Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sanyo CEP3000D - za wysokie napięcie w przetwornicy

adam_sil 17 Maj 2007 14:03 1553 9
  • #1 17 Maj 2007 14:03
    adam_sil
    Poziom 20  

Witam
    W telewizorze tym jest nie oryginalna przetwornica, chasiss nr 80P-G14
    (może ma ktoś schemat tego chassis)
    Wszystko działało ok dopóki nie spalił sie wzmacniacz m.cz. Końcówka ta dosłownie strzeliła w momencie włączenia tv. Pomierzyłem napięcia, przetwornica daje dwa napięcia. Jedno podczas startu wynosi ok 135 V. Natomiast drugie przez sekundę od włączenia wynosiło nawet 70 V. po ok. 10 minutowej pracy napięcia wynosiły odpowiednio 113 V i 16,6 V i cały czas jeszcze malały. Napięcia te maleją równocześnie. Odłączyłem przetwornicę od tv, obciążyłem i spróbowałem ponownie, rezultat taki sam.
    Co może być przyczyną tak gwałtownego skoku zwłaszcza tego niższego napięcia i dlaczego maleją zamiast mieć odpowiednią wartość ? Nie wiem co to za przetwornica, dołączam zeskanowaną płytkę oraz widok od strony elementów. Jeśli będzie trzeba podam dane poszczególnych elementów.

Napięcie między A i C to 113V
    Napięcie między B i C to 16,6V
    Pozdrawiam

0 9
  • #2 17 Maj 2007 14:06
    toledo
    Poziom 14  

witam wymień kondensatory po stronie pierwotnej przetwornicy (wszystkie)

0
  • #3 17 Maj 2007 14:44
    grzejab
    Poziom 23  

Spróbuj obciążyć przetwornicą żarówką tzn. odłącz przetwornicę od TV i do wyjścia 135V podłącz żarówkę 220V 40W i zobacz co się wtedy będzie działo z napięciami wujściowymi.
    Na zdjęciu główny kond. w przetwornicy (ten największy mniej więcej w środku) wygląda jakby miał wypukłą pokrywkę. Takie coś może świadczyć o jego uszkodzeniu, czy on się grzeje w czasie pracy?

0
  • #4 17 Maj 2007 17:25
    adam_sil
    Poziom 20  

Tak jak napisałem wcześniej przetwornicę przetestowałem po odłączeniu od tv. Do wyższego napięcia podłączyłem żarówkę a do niższego jakiś wzmacniacz m.cz. działo sie to samo. Kondensator owszem jest ciepły. Ta pokrywa na kondensatorze to plastik. Wygląda na to że ma tak od nowości. Odciąłem go a pod nim jest idealnie płasko.

0
  • #5 17 Maj 2007 18:43
    CHACA
    Poziom 43  

Powymieniaj wszystkie kondensatory elektrolityczne. Posprawdzaj dokładnie diody wylutowane conajmniej jednym końcem, opory też.

0
  • #6 17 Maj 2007 21:46
    adam_sil
    Poziom 20  

Przelutowałem wszystkie miejsca ponieważ zauważyłem , że jak ruszyłem w kilku miejscach opory to luty wraz z miedzią oderwały się od płytki. Posprawdzałem też diody. Pomierzyłem napięcia i zaobserwowałem powolny spadek napięcia na kondensatorze C509 po stronie wtórnej (100uF/160V). Kondensator się też grzeje. Po stronie pierwotnej wszystkie napięcia trzymają od razu po włączeniu. Także wymienię jutro na początek ten C509 i zobaczymy.

0
  • #8 18 Maj 2007 17:50
    adam_sil
    Poziom 20  

Witam
    Przyczyną okazał się kondensator elektrolityczny c514 (47uF). Pewnie reguluje on napięcie na bazie tranzystora Q501 (BU 508). Uruchomiłem TV i okazało się że jest fonia, natomiast obraz jasno świeci i nic poza tym. Brak regulacji jasności oraz kontrastu. Podążając torem zasilania znalazłem jeden spalony rezystor na płycie TV. Wymieniłem i dalej to samo. Napięcie to dochodzi min. do układu M51393P. Do układu tego dochodzą także przewody od potencjometrów regulujących jasność i kontrast.
    Przydałby się schemacik lub chociaż opis tego układu.

0
  • #9 21 Maj 2007 12:03
    toledo
    Poziom 14  

sprwadz zasilanie wzm wizji,spr zasilanie 12v z trafa moga byc uszkodzone zenerki

0
  • #10 21 Maj 2007 21:52
    adam_sil
    Poziom 20  

sprawdziłem wszystko, zasilanie jest. zapominałem dodać, że nie ma też treści obrazu. tylko fonia. Szukam schematu i układu na podmianę (jest na podstawce)

[_P_]

0
  Szukaj w 5mln produktów