemu.
  Problemem natomiast jest ten nieszczęsny przekaźnik. Nie jest źle, bo podczas zciszania załącza się tylko raz. Ale tylko gdy bateria jest nowa. Potem zaczyna denerwująco cykać z częstotliwością mniej więcej 1 raz na sekunde. Ma ktoś jakiś pomysł jak w niezbyt skomplikowany sposób zmienić polaryzację wyjścia na motor potencjometru bez trego nieszczęsnego stycznika??

  0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo