Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie pozwolenia na elektrownie wiatrową 1kW?

marik_te 18 May 2007 07:08 8361 25
Optex
 • #1
  marik_te
  Level 22  
  Chciałbym założyć sobie małą elektrownie wiatrową o mocy 1kW na dachu domku jednorodzinnego. I chciałbym wiedzieć jakie pozwolenia i zgody są wymagane by zrealizować taką inwestycję. Bo firmy które sprzedają i instalują takie konstrukcje uważają że tylko zawiadomienie do urzędu, a sam urząd uważa że potrzebne jest pozwolenie na budowę, i masa innych dokumentów, np. plan budowy i inwestycji. Czy przy tak małych konstrukcjach jest to konieczne?
 • Optex
 • #2
  Elmont
  Level 25  
  No niestety kolego jezeli Chcesz być zgodny z przepisami to Musisz mieć
  stosowne pozwolenia,bo zmuszony Bedziesz ingerowac w konstrukcję
  dachu. Ponadto nadzór budowlany zapewne zapyta o jakis projekt tech.
  tej konstrukcji. Prawo budowlane wymaga projektu,a więc pozwolenia dalej
  prowadzenie dziennika budowy,chyba ze sam to jakos Przeskoczysz ale
  czasem ktoś "zyczliwy" moze Ci narobic kłopotów bo taką konstrukcję
  nieda sie "zamaskowac". To wpada w oczy i kogos moze zainteresowac?
 • #3
  marik_te
  Level 22  
  Ale jedno mnie jeszcze dziwi. Bo powiedzieli że elektrownia 500W nie wymaga a 1kW już wymaga. Ciekawe na jakiej podstawie to powiedzieli. Bo i ta i ta konstrukcja nie jest zbytnio duża i ciężka.
 • #4
  PIXOSTAT
  Level 24  
  Kiedyś znajomy budowlaniec mówił mi jak spytałem go o to samo, że wszystko zależy od wysokości konstrukcji nad dachem - jest podobno krytyczny wymiar 3,5m (a przynajmniej tak przypomina mi się ta rozmowa). Jeżeli jest coś wyżej to trzeba papierki. Popatrz przez analogię - na każdym dachu (swoim) możesz postawić sobie antenę telewizyjną, a to też jest konstrukcja - wydaje mi się że krytycznym jest właśnie ten gabaryt.
  A 500W tak a 1000W już nie - faceci już może to kiedyś przerabiali - moc siłowni wiatrowej przecież zależy w największym przybliżeniu i uproszczeniu od wielkości śmigła (jego powierzchni) nie analizując zupełnie generatora i reszty układu. (Tu pewnie ktoś zaprotestuje, że jest jeszcze wiele parametrów decydujących o mocy - zaznaczam to tylko uproszczenie!)
 • Optex
 • #5
  woytekp
  Level 26  
  Ustawa: Prawo budowlane

  Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:

  .
  .
  .

  2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:

  15) instalowaniu urządzeń na obiektach budowlanych.

  i pytanie brzmi: czy właśnie z tym mamy tu do czynienia?
 • #6
  marik_te
  Level 22  
  A no właśnie o to jest pytanie. Ale bardzo ważne za to. I dlatego szukam pomocy. Może ktoś zna się na prawie budowlanym, albo robił już podobną konstrukcję. Bo pewnie wiele osób o tym myślało.
 • #7
  PIXOSTAT
  Level 24  
  Pozwolenia nie wymaga jego instalowanie, ale same ustrojstwo musi mieć dokumentację z obliczeniami:D i uzgodnieniami, zatwierdzeniami i sześciu żyrantów oraz życiorys psa. :wink:
 • #8
  woytekp
  Level 26  
  Jeśli nawet, to o ile nie jest to samoróbka, a konstrukcja montowana przez profesjonalną firmę , to taka firma zwykle ma odpowiednią dokumentację. Zresztą podobnie sprawa wygląda z instalacją przydomowych zbiorników na gaz płynny - trzeba mieć projekt instalacji i rożne papierki, ale zwykle to wszystko jest załatwiane przez firmę, która to montuje. A co do wykładni przedstawionej przez ten jeden urząd to należałoby zadzwonić do kilku innych podobnych albo nawet szczebel wyżej (wojewódzki inspektorat budowlany czy coś w ten deseń) i zapytać o ich wykładnię - czasem urzędy w sąsiednich miastach czy starostwach mają bardzo różne poglądy na tą samą sprawę.
 • #9
  PIXOSTAT
  Level 24  
  Nie czasem, tylko zazwyczaj:D Jak u nas chcę się czegoś dowiedzieć to dzwonię do wszystkich gmin (powiatów) ościennych i na koniec zazwyczaj szczebel wyżej:cry:

  Ale wracając do tematu - gdzieś kiedyś wyczytałem że za na taki "prąd" to trzeba koncesję jak na elektrownię i akcyzę trzeba jeszcze płacić - prawda to?
 • #10
  woytekp
  Level 26  
  Nawet nie zauważyłem, a kolega marik_te jest ze Strzelna i nawet to samo technikum kończyliśmy :-) To kiedy i na, którym dachu to cudo stanie? Chętnie obejrzę jak będę na zakupach ;-)
 • #11
  marik_te
  Level 22  
  A no na moim domku a kiedy to jeszcze nie wiadomo. A jak sprawa wygląda gdy sam bym to stawiał, ale oczywiście turbina to nie samoróbka, tylko kupiona u producenta. Bo od problemów ze zgodami zależy kiedy będzie stał.
 • #12
  Narek 1
  Level 17  
  A ja z innej beczki i chyba sam zrezygnujesz. Kup, zrób, sobie trochę większy wiatraczek zabawkę i postaw na domu. A w nocy gdy jest wiatr nasłuchuj, a właściwie nie musisz nasłuchiwać bo samo sie będzie pchało na uszy. Potem przemnóż to przez ileś i postaw wiatrak jako wolnostojący.
 • #13
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Polecam po prostu spacerek do magistratu i zapytanie na miejscu.
  Podle cytowanego wyżej prawa budowlanego, do 3 metrów nad dachem możesz wszystko, powyżej trzeba to zgłosić.
 • #14
  PIXOSTAT
  Level 24  
  Niedaleko mnie w latach 70-80 facet miał na budynku mieszkalnym (tzw. kostce) wiatrak - mieszkał pod nim (miał na piętrze sypialnię) i mu nie przeszkadzało - oj nie był on głuchy - był ogrodnikiem i dobrze słyszał jak ktoś chodził na jabłka :D.

  Takie coś stało u niego na dachu - średnica wirnika ok.1,5-2m
  http://www.windmills.net/10windmill.jpg
 • #16
  PIXOSTAT
  Level 24  
  A jak wysoko oś wirnika na dachem?
  Dach płaski czy skośny?
 • #17
  marik_te
  Level 22  
  Dach płaski. Wiatrak ma niby wieże 6m ale to wysokość można dostosować tak aby mniej problemów z papierami było. Interesują mnie wszystkie możliwośći instalacji tego bez jakiś specjalnych zezwoleń.
 • #18
  PIXOSTAT
  Level 24  
  No to w zasadzie wracam do mojego wcześniejszego postu i postu "forestx" - ten krytyczny wymiar w twoim przypadku to będzie 2m masztu + ½wirnika<=3m - tyle bez problemów. Na wyżej trzeba będzie papiery :wink:

  Zawsze możesz powiedzieć że to najnowszy model anteny z wirującym konwerterem na Polsat :wink:

  P.S. no i mocowanie na dobrych poduszkach (amortyzatorach) bo inaczej to :scrambleup:
 • #19
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  PIXOSTAT wrote:
  Na wyżej trzeba będzie papiery :wink:
  - ale nie są to "papiery" budowlane, tylko zezwolenie na instalację takiego wynalazka - w porównaniu z wiatrakiem wolnostojącym tak zwana bułka z masłem.
  A jeśli chodzi o produkcję energii, to we własnym zakresie (do własnej konsumpcji) może on dawać nawet megawat :D
 • #20
  kraks
  Level 10  
  potrzebne są ( dla źródeł odnawialnych wszelkiego typu)
  - decyzji w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu przewidzianego do wykorzystania (decyzja ta należy do jednostki samorządowej)
  - koncesja - udziela jest Urząd Regulacji Energetyki
  - warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej Zakład energetyczny
  - kompleksowy projekt całego obiektu
  - pozwolenie na budowę (Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego)

  Trochę tego jest. Można sie zniechęcić kiedy cały proces formalno prawny trwa dłużej niż wykonanie inwestycji !!!! pozdr
 • #21
  stomat
  Level 37  
  Jak się jeszcze trochę popytasz to się dowiesz że musi być specjalna ustawa sejmu na wiatraczek. Jak nie masz upierdliwego sąsiada to stawiaj i nikogo nie pytaj.
 • #22
  woytekp
  Level 26  
  kraks wrote:

  - koncesja - udziela jest Urząd Regulacji Energetyki


  Koncesja tak, ale tylko dla przedsiębiorstw wprowadzających wyprodukowaną energię do obrotu, poza tym do sieci energetycznej też kolega chyba raczej nie zamierza sie podłączać, bo z czym niby - przecież to tylko 1kW wiatraczek :D i to jak dobrze zawieje.
 • #24
  forestx
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  kraks wrote:
  potrzebne są ( dla źródeł odnawialnych wszelkiego typu)
  - decyzji w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu przewidzianego do wykorzystania (decyzja ta należy do jednostki samorządowej)
  - koncesja - udziela jest Urząd Regulacji Energetyki
  - warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej Zakład energetyczny
  - kompleksowy projekt całego obiektu
  - pozwolenie na budowę (Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego)
  - chłopie, to będzie dwumetrowe śmigiełko na dachu. Można to montować bez żadnych "kwitów". Jak stawiasz antenę to też robisz "kompleksowy projekt całego obiektu"?
 • #25
  PIXOSTAT
  Level 24  
  kraks wrote:
  potrzebne są ( dla źródeł odnawialnych wszelkiego typu)
  - decyzji w sprawie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu przewidzianego do wykorzystania (decyzja ta należy do jednostki samorządowej)...


  Czyli na wannę z deszczówką (grzejącą się w słońcu) do podlewania ogródka też trzeba warunki zabudowy i zagospodarowania terenu :shocked!:

  Zgodnie z planami zagospodarowania przestrzennego które są opracowane dla każdej gminy oddzielnie, każdy teren ma swoje przeznaczenie - są np. tereny pod zabudowę jednorodzinną, zabudowę jednorodzinną i usługi nieuciążliwe, przemysł itd.
  W przypadku gdy planowane działanie w swoich skutkach może spowodować naruszenie warunków zabudowy, może być wszczęte odpowiednie postępowanie administracyjne (ukaranie łamiącego prawo - bo miejscowy plan zagospodarowania jest prawem lokalnym) - zazwyczaj na wniosek sąsiadów - komuś to musi przeszkadzać.
  Dlatego sądzę, że jeżeli dom stoi na terenie wyraźnie oznaczonym jako zabudowa mieszkalna (jedno lub wielorodzinna) bez wskazania możliwości uciążliwości, wtedy wszystko jest w rękach sąsiadów - oglądałeś pewnie w telewizji temat gołębnika na opolszczyźnie:D.
  Jeżeli nie będzie hałasowało (są na to normy i producent wiatraka w DTR pisze jaki jest poziom hałasu emitowany przez pracujący wiatrak), nie będzie zasłaniało słońca i u sąsiadów "kury nie przestaną się nieść i krowy dawać mleka" a "na telewizorach nie zaczną latać paski" - masz duże szanse powodzenia.

  Znalazłem takie coś:
  Prawo budowlane tekst jednolity
  http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/prawo-budowlane/prawo;budowlane;z;dnia;7;lipca;1994;r;,2006,156,1118,DU,2412.html :
  Art. 5.2) Obiekt budowlany należy użytkować w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska...

  Art. 10.9) Wyroby wytworzone w celu zastosowania w obiekcie budowlanym w sposób trwały...... można stosować przy wykonywaniu robót budowlanych wyłącznie, jeżeli wyroby te zostały wprowadzone do obrotu zgodnie z przepisami odrębnymi.
 • #26
  jot23
  Level 1  
  Nie wiem jak prawo energetyczne, ale prawo budowlane.... jesli nie wprowadza to zmian kontrukcyjnych w budynku to nie powinno być problemów. To raczej nie jest "trwale związane z gruntem". W najgorszym razie zgłoszenie powinno wystarczyć. Mają obowiązek odpisać w terminie 30 dni, jak nie napiszą to wolno. Urzędy niestety różnie interpretują przepisy.