Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator prądu do spawarki

Jurecky 14 Lis 2011 12:59 311768 219
  • #211 14 Lis 2011 12:59
    Maj Marcin
    Poziom 15  

Witam posiadam schemat regulatora spawarki na triaku. Chciałbym się dowiedziec coś o tym schemacie od szanownych ekspertów. Mianowicie do czego służy potencjometr 47k i czy ktoś ma wzór płytki ,oraz czy opłaci się to robic ? Regulator prądu do spawarki

• #212 14 Lis 2011 16:05
    danthe
    Poziom 29  

Potencjometr montażowy służy do dokładnego ustawienia generatora przebiegu piłokształtnego. W tym przypadku rozsądne było by dodanie w szereg z nim rezystora 10k aby nie dopuścić do sytuacji gdy tranzystor jest otwarty, a opór potencjometru jest zbliżony do zera. Posiadam gotową płytkę do podobnego (nieco poprawionego) sterownika, nawet gotowy sterownik.

• #213 14 Lis 2011 16:42
    Maj Marcin
    Poziom 15  

Jaka jest cena za tą płytkę.I jak się kalibruje potencjometrem 47k.A w zasadzie czy ten sterownik jest dobry do spawarki, ponieważ miałem już jeden na triaku to trafo buczało jak nie wiem.

• #214 14 Lis 2011 18:49
    danthe
    Poziom 29  

Trafa sieciowe ogólnie nie lubią regulacji fazowej, przy gwałtownie narastającym prądzie podczas załączania triaka trafo pracuje głośniej niż przy normalnym sinusie. Jednak niektóre regulatory (U2008 i podobne) potrafią bardzo nieregularnie sterować transformator, wtedy bywa jeszcze głośniej :D .
    Sterownik jak najbardziej się nadaje, wypróbowany na wielu spawarkach.
    Ponieważ to nie dział "bazar" to o reszcie napiszę na PW.

• #215 21 Lip 2013 10:06
    sylwer
    Poziom 9  

Witam. Żeby nie zakładać nowego tematu pociągnąłem ten temat dalej, ale do rzeczy. Mam spawarkę na dwie fazy, na jednej fazie był szeregowo wpięty regulator na module tyrystorowym Siemens THY K75A 110V(nie wiem nawet czy jestsprawny) z kolei to było sterowane jakąś elektroniką której nie ma.
    Oprócz tego przełacznikiem zmieniam zakresy:
    1. mały prąd spawania 10-60A
    2.duży prad spawania 55-200A

Teraz pytanie. Jakie sterowanie mogę do niej założyć i czy takie regulatory prądu z allegro będą się nadawały.
    Dodałem schemat mojej spawarki.
    Regulator prądu do spawarki

• #216 21 Lip 2013 20:18
    jamrjan
    Poziom 12  

Witam

Zastosowano tutaj napięcie między fazowe o wartości 400V(380V kilka lat temu). Widziałem taka spawarkę własnej konstrukcji, ale regulację zastosowano w niej odczepami na transformatorze, w twojej wymagało by to przewinięcia (albo odwinięcia zwojów) i wyprowadzenia dodatkowych odczepów.
    Regulatory z Allegro są na 230V, jak wepniesz taki do tej spawarki to pójdzie z dymem. Szukaj regulatora na napięcie pracy międzyfazowe minimum 400V(600V).
    Szczerze mówiąc to nie spotkałem takiego, ale może ktoś wie o czymś takim w necie.
    Zapytaj producenta na Allegro czy te produkowane przez nich wytrzymają.

• #217 01 Mar 2016 16:32
    KojaK98
    Poziom 10  

Witam. Mam prośbę o przybliżenie mi oraz opisanie działania mostka 2 diody, 2 tyrystory, ponieważ chce dzięki takiemu rozwiązaniu regulować prąd spawania w transformatorze o zasilaniu międzyfazowym. Oraz o schemat prostego sterownika do tyrystorów dużej mocy, chodzi mi głównie o płynna regulacje i nic więcej. Szukałem dosyć długo ale nie znalazłem nigdzie żadnego sensownego schematu na temat połączenia takiego mostka do takiego transformatora i do sterownika, ani schematu regulatora. Pozdrawiam i dziekuje

• #218 01 Mar 2016 17:16
    sylwer
    Poziom 9  

Ja zastosowałem regulator prądu spawania zakupiony na allegro za ponad 100zl(nie pamietam juz dokladnie) zamontowany miedzyfazowo i świetnie reguluje prąd spawania. Używam spawarki juz ponad rok czasu i żadnego problemu z regulatorem nie miałem.

• #219 01 Mar 2016 17:25
    KojaK98
    Poziom 10  

Pewnie zastosowałeś regulator na uzwojeniu pierwotnym. Mi bardziej zależy na regulacje na wtórnym. Bo chciałbym spawać różnymi wielkościami elektrod.

• #220 01 Mar 2016 18:31
    SQ5AZP
    Poziom 26  

Niezależnie od miejsca zainstalowania regulatora prądu - pozwala on spawać elektrodami o różnej grubości.
    Ten zainstalowany po stronie uzwojenia pierwotnego wymaga rozbudowanego układu przeciwzakłóceniowego, inaczej ,,słychać i widać'' go o dwie ulice dalej.
    Regulator tyrystorowy w obwodzie wtórnym jest w znacznym stopniu pozbawiony tej wady, jednak wymaga zastosowania elementów energoelektronicznych o dużych prądach (tyrystory 100-250A) co z kolei znacząco podwyższa moc strat całego urządzenia.
    A to z kolei wymusza użycie większych radiatorów.

Szukaj w 5mln produktów