Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 lampy błyskowe, 1 fotocela - problem i rozwiązanie

Strongholder 17 Maj 2007 20:29 7810 18
  • #1 17 Maj 2007 20:29
    Strongholder
    Poziom 11  

Witam. mam 2 lampy błyskowej chciałem je wyzwalać za pomocą jednej fotoceli. zrobiłem rozdzielenie poprzez zwykły trójnik jack>2xjack jaki jest np. do słuchawek audio i niestety bez rezultatu. Działa tylko jedna lampa, druga nie błyska. Po odłączeniu jednej, ta druga działa bez problemu.

Podłączenie było takie

2 lampy błyskowe, 1 fotocela - problem i rozwiązanie
    F-fotocela
    T-Trójnik
    L-lampa

czy problem tkwi w niewłaściwym połączeniu? może jakoś inaczej podłączać? polaryzacja była zachowana. czy może w różnych napięciach na stopkach?

Lampy to Revue c35s - napięcie na stopce około 10V
    i stara rosyjska Norma Fil-46 - napięcie na stopce podejrzewam, że powyżej 100V. to właśnie Norma nie błyska razem z Revue

• #2 18 Maj 2007 15:02
    Strongholder
    Poziom 11  

nikt nie ma pomysłu?

to może choć ktoś podrzuci jakąś poradę, jak obniżyć napięcie na stopce do około 10V, wtedy może zadziałają obie na raz, bez kupna drugiej fotoceli

• #3 19 Maj 2007 16:08
    GOLECKI
    Poziom 15  

Proponuje oddzielić galwanicznie obie lampy stosując np. optotriaki (po jednym na lampę) lub jakieś tranzystory. Przekaźnik raczej odpada ze względu na zwłokę przy zwieraniu styków ale możesz pokombinować i zobaczyć czy zdjęcia są dobrze doświetlone. Moim zdaniem probrem tkwi w tym, że obie lampy nie mogą pracować w jednym obwodzie (połączenie równoległe).

• #4 20 Maj 2007 17:33
    Strongholder
    Poziom 11  

czy lepiej nie kombinować, bo nie wiadomo czy zadziała i od razu w drugą fotocelę zainwestować?

• #5 27 Maj 2007 12:17
    Strongholder
    Poziom 11  

Za radą Goleckiego o odzieleniu lamp zastosowałem taki separator. można wyzwalać tym więcej niż 2 lampy. wystarczy dorobić układ do każdej dołączanej lampy.

koszt części na 2 lampy - 5,40 + 2 baterie zasilające. taniej niż fotocela ;-)

Może komuś się przyda - pozdrawiam. A i zastosowałem MOC 3021 (3051 ciężko dostać, a 3021 wytrzymuje 400V więc w większości wypadków starczy - nawet w bardzo starych lampach)

• #6 17 Cze 2007 16:01
    GOLECKI
    Poziom 15  

I po problemie. Zrób jakieś fotki układziku i pochwal się, pokrytykujemy ;) troche przydługawo już tu nie zaglądałem.

• #7 19 Cze 2007 22:37
    HenioGd
    Poziom 12  

Postaram się znaleźć i zamieścić zdjęcia mojego cuda zrobionego w latach osiemdziesiątych do wyzwalania odległościowego lampy doświetlającej fotografowany obiekt. Schemat zamieszczony był w "radioelektroniku". Układ rewelacja, oparty na fototranzystorach i bardzo prosty. Zasilany z trzech baterii 1,5V. Osobiście zastosowałem baterie do zasilania światłomierza w Zenicie. Z tego co pamiętam autor podawał opóźnienie zadziałania lampy w tysięcznych sekundy - dlatego go wykonałem. Wykorzystywałem go przez wiele lat.

• #8 21 Cze 2007 17:21
    HST
    Poziom 9  

a czy jest opcja zbudowania podobnego układu ale bez użycia dodatkowego zasilania? mam prostą fotocelę bez baterii i w sumie fajnie by było nie musieć takowych dodatkowo instalować :)

• #9 22 Cze 2007 17:23
    HenioGd
    Poziom 12  

Zgodnie z obietnicą zamieszczam zdjęcie mojego wyzwalacza lampy. Z tego co pamiętam to też kombinowałem z rozgałęźnikami i nigdy nie chciały mi błyskać dwie lampy jednocześnie i wówczas poszukałem innego rozwiazania.

• #10 24 Cze 2007 11:13
    GOLECKI
    Poziom 15  

To ciekawe.... W fotoceli bez zasilania rolę czujnika pelnić będzie pewnie jakies proste ogniwo fotoelektryczne, prościej mówiąc bateria słoneczna ale co jest elementem wykonawczym? Urządzenie HenioGd też pewnie jest proste wnioskując po gabarytach. Podajcie jakieś szczegóły kontrukcyjne elektroniki swoich fotocel, może uda nam się zrobić coś bardziej uniwersalnego ;) Kolejne nurtujące mnie pytanie to: Czy da się czymś zastąpić optotriaka? Przekaźnik odpada ze względu na długi czas zwierania styków.

Coś chodzi mi już po głowie ale przedstawie swój pomysł dopiero na końcu ;)

Pozdro.

• #11 25 Cze 2007 23:23
    HenioGd
    Poziom 12  

Schemat postaram zamieścić pod koniec tygodnia. Wcześniej nie dam rady - brak czasu.
    Pozdrawiam Wszystkich

• #12 25 Cze 2007 23:40
    KaW
    Poziom 33  

Muszą być dwa oddzielne wyzwalacze -jeden na te 10v,drugi na te 100v-
    laczene obydwu urzadzen .Oba są z różnych światów elektronicznych -
    i lączne sterowanie może tylko coś popsuć -bądż porazic pradem...

Dodano po 25 [sekundy]:

• #13 27 Cze 2007 08:28
    żelazny_ziutek
    Poziom 2  

Miałem taki problem. Mam 2 stare lampy jedna na stopce ma ok10v, a druga na stopce miała napięcie prawie takie jak na kondensatorze ok200v. U mnie wystarczyło wstawić szeregowo w przewód wyzwalania (tej lampy z napięciem stopki ok 200v) kondensator ceramiczny jakieś 50nF i wszystko podłączyłem do fotoceli (zbudowanej na przekaźniku kontaktronowym)

• #15 06 Lip 2007 22:21
    Strongholder
    Poziom 11  

GOLECKI napisał:
    I po problemie. Zrób jakieś fotki układziku i pochwal się, pokrytykujemy ;) troche przydługawo już tu nie zaglądałem.

Ja również tu nie zaglądałem kawałeczek czasu. Co do zdjęć to jest to prowizorka, głównie po to by zobaczyć czy działa, a że tak jest, to nie robiłem nowej wersji. Całość zapakowana w pudełko po pinezkach ;)

Układ w akcji oraz sama konstrukcja.

• #16 10 Lip 2007 21:07
    Strongholder
    Poziom 11  

Pojawił się jednak mały problem z separatorem, którego schemat podawałem powyżej. Mianowicie chodzi o to, że muszę po każdym wyzwoleniu lamp odłączyć kabelek od fotoceli, żeby móc ponownie błyskać.

Po podłączeniu można wyzwolić lampy, ale tylko raz. Aby ponownie zrobić zdjęcie muszę odłączyć i ponownie podłączyć fotocelę, albo wyjąć baterie z separatora.

Ma ktoś pomysł czemu zawiesza się to po jednym wyzwoleniu lamp?

• #17 15 Lut 2008 10:16
    costa
    Poziom 9  

Witam szanownych praktyków i teoretyków.

Chciałbym odświeżyć wątek, aby być może rozwiązać mój problem.

Moim celem jest wyzwolenie do 3 lamp błyskowych jednocześnie. Zbudowałem układ jak na 2 załączniku niniejszego wątka (ten na MOC 3051) - 3 niezależne kanały. Zasilany 2 paluszkami, rezystorki 27ohm.

Na wejściu albo fotocela albo gorąca stopka z aparatu.
    Podczas uruchamiania miałem tylko jedną lampę błyskową, prosty radziecki FOTON zasilany z sieci 230V. Napięcie na stopce lampy podczas załadowania i czuwania - ok 170V.

Test 1. Przykładam omomierz na styki 4 i 6. Omomierz analogowy, zakres ustawiony na 10 ohm. Opór nieskończony - czyli OK.

Test 2. Dodatkowo zwieram wejście układu i omomierz wskazuje ok 50ohm. Zmieniam zakres omomierza na 1kohm i wskazania to ok. 5kohm między 4 i 6 optotriaka. Czy to OK?

Test 3. Jak się domyślacie po wpięciu lampy w układ, zwarcie wejścia nie powoduje błysku. Badam zatem napięcie na wyjściu (4, 6). Przed zwarciem wynosi ok 170V. Zwarcie powoduje POWOLNE obniżanie napięcia (ok. 1-2 sek), ale nie dochodzi do 0V. Nie wiem na jakim poziomie się utrzymuje (szacuje, że gdzieś 40-50V). Rozwarcie wejścia powoduje powrót do 170.

Pytanie - z czym mamy do czynienia i jak to rozwiązać.

P. S. Jak widać z powyższego, nie jestem zaawansowanym elektronikiem ale lutwonicą potrafię operować.

• #18 05 Mar 2008 22:45
    HST
    Poziom 9  

Strongholder - przyłączam się do problemu.
    układ podpinam do stopki w aparacie i również muszę rozłączać obwód aby wyzwolić kolejne błyski. podejrzewam że to tyrystor w aparacie nie schodzi ze stanu przewodzenia ale nie nie nie znam się na tym jakoś bardziej więc nie wiem na pewno. za rozwiązanie problemu niespodzianka - mogę nawet wysłać poczta :P

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME