Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

odbiornik detektorowy

sifjejo 17 Maj 2007 14:46 4030 5
 • #1 17 Maj 2007 14:46
  sifjejo
  Poziom 11  

  Witam, zrobiłem sobie odbiornik detektorowy, i mam co do niego parę pytań.
  Gdy go słucham jest bardzo cicho, trzeba się naprawdę wsłuchiwać żeby coś usłyszeć, czasem samo się dość sporo pogłaśnia, co zrobić żeby ciągle było głośno. Może chodzi o antenę, u mnie antena to rynna w 3-piętrowym bloku, a uziemienie to kaloryfer. Jak zrobić do niego jakiś mały wzmacniacz taki do słuchawek, da się na jakich s starych tranzystorach np. BC211, BC107, ADP-670 ? Dlaczego działa tylko w nocy i jet tak mało stabilny?

 • #3 17 Maj 2007 15:42
  Faces
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Witam. Rynna w twoim bloku jest uziemiona? jeżeli tak to odłącz ją od odbiornika i podłącz zwykły przewód (to może być przyczyną słabego odbioru). Jakie masz podłączone słuchawki, w takim układzie to najlepsze by były wysokoomowe (2000ohm). Inną przyczyną słabego odbioru jest sama prostota odbiornika (bardzo dobry odbiór pojawia się gdy jest on w pobliżu silnej stacji radiowej). Stabilność i jakość odbioru można poprawić dodając do układu tranzystor (będzie potrzebne zasilanie). Można zrobić do tego radia prosty układ na jednym tranzystorze (wzmacniacz ze wspólnym emiterem). Odbiornik działa dobrze w nocy dlatego, że jest wtedy najlepszy odbiór stacji średniofalowych (w nocy jest lepsza propagacja niż w dzień). W układzie takim w dzień nie masz praktycznie możliwości odbioru żadnych stacji (stacje zagraniczne, zbyt słaby sygnał). Odbiornik w takim układzie zawsze będzie mało stabilny, stabilność można poprawić rozbudowując układ. Na koniec polecam lekturę: "Nowoczesne zabawki" i jak masz dostęp do starszych numerów EdW to poszukaj w nich artykułu o odbiornikach dedektorowych czy jakoś tak. Pozdrawiam i powodzenia.

 • #4 17 Maj 2007 16:05
  AdamC
  Poziom 21  

  Taki odbiornik by więcej słyszeć wymaga kilkudziesięciu metrów anteny (rynna to nienajlepszy pomysł) i dobrego uziemienia (rury wodociągowe ,co ).Słuchawki powinny mieć minimum 2kOhm.
  Zrób antenę DWZO (drut wyrzucony za okno) czyli rozciągnij przewód z okna na drzewo,słup latarni, drugi blok itp. możliwie jak najdłuższy.
  Różnica będzie ogromna w odsłuchu i ilości stacji.

  Książka "Nowoczesne zabawki" kultowa w tej chwili i inspirująca i mogąca zniechęcić do elektroniki z powodu błędów w schematach
  ( ;-) te stresy początkującego elektronika,ale było minęło )


  Powodzenia
  A..m

 • #5 17 Maj 2007 16:50
  kondensator
  Poziom 36  

  W nocy jest jednocześnie mniej zakłóceń i większy zasięg na falach długich.

  Nie mając słuchawek wysokoomowych można użyć zastępczego
  transformatora głośnikowego z małego trafa sieciowego np. TS2/15,
  podłączając "pierwotne" zamiast słuchawek wysookomowych, a na "wtórne"
  słuchawki od walkmana (32 ohm) lub nawet głośnik (16 lub nawet 8 ohm).

 • #6 18 Maj 2007 19:38
  sifjejo
  Poziom 11  

  Niestety nie mam takich słuchawek 2 kOhm kOhm, ale mam trafo TG3,5-15-666 , to chyba głośnikowe, mogę je wykorzystać? Spróbuję rozciągnąc jakiś drut po dachu, skoro ta moja antena nienajlepsza. Jak podłącze słuchawki do samego uziemienia i anteny to dość głośno szumi. Jak je składałem to trochę z nim eksperymentowałem i odbierało bez żadnej diody i z anteną i uziemieniem podłączonym jak na schemacie i odwrotnie, czasem z samą anteną, a czasem z samym uziemieniem. Czy z tych tranzystorków które wymieniłem da się coś zrobić?

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME