Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Higrometr temperatury rosy,Jak zaprojektowac uklad

miswierz 18 Maj 2007 21:34 2467 9
  • #1 18 Maj 2007 21:34
    miswierz
    Poziom 14  

Urządzenie to wilgotnościomierz korzystający z metody pomiaru temperatury rosy. Nie będę wchodził w zasadę działania całego układu ale mniej więcej polega na chłodzeniu lustra, na którym pojawia się rosa i następuje pomiar temperatury lustra. Następnie wylicza się wilgotność względna.

Chodzi o układ elektroniczny sterujący tym procesem. Ogniwo peltiera będzie chłodzić lustro. Czujnik którym jest detektor odbiciowy(fototranzystor i dioda)reaguje na pojawienie się na lustrze rosy(zmiana pracy tranzystora)kiedy następuje owa detekcja włącza się pomiar temperatury oraz lekkie grzanie lustra(drut oporowy naokoło lustra) na przemian z chłodzeniem aby utrzymać temperaturę lustra. Tak miałby wyglądać owy układ starowaniem peltiera będzie się odbywało przez załączanie przekaźnika podobnie może być z drutem oporowym. Chodzi mi o sam układ kiedy co jest włączane. Jeżeli wyjaśniłem nie przejrzyście proszę pytać.

Moderowany przez andre1979:

Przeniesiono z Układy elektroniczne DIY pomysły i problemy

• #2 19 Maj 2007 00:53
    me_super
    Poziom 29  

miswierz napisał:
    Tak miałby wyglądać owy układ starowaniem peltiera będzie się odbywało przez załączanie przekaźnika podobnie może być z drutem oporowym. Chodzi mi o sam układ kiedy co jest włączane. Jeżeli wyjaśniłem nie przejrzyście proszę pytać.

Peltier też może grzać, trzeba puścić prąd w drugą stronę. Potrzebujesz regulator PI lub PID utrzymujący temperaturę, zwykły termostat z histerezą da oscylacje temperatury i niedokładny wynik.

• #3 20 Maj 2007 22:01
    miswierz
    Poziom 14  

Dizeki za odpowiedz ale prosil bym o konkretne rozwiazania schematy itp nie jestem na tyle zdolny by cos takiego zaprojektowac.Wiem tylko ze peltier nie moze byc uzyty do grzania musi byc grzalka.Pozdrawiam

• #4 21 Maj 2007 23:06
    Wirginiusz
    Poziom 14  

A czy mógłbyś odpowiedzieć jaki najniższy punkt rosy chcesz mierzyć, czy dotyczy to tylko temperatur dodatnich czy również ujemnych i jak duża przewidywana jest powierzchnia zwieciadła. Pozdrawiam.

• #5 25 Maj 2007 07:47
    miswierz
    Poziom 14  

Temperatura rosy bedzie raczej oscylowala w okolicy zera,kilka stopni.Powierzchnia lustra 2x2 cm . Peltier 50 W

• #6 26 Maj 2007 12:50
    Wirginiusz
    Poziom 14  

Rozumiem z tego, że przyrząd będzie służył do pomiaru wilgotności względnej w danym pomieszczeniu a nie wilgotności przepływającego gazu i wobec tego mam pytanie czy jest to zadanie do szkoły, uczelni, jeśli tak tak to odsyłam Cię do "Miernictwa przemysłowego" opracowanego przez Edmunda Romera. Pozdrawiam.

• #7 31 Maj 2007 09:41
    miswierz
    Poziom 14  

Zadanie na uczelni:)Romera znam i nic oprócz schematu blokowego nie wnosi.Mam zbudowac prosty miernik ktory za pomoca fotodetektora wykryje rose na blaszcze ktora jest chlodzona peltierem,podrodze oczywiscie komparator no i dochodzi dogrzewanie blaszki aby ustabilizowac temperature.nastepnie zczytanie temperatury z otoczenia i blaszki i to wszystko:))

• #8 04 Cze 2007 11:07
    Wirginiusz
    Poziom 14  

Nie obraź się ale powrócę do cytowanego Romera. Na stronie 510 książki MIERNICTWO PRZEMYSŁOWE jest opisane ogólne działanie higrometru, cytuję..."Przyrost natężenia wiązki promieniowania odbitego od polerowanej chłodzonej powierzchni w chwili zanikania rosy, wykryty przez fotokomórkę lub fotodiodę, powoduje wyłączenie grzejnika, spadek natężenia gdy pojawi się rosa, powoduje włączenie." I tego chyba dotyczyło Twoje pytanie, co i kiedy powinno się włączyć. Nie pytałeś jak rozwiązać bo jak zrozumiałem masz Swoją koncepcję. Pozdrawiam.

• #9 05 Cze 2007 18:28
    miswierz
    Poziom 14  

Jednak chodzilo mi o rozwiazanie przelaczania poszczegulnych komponentow co i kiedy ma sie wylaczyc wiedzialem.Moze troche zamieszalem :)ale wlasnie chodzi mi o uklad realizujacy ta czynnosc.Fotokomorka to bedzie czujnik odbiciowy,grzalka drut oporowy(nie chce sie bawic w zmiane kierunku pradu przez peltiera)No i chlodzenie Peltier.Pozdrawiam

• #10 06 Cze 2007 22:07
    Wirginiusz
    Poziom 14  

Moim zdaniem są tylko dwie możliwości sterowania układem do pomiaru punktu rosy, jeden opisany przez Romera, posiadający wadę, o której piszesz a drugi to bezpośredni pomiar temperatury np: termistorem ale niestety również obarczony błędem. Ja używałem do tego celu termopary płaszczowej z bardzo dobrym skutkiem, przyznaję kilkanaście lat temu. Przemyśl dokładnie swój pomysł bo co byś nie zrobił na określenie punktu rosy będzia zawsze miała wpływ klasa czujnika pierwotnego. Możesz poprawić rozdzielczość poprzez odczyt cyfrowy ale klasa pomiaru i tak będzie wynikać z niego. Pozdrawiam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME