Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

tranzystory w obrotomierzu?

16 Oct 2003 19:41 3001 19
  • Level 11  
    Witam serdecznie,

jakis miesiac temu spalil mi sie obrotomerz w aucie (Hyundai Pony), po jego wyjęciu okazało się ze awari uległy dwa tranzystory, jako że nie dało się odczytac ich symbolu pojawił się problem

Wyglądają one jak te:

co najlepiej zrobic by rozpoznac co to za tranzystry i je wymienic, ponieważ na giełdzie elektronicznej powiedzieli mi że bez scematu się nie da :(

obok nich jest jeden tranyzstor dobry jednak bez oznaczen ...

jest jakiś sposób by rozwiązać ten problem ? rozpoznać miernikiem co to za trazystory by je wymienić?

Pozdrawiam
    SPEED>>>
  • Level 11  
    hmmm ... wiec czy jeśli nie mam symbolu tranzystora jestem jakoś w stanie rozpoznać co to jest za tranzystor ?
  • Level 11  
    Poszukaj w necie schematu swojego autka. Zajzyj na strony fanklubu twojej marki. Moze tam ktos Ci pomoze. Ewentualnie poszukaj kogos kto ma taki sam samochod i pozwoli Ci zajzec do licznika. Ostatnia opcja jest troche malo prawdopodobna ale sprobowac warto.
    Pozdrawiam
  • Level 25  
    Witka!
    Z Twojego postu :arrow: SPEED wynika,że jesteś laikiem w elektronice,kto więc ustalił,że te tranzystory są uszkodzone?
    Nawet badając często uszkodzony tr można ustalić czy to npn,czy pnp.
    A tak dodając to w tej obudowie może być:
    tr unipolarny
    prosty scalak
    stabilizator
    tyrystor
    triak
    darlington
    duodioda
    itp.
    Hej.
  • Level 11  
    niestety zgadza się, elektronike tylko mialem w technikum... nigdy praktycznie się nia nie zajmowałem ... czas kiedys w koncu zacząć ;)

jak sprawdzilem ze tr rzeczywiscie nie dziala ? hmm...dobre pytanie ... na oko ... :( bo byly stopione i cały moduł nie dziala ..

czy ustalenie czy tranzystor jest pnp czy npn cos mi da (czy tylko liczba mozliwych do wyboru tr zmniejszy sie do kilkudziesieciu modeli) ? jak wiec to zrobic ? co badac ? jakiego efektu oczekiwac ?

Odnosnie stron klubowych: to w sumie niezły pomysł, dotychczas tego typu schematu szukalem na stronie producenta i na google skad trafilem do was :D

Dzięki za pomoc i pozdrawiam
    SPEED
  • Level 25  
    Witka!
    Co do pomiarów to użyj przycisku szukaj.
    Pisałeś w pierwszym poście,że trzeci jest dobry tylko bez opisu.
    Czy to są wszystkie tranzystory w tym module.
    Jeśli tak to układ jest prosty i można rozrysować układ połączeń i zapodać nam do wglądu.
    Lub kontynuuj poszukiwania schematu.
    Hej.
  • Level 18  
    Eh fachowcy. Nie wiecie po co są wyszukiwarki, np. Altavista ?
    Zobacz tutaaj np. http://www.china-yuejing.com/doce/cp5.htm

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

Jak nie bangla to masz parametry C3198:
    C3198 NPN 0.6 0.15 60 50 5 0.1 60 0.25 100 10 70-700 6 2 80 10 1 TO-92 ECB

w kolejności są to:

Model

polarity

Pc
    (W)

Ic
    (A)

Vcbo
    (V)

Vceo
    (V)

Vebo
    (V)

Icbo

Vce(sat)

hFE

fT

Encapsulation

Pin Arrangement
  • Level 13  
    Gustawo , facet pisze że tranzystory wyglądają jak te na zdjęciu ale nie mają oznaczeń , po co więc sypiesz tu danymi z katalogu ? :?
  • Level 18  
    pitsky wrote:
    Gustawo , facet pisze że tranzystory wyglądają jak te na zdjęciu ale nie mają oznaczeń , po co więc sypiesz tu danymi z katalogu ? :?

O kurde, sorry , nie doczytałem 8O
    Ale to pewnie chodzi jakiś typu BC 327. Kumpel przyniósł mi kiedyś polski obrotomierz Lumel do Fiata 125 p i tam właśnie taki, albo podobny się spalił. Wlutowalem nowy i obrotek zaczął działać.
    BTW a jakiego typu wskaźnik jest w omawianym obrotomierzu ? Magnetoelektryczny (2 zaciski) czy ilorazowy (4 zaciski) ?
    Jak nie wiecie o co chodzi to poczytajcie: http://felicia.autokacik.pl/pages/zrobsam/obrotomierz_felicia.htm
  • Level 30  
    Witam
    Jezelimasz ustroj(wskaznik magnetoelektryczny) z dwoma przewodami to pewnie te tranzystory pracuja w stopniu mocy np. wzmacniaja srednie napiecie z przetwornika obroty-napiecie. Jezeli jestes w stanie przesledzic sciezki na plytce to podaj do ktorejnozki w tranzystorze jest podlaczona masa(w jednym tranzystorze) a do ktorej plus(w drugim) z tym ze plus moze pochodzic ze stabilizatora. Jezeli masz kamere cyfrowa to zrob zdjecia a napewno ktos ci pomoze rozszyfrowac - w koncu na tranzystory nie maja struktury zabezpieczonej lockbit'ami.
    Pozdrawiam
  • Level 11  
    wczoraj udało mi się zdobyć cyfrówkę i zrobiłem troche zdjęć całego układu:

jeśli to będzie nie wystarczające postaram się wieczorem naszkicować schemat połączeń w tym układzie

Pozdrawiam i jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc :)
    Konrad
  • Level 29  
    Czy to jest oryginalny obrotomierz ?
    Sorki, że pytam ale widząc fotki .... nie do końca jestem przekonany.
    Naszkicuj schemacik to Ci wspólnie postaramy się pomóc.
    Pozdrawiam !
  • Level 11  
    obrotomierz nie jest orgialny, podobno kilka lat temu byl wymieniany i zastosowano podróbkę,

ponizej staralem sie naszkicowac pewien schemat, niestety poniewaz nie mam w tym doswiadczenia - wyszlo jak wyszlo, jesli cos jest nie zrozumiale .. prosze o uwagi to poprawie

niestety poniewaz jest juz pozno nie udalo mi sie go w pełni skonczyc, brakuje kilku rezystorw z tej czesci plytki na ktorej jest ich pełno- prawej jego strony (jutro schemat uzupełnie) ... licze do tego czasu ze pojawią się jakieś uwagi ...

koncówi spalonych tranzystorow zaznaczyłem punktami zielonymi i czerwonymi, jedyny nie spalony tranzystor (z dolnej czesci plytki) oznaczylem (koncówki) na pomaranczowo

Pozdrawiam
    Konrad

PS: licze na wyrozumialosc w ocenie schematu ;)
  • Level 12  
    Witam
    Na podstawie zamieszczonego rysunku i zdjęć mogę przypuszczać, że prawdopodobnie jest to układ licznika obrotów, zrobiony na podstawie przerzutnika monostabilngo o stałej szerokości impulsów i sterowany imulsami z przerywacza, lub z kilku zwojów drutu nawiniętego na kablu wysokiego napięcia.

Te spalone tranzystory mozesz zastąpić dowolnymi tranzystorami małej częstotliwości np. BC 237 typu N lub jeśli się okażą typu P to np. BC 307
    Aby rozpoznać jakiego są typu, brakuje mi zaznaczonych biegunowości na
    zasilaniu układu - gdzie plus gdzie minus, oraz na kondensatorze elektrolitycznym.
  • Level 11  
    dzieki za pomoc

ponizej zazaczyłem biegunowość (okrośliłem ją na podstawie oznaczen na kondensatorze - czarnego prostokata - który z tego co wyczytałem symbolizuje biegun ujemny)

Pozdrawiam
    Konrad
  • Level 12  
    Witam

Wprawdzie nie jest to kompletny rysunek, ale po oznaczeniu biegunowości przypuszczam że wszystkie trzy tranzystory są typu n-p-n.
    Więc spalone tranzystory możesz zamienić na BC 237, lub o podobnych parametrach.
    zielona końcówka tranzystora przyłączona do minusa to emiter, druga przyłączona do zielonego rezystora to baza, trzecia to kolektor.

czerwona końcówka tranzystora przyłączona do kolektora zielonego to baza, do zielonego rezystora to emiter, do końcówki "A" to kolektor.

pomarańczowa końcówka trzeciego tranzystora przyłączona do czerwonego prostokąta(nie wiem co on oznacza) to baza, druga przyłączona do minusa to emiter, trzecia do kolektor.

Jeśli trzeci tranzystor jest dobry możesz go sprawdzić omomierzem lub miernikiem uniwersalnym.

Przy okazji postaraj się znaleźć przyczynę uszkodzenia się tych tranzystorów sprawdź pozostałe elementy szczególnie kondensatory i diody, bo po wymianie sytuacja może się powtórzyć.
  • Level 25  
    Witka!
    Sprawdź dokładnie miernik magnetoelektryczny(Silniczek obrotomierza jak go nazwałeś).
    Przy jego zwarciu,te dwa uszkodzone tranzystory są wtedy dołączone bezpośrednio do zacisków "+"i "-" zasiania.
    Hej!
  • Level 11  
    ok, Wielkie Dzięki wszystkim za pomoc ... :D
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Tutaj należy dać tranzystory BC337-40, BC237 są za słabe.
    Tylko czy warto bawić się w naprawę, skoro wiadomo że tranzystory uszkodziły się na skutek zwarcia ustroju pomiarowego?
    Wg mnie cały obrotomierz masz do wymiany.