Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Blad dostawkowy, niepewnosc standardowa[zadanie]

19 Maj 2007 01:29 1908 16
  • Poziom 10  
    Hey,
    jak rozwiazac ponizsze zadanie:

Woltomierzem klasy 0.5 o zakresie 300 V i błędzie temperaturowym 0,05%/C wykonano serię pomiarów. Średnia z serii pomiarów wynosi 50 V a odchylenie standardowe 0,006. Pomiary wykonano w temperaturze wyższej o 4C od temperatury odniesienia. Obliczyć wynik pomiaru na poziomie ufności 0,95 (k=2).

Nie zabardzo wiem jak powiazac blad temperaturowy. Szukalem w internecie informacji o tym ale znalazlem tylko definicje bledu dodatkowego. Moglby ktos mi wytlumaczyc co to oznaczana ze blad temperaturowy wynosi 0.05%?

Mogle obliczyc niepewnosc standardowe ale gdzie tam skorzytam z tej temperatury?
  • Poziom 13  
    Według mnie to jest tak, że gdy temperatura w której dokonywane są pomiary jest równa temperaturze odniesienia to ten błąd nie występuje. Jeśli natomiast temperatura otoczenia jest różna od temp. otoczenia to wielkość tego błędu wynosi 0,05% na każdy stopień Celsjusza różnicy temperatur (która w tym wypadku wynosi 4 C), a więc wartość błędu temperaturowego to iloczyn tych dwóch wielkość, czyli 0,2%. Jest to błąd względny, jego wartość należy uwzględnić w ostatecznym wyniku pomiaru (jeśli będziesz podawał błąd pomiaru w jednostkach mierzonych to oczywiście musisz obliczyć bezwzględny błąd temperaturowy).
  • Poziom 10  
    Wynik pomiaru podaje w tym zadaniu na podstawie niepewnosc rozsrzerzonej czyli 2 *uc gdzie uc to teniepewnosc standardowa

uc sklada sie z niepewnosci typu A i typu B.
    Typu A mam podawana w zadaniue - oblicze z tego ochylenie srendniej.
    A typu B.
    Generalnie robilem to tak ze typu B to X/sqrt(3) gdzie X to blad podstaowwy. I czy czasami do tego bledu podstawowego nie dodac bledu dodatkowego?

Dodano po 22 [minuty]:

Druga mozliwosc, sam wynik czy tez przedzial niepewnosc powkiekszyc o blad dodatkowy?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Skoro do obliczeń używa się błedu podstawowego to nie dodatkowego. W zadaniach, które liczyłem oraz widziałem ich rozwiązania, to do obliczenia jednego rodzaju błedu nie uwzględniało się innego rodzaju, po prostu w ostatecznym wyniku się je uwzględnia poprzez dodanie ich.
  • Poziom 10  
    Czyli jak oblicze niepewnosc standardowa zalozmy rowna y
    wynikiem bedzie

Wynik = srednia +\- niepewnosc?

I teraz dodaje blad dodatkowy do srednia do niepewnosci czy do tego i dotego?
    Blad dodatkowy to 0.2% ale czego? 0.2% sredniej?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Wynik = średnia ± (niepewność + błąd dodatkowy)
  • Poziom 10  
    Ale blad dodatkowy wynosi 0.2%

Przyjmujemy poprostu 0.2% czyli 0.02 czy procent dotyczy calesc wartosc jakies, np. 0.2 procent średniej albo 0.2 pojedynczego pomiaru?
    Czyli w takim wypadku blad dodatkowy = 0.02* jakas wartosc?
    A moze po propstu blad dodatkowy = 0.02.?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Bo to jest błąd względny. Żeby obliczyć bezwzględny to trzeba skorzystać ze wzoru:
    ΔU=δU*Um/100%, gdzie:
    ΔU - bezwzględny błąd dodatkowy;
    δU - względny błąd dodatkowy;
    Um - wartość zmierzona napięcia, tu średnia wartość;
    ΔU = 0,2%*50 V/100% = 0,1 V
  • Poziom 10  
    A mam jeszcze jedno pytanie:
    Czy odchylenie standardowe i odchylernie standardowe pojedynczego pomiaru to dwa inne pojecia?
    Bo wczesciej sie uczylem ze odchylenie standardowe ma w mianowniku n.

Z kolei odchylenie standardowe pojedynczego pomiaru w mianowniku ma n-1 (licznik taki sam).

Jesli jest roznica to z jakiego odchylenia korzysta niepewnosc typu A? Wydaje mi sie ze z tegu drugiego a w zadaniu jest podana tylko ta pierwsza....
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Z kolei odchylenie standardowe pojedynczego pomiaru w mianowniku ma n-1 (licznik taki sam).

Coś mi tu nie pasuje: jeśli piszesz o pojedynczym pomiarze, to jak rozumiem wtedy n=1, więc wobec tego w mianowniku by było: 1-1=0. Więc chyba raczej n-1 nie może być dla pojedynczego pomiaru.
  • Poziom 10  
    Na wykladzie podal nam taki wzor:
    Nazwal to : "odchylenie pojedynczego pomiaru w seri pomiarow"
    Nie wiem czym to sie rozni od tego "zwyklego" odchylenia w ktorym w mianowki jest 1?

Na wikipedi jest cos napisane
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Odchylenie_standardowe

Ale kompletnie tego nierozumiem.
  • Poziom 13  
    Ale chyba nawet nie trzeba liczyć odchylenia standardowego, skoro jest podane i wynosi s=0,006 (i chyba jest podane w Voltach). Jeżeli poziom ufności ma wynosić 0,95 to wtedy się przyjmuje k=2, czyli błąd wynikający z obliczania wartości średniej wynosi:
    2*0,006 V=0,012 V
    błąd temperaturowy:
    0,1V
    Nie wiem czy nie należy uwzględnić błędu wynikającego z klasy miernika, a więc
    ΔU=(kl*zakres/100)
    ΔU=0,5*300/100=1,5 V
    ostateczny zapis wyniku pomiaru:
    U=50 V ± (0,016 + 0,1 + 1,5)V=50 V ± 1,616 V
    Taka by była propozycja rozwiązania tego zadania. Chyba, że ktoś to inaczej widzi.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    misiu86 napisał:
    [ ... ]
    ostateczny zapis wyniku pomiaru:
    U=50 V ± (0,016 + 0,1 + 1,5)V=50 V ± 1,616 V
    Taka by była propozycja rozwiązania tego zadania. Chyba, że ktoś to inaczej widzi.

wynik końcowy jest zapisany niepoprawnie.
    Skoro z klasy dokładności wynika, iż niepewność pomiaru wynosi 1,5V, to z tego wynika również, iż rozdzielczość odczytu (to nie to samo, co błąd pomiaru) nie może być gorsza od 0,5V, a powinna być lepsza, by błąd odczytu był do zaniedbania.
    Niestety, ale z podanych tu danych nie można tego wyznaczyć wprost, to można wyznaczyć na podstawie podziałki miernika, jeśli jest to miernik wskazówkowy, albo z pozycji najmniej znaczącej cyfry, jeśli mamy do czynienia z miernikiem o odczycie cyfrowym.
    Należy więc domniemywać, iż będzie to o klasę lepiej, a więc 0,2V.
    Wobec tego, końcowy zapis powinien być taki: U= 50,0V ±1,6V.

Dlatego też, podanie wartości średniej wyniku pomiaru w postaci U =50V uważam za błędne, ponieważ wtedy rozdzielczość odczytu wynosi 1V, a co jest już znaczącą wartością ((1V/300V)•100%=0,3%) odniesioną do niepewności względnej wynikającej z klasy dokładności miernika (0,5).

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    1.A co z tym odchyleniem?
    2. Dlaczego rozdzielczosc wynosi 1?I dlaczego nie uwzgledniles bledu dodatkowego?
  • Poziom 10  
    Hey

Quarz: moglbys to dokladniej opisac?
    Niestety nie rozumiem skad wzieles te wartosci?
    Bede wdzieczny, jak opiszej to dokladniej.
  • Poziom 43  
    Witam,
    Gret86 napisał:
    Hey

Quarz: moglbys to dokladniej opisac?
    Niestety nie rozumiem skad wzieles te wartosci?
    Bede wdzieczny, jak opiszej to dokladniej.

ale ja już wszystko co miałem tu do dodania to napisałem...
    Wobec tego, nie pozostaje Tobie nic innego, jak to zrozumieć.

Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    Nie rozumiem nastepujacych rzeczy :):
    1.Dlaczego przyjmujesz,ze niepewnosc pomiaru wynosi 1.5 skoro to blad podstawowy tyle wynosi a nie niepewnosc standardowa.
    2. Dlaczego rozdzielczosc wynosi 1?
    3.U= 50,0V ±1,6V. Skad wzielo sie 1.6? Wedlug Ciebie jaki jest ogolny wynik pomiaru?

ostateczny_wynik = srednia ±(blad podstawowy+blad dodatkowy) ?
    Jesli tak to co z niepewnoscia w wyniku?