Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bezprzewodowe przesyłanie obrazu wizjera z aparatu cyfrowego

takaba 17 May 2007 17:55 5842 18
Optex
    takaba
    Level 19  
    Witam,
    Mam spore zagadnienie, otóż: chcę aparatem cyfrowym wykonywać zdjęcia „zdalnie”. Ogólnie prosta sprawa – dobieram się do przycisku wyzwalającego migawkę i podłączam np. do mikrokontrolera, który radiowo będzie zwierał tam styki. Problem jest jednak taki, że bezprzewodowo muszę widzieć kadr. Dlatego muszę jakoś z aparatu wyciągnąć obraz z wizjera i przesłać go bezprzewodowo. Jak na razie do głowy przychodzi mi tylko skorzystanie z wyjścia TV-OUT aparatu (bo większość aparatów można podłączyć do telewizora). Jednak najwygodniej by było dla mnie by ten obraz przesyłać przez Ethernet. Tylko właśnie nie wiem, w jaki sposób to zrobić.

Z góry dziękuję za wszelkie sugestie
    Takaba
  • Optex
    takaba
    Level 19  
    Widzę, że nie ma pomysłów - może jednak coś?
  • Optex
  • Helpful post
    me_super
    Level 29  
    takaba wrote:
    Widzę, że nie ma pomysłów - może jednak coś?

Kamera internetowa z ethernetem: http://allegro.pl/19162_kamery_ip.html
    Zrobienie tego samemu od podstaw będzie dużo droższe i o wiele bardziej pracochłonne. Jeśli nie wiesz jak to można rozwiązać to sobie nie poradzisz (w sensownym czasie, rok-dwa lata)
    takaba
    Level 19  
    no kamera ethernet jest super rozwiązaniem problem jest tylko taki, że trzebaby namówić taką kamerę IP by pobierała sygnał wideo z aparatu... Wiesz może czy takie coś jest możliwe?
  • Helpful post
    me_super
    Level 29  
    takaba wrote:
    no kamera ethernet jest super rozwiązaniem problem jest tylko taki, że trzebaby namówić taką kamerę IP by pobierała sygnał wideo z aparatu... Wiesz może czy takie coś jest możliwe?

Ale kamera IP już ma kamerę, która zapewne może działać jako aparat (łapanie klatek na żądanie). Sygnał wideo z aparatu jest analogowy, trzeba go przerobić na cyfrowy (co nie jest łatwe! Potrzebujesz szybkich przetworników ADC, pamięci obrazu itp.) i jakoś przesłać. Oczywiście jest to do zrobienia, ale nie warto się w to bawić. W tym wypadku zmajstrowanie własnej elektroniki będzie ZAWSZE droższe niż kupno gotowych podzespołów.
    Możesz także kupić video sender na allegro, (http://allegro.pl/search.php?string=sender) takie pudełko z antenką co wysyła obraz wideo+audio na kilka-naście metrów na 1.2GHz lub 2.4GHz. Dalej w komputerze karta wideo (są takie za 30-40 zł na allegro). Albo nawet samą kamerkę BW/kolor bezprzewodową. W komplecie masz kamerkę i odbiornik.
    submariner
    Level 32  
    najprosciej to chyba jak ustawisz kamerke internetowa lub bezprzewodowa na wizjer aparatu , takie urzadzonka w wykonaniu beda bardzo skomplikowne.
    takaba
    Level 19  
    me_super:

Quote:
    Ale kamera IP już ma kamerę, która zapewne może działać jako aparat

Wiem, że może robić zdjęcia - ale mi potrzebne zdjęcie 5MPix a nie 640x480pix :D (Tj. potrzebmy mi podgląd na żywo i jego rozdzielczość może być mała - 640x480 wystarczy w zupełności. Ale samo zdjęcie musi być wysokorozdzielcze.)

Quote:
    W tym wypadku zmajstrowanie własnej elektroniki będzie ZAWSZE droższe niż kupno gotowych podzespołów

Mi jest potrzebne profesjonalne rozwiązanie - cena jest sprawą drugorzędną.

Quote:
    Możesz także kupić video sender na allegro

O ile się orientuję, to takie sendery wysyłają obraz w postaci analogowej - a to oznacza, że możliwe są zakłucenia, szumy itp...

submariner:

Quote:
    ustawisz kamerke internetowa lub bezprzewodowa na wizjer aparatu

Toć to przecież taka prowizorka, że szkoda gadać...

--

Jeszcze pewnym rozwiązaniem przychodzącym mi do głowy jest użycie komputera klasy PC do przekształcania analogowego sygnału z aparatu i przesyłania go przez ethernet - niestety ogranicza mnie waga sprzętu i pobór prądu, dlatego te rozwiązanie odpada...
    me_super
    Level 29  
    takaba wrote:

Quote:
    Możesz także kupić video sender na allegro

O ile się orientuję, to takie sendery wysyłają obraz w postaci analogowej - a to oznacza, że możliwe są zakłucenia, szumy itp...

Bo wyjście TV-OUT jest analogowe. A i 5mpx nie wyciągniesz z TV-OUT w aparacie.

takaba wrote:

Jeszcze pewnym rozwiązaniem przychodzącym mi do głowy jest użycie komputera klasy PC do przekształcania analogowego sygnału z aparatu i przesyłania go przez ethernet - niestety ogranicza mnie waga sprzętu i pobór prądu, dlatego te rozwiązanie odpada...

Zapomnij o 5mpx i sygnale analogowym z TV-OUT. To się jedynie nadaje do podłączenia się pod composite video w TV i ma jakoś standardowego sygnału PAL. Najprościej będzie postawić laptopa z kartą wifi obsługującą aparat po USB. Być może będziesz musiał kupić odpowiednie oprogramowanie do aparatu cyfrowego, aby z poziomu aplikacji po USB zmieniać tryby pracy (coś takiego chyba ma Nikon i Olympus) albo symulować naciśnięcia przycisków.
    submariner
    Level 32  
    ale masz wymagania :) jak masz duzo kasy to co za problem zlecic projekt ukladu na jakims szybkim mikrokontrolerze lub strukturze pla , realnie nie widze ,ze rozwiazesz ten problem tak elegancko ale zycze sukcesow :)
    tzok
    Moderator of Cars
    Wyjście TV-OUT w aparatach zazwyczaj nie daje podglądu z wizjera, np. mój HP po włożeniu wtyczki do tego gniazda przełącza się w tryb odtwarzania i zamyka obiektyw.

Rozumiem, że zdjęcia mają być robione przez aparat i zapisywane na karcie pamięci umieszczonej w aparacie - zdalne ma być jedynie przesyłanie podglądu i wyzwalanie migawki. Czy jakość obrazu na podglądzie ma aż tak duże znaczenie, żeby nie można go było przesyłać A/V Senderem (firmowe mają zasięg nawet ponad 100m i przesyłają dobrej jakości obraz s-video, czyli 800x600 spokojnie można przesłać), mogą się pojawić jakieś niewielkie zakłócenia czy przekłamania w kolorach ale przecież to ma być tylko podgląd, więc jakość tego obrazu nie ma chyba wielkiego znaczenia.

Może zdradzisz do czego chcesz to wykorzystać (w jakich warunkach to ma działać, co z zasilaniem, jaka odległość między aparatem a urządzeniem sterującym).
    neo_dc
    Level 32  
    nie jestem specjalista, ale moze cos takiego

postawic jakas lepsza kamerke internetowa - ona robilaby za podglad kadru w danym momencie, podlaczyc ja do laptopa

aparat podlaczyc do laptopa ( tego samego :D ) i sterowac po prostu nim za pomoca nawet portu lpt ( jesli chodzi o zwieranie samego przycisku /ów )

czyli podglad - kamerka
    fota - aparat

zdjecia moznaby zapisywac na na jakims serwerze po lanie

na upartego myśle, ze moznaby to jakoś połączyc z samym laptopem i urządzenie stanowiłoby w miarę spójną całość

moze sie troche przyda :)
    takaba
    Level 19  
    Quote:
    Bo wyjście TV-OUT jest analogowe. A i 5mpx nie wyciągniesz z TV-OUT w aparacie.

Przecież wyrażnie napisałem, że podgląd nie musi być wysokorozdzielczy - jego jakość nie jest zbyt istotna. To jedynie zdjęcia muszą być wysokorozdzielcze. I zdjęcia nie muszą być nigdzie przesyłane - wystarczy, że będą zapisane na kacie pamięci aparatu.

Quote:
    A/V Senderem (firmowe mają zasięg nawet ponad 100m i przesyłają dobrej jakości obraz s-video,

Tylko, że one przesyłają obraz analogowo - tj. nie w formie pakietów danych tylko ciągle. Przez co jeśli sender pracuje na 2.4GHz to będzie zakłucał komunikację z resztą elektroniki urządzenia po WiFi. Wiem, że mogę kupić sender np na 400MHz ale nie chcę mieć na urządzeniu kilku typów anten.
    Preskaler
    Level 39  
    Za mało informacji podałeś! Za każdym razem po uzyskaniu porady wyciągasz nowe problemy! Albo opisz wszystko dokładnie raz albo... nie licz na zadawalającą poradę! Nie wiemy czy to ma być na otwartej przestrzeni, jaka jest możliwość dostępu do internetu przy aparacie i w pomieszczeniu (?) kontorlnym oraz jaka jest jego szybkość, czy to ma być zasilane z sieci czy z akumulatorów itd. itd? Taka rozdrobniona dyskusja do niczego nie doprowadzi chyba tylko do zaśmiecenia "Forum".
    takaba
    Level 19  
    Ok, przepraszam za brak informacji. Sytuacja wygląda tak:

Potrzebne mi urządzenie do zdalnego (bezprzewodowego) wykonywania zdjęć aparatem cyfrowym zapewniające podgląd w czasie rzeczywistym. Całość musi być małych rozmiarów (25x25cm max) i dosyć lekka (max 1kg) zasilanie akumulatorowe.

Sterowanie aparatem (wyzwalanie migawki, obsługa zoomu) chciałem zrobić tak: mikrokontroler z interfejsem ethernet podłaczony do routera WiFi. Dlatego najwygodniejszym sposobem na transmisję podglądu z aparatu to też ethernet podłączony do tego samego routera.

Oczywiśćie wykorzystanie WiFi nie jest kluczowe - może to być dowolna inna komunikacja. Jednak najwygodniej jeśli transmisja w obie strony (w jedną stronę sterowanie aparatem a w drugą podgląd) będzie na tej samej częstotliwości bo wtedy wystarczy jedna antena.

Mam nadzieję, że odbrobinę ten opis rozjaśnił sprawę.
  • Helpful post
    Preskaler
    Level 39  
    Nadal nie wiemy na jaką odległość to ma działać? Jeśli dość dużą to sama antena będzie większa i cięższa od zakładanych wymiarów i mas! Ze sterowaniem nie powinno być kłopotów bo można do tego wykorzystać gotową aparaturę radiową do zdalnego sterowania modeli. Kłopot może sprawić jednak ta transmisja podglądu. Nie wiemy też czy zapis zdjęć już z pełną rozdzielczością ma się odbywać tylko na wewnętrznej pamięci aparatu czy należy te dane przetransmitować? Ważne jest też czas pracy tego urządzenia (rozmiar i waga akumulatorów). Ważny też jest typ aparatu (myślę, że nie wlicza on się w te wymagane gabaryty a szczególnie wagę?) ale możliwość podglądu jak najbardziej jest istotna. Antena do zdalnego sterowania to ok. 0,5 m pionowego drutu przy zasięgu do 0,5 km. Myślę, że to nie problem. Do tego jeszcze trzeba wiedzieć w jakim terenie ta transmisja będzie się odbywała? Przy WiFi anteny muszą się "widzieć'.
    takaba
    Level 19  
    Zdjęcia zapisywane jedynie w aparacie, nie ma potrzeby ich transmisji.
    Zasięg 500m powinno wystarczyć.
    Czas pracy na akku 30min.
    Teren będzie zapewniał widzenie się anten (wolna przestrzeń).
    Typ aparatu dowolny (bo i tak dopiero go kupię).
    Mikrob
    Level 17  
    Ja mam aparat Canona z matrycą 5M , przez złącze USB mogę programem dostarczonym z aparatem całkowicie sterować robieniem zdjęć z podglądem obrazu jak w wizjerze . Jedyny problem to jak wykonać bezprzewodowa łącze USB , nigdy tego nie szukałem ale może istnieją jakieś gotowe urządzenia jak do wysyłania wizji . Takie rozwiązanie było by najprostrze . Może ktoś spotkał sie z takim łączem USB na odległość i pomoże . Reszta to tylko zakup aparatu , jak chcesz to napisze dokładny model .
    Preskaler
    Level 39  
    Szkoda, że nie podają jego zasięgu i szybkosci.