Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszynka do malowania proszkowego - jak?

19 Maj 2007 01:47 31380 14
 • Poziom 18  
  Witam
  Zawsze kiedy coś malowałem kupnymi sprejami myślałem o tym jak fajnie było by mieć automat do malowania proszkowego - wszystko wychodzi cacy, nawet na upartego nie da się zrobić zacieku, a w dodatku warstwa wytrzymała jak metal... ostatnio czytałem trochę o tym i okazuje się że nie jest to żadne skomplikowane urządzenie, cały bajer to wysokonapięciowy jonizator proszku podłączony pod sprężarkę (przynajmniej tyle udało mi się ustalić z opisów). Czy ktoś już budował takie cudo? Temat dość ciekawy a nie znalazłem a na jego temat znalazłem tylko jeden post na elce (1 pytanie + odp :D). Pochwalcie się doświadczeniami lub podrzućcie jakieś materiały. Zachęcam do wypowiadania się w temacie...
  Pozdrawiam
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 18  
  Pierwsze co zrobiłem to wsiadłem na google, teraz chciałbym dowiedzieć się coś więcej niż tylko popatrzeć sobie na obrazki... wiecie może jak zbudowana jest dysza tego urządzenia? bo chyba to jest najważniejszy punkt, czy jest to po prostu rurka z wieloma przerwami iskrowymi podłączonymi do mnożnika kaskadowego?
 • Poziom 16  
  Witam
  Też się interesuję zbudowaniem takiej "maszyny". Ustaliłeś już coś?? Jak daleko zaszedłeś?

  pozdro
  SebaD
 • Poziom 18  
  Na teorii i oglądaniu fotek stanąłem... podejżewam jednak że to nie cząsteczki proszku są jonizowane a powietrze które później w postaci naładowanej cząsteczki przelatuje przez komore z proszkiem i zabierając go ze sobą nadaje mu także ładunek, ale to tylko moje spekulacje...
 • Poziom 25  
  Witam ponownie.
  Mnie też zainteresował ten temat.i nie ograniczyłem się do oglądania fotek, ale nie znalazłem nic na temat budowy agregatu. Też myślę, że oparte jest to o pompę i jonizator (jak w gen."Van de Graffa"??)lub "Tesli. Znalazłem na razie tylko to; http://www.google.pl/search?hl=pl&q=pistolet+proszkowy&btnG=Szukaj+w+Google&lr=lang_pl
  Może tu się znajdzie więcej informacji,bo myślę,że chodzi o odpowiednie sformułowanie hasła. Z tego co widać nie są to tanie urządzenia ale bardzo przydatne. Będę jednak szukał dalej.
  Pozdr. wsp :D :D
 • Poziom 36  
  Potem trzeba ten proszek spiec...
 • Poziom 21  
  Ciekawą metodą malowania elektrostatycznego proszkiem jest też tzw. metoda tribo - ładowanie proszku w pistolecie tarciem o tuleję teflonową podczas jego rozpylania.
  Przykładowy link:
  www.nami.pl/pistolety_tribo,30.html
  później oczywiście spiekanie proszku w odpowiednim piecu.
 • Poziom 24  
  A ja właśnie kupiłem sobie parę kg farby proszkowej i zaczynam eksperymentować :D

  A co do generatorów w.n. to oryginalne wbudowane do pistoletu wyglądają tak:
  Maszynka do malowania proszkowego - jak?
 • Specjalista - oświetlenie sceniczne
  W zaprzyjaźnionej firmie mam dostęp do takich maszyn jak komora lakierowania proszkowego i piec do wypalania. Lakieruje się tam aluminiowe obudowy. Jedno mi tu nie gra...
  Cała komora lakiernicza jest metalowa, w środku wiesza się materiał do malowania i po osiągnięciu 100kV farba zostaje rozpylona, tyle że gdyby to farba była naładowana, to przylgnęła by nie tylko do malowanego materiału, ale i do ścian komory.
  Wydaje mi się, że w tym przypadku to raczej malowany materiał jest elektryzowany i przyciąga farbę.
  W przyszłym tygodniu postaram się dowiedzieć po kolei co i jak i może porobię foki.
  Niestety do tej pory jak szef mi tłumaczył i pokazywał, to nigdy mnie to specjalnie nie interesowało.
 • Poziom 27  
  LuckyDj, tak jak piszesz. Malowany materiał jest elektryzowany i na niego napylany jest proszek. I wszystko do pieca.

  Przygotowanie materiału jest najtrudniejsze, w domowych warunkach ciężko wykonalne. Wystarczy niewidoczny odcisk palca i w tym miejscu farba albo będzie odchodzić, albo zrobią się bąble. Alu jest wytrawiane, stal najczęściej piaskowana i trawiona.
 • Poziom 11  
  Witam, u mnie w firmie jest taka maszynka do malowania proszkowego. Do tej pory nie przyglądałem jej się tak "dogłębnie" ale postaram się dowiedzieć czegoś na temat zasady działania i budowy.
  Od razu powiem Wam tylko że w warunkach domowych to może być ciężko malować w ten sposób ;) Maszynka to tylko połowa sukcesu. Komora jest dla wygody, bez niej też się da malować, ale to już są "warunki polowe". Najgorzej w domu będzie z piecem do wypalania lakieru, chyba że użyjemy piekarnika :) U mnie w firmie maluje się lakierem który trzeba rozgrzać do 180 st C. Ale wtedy naprawdę trzyma się metalu jak żaden inny lakier.

  Co do elektryzowania materiału to tak, tylko to co malujemy jest w naszym "obwodzie". Podłączamy do malowanego elementu masę z pistoletu i przyciąga farbę. reszta zbiera się w komorze i potem można tym jeszcze raz malować. Z tego co kojarzę to napięcie elektryzowania farby na pistolecie jest rzędu ~75kV, ale dowiem się wszystkiego jeszcze ;)

  Chcę tylko powiedzieć jedną rzecz jeszcze: FARBY PROSZKOWE SĄ BARDZO SZKODLIWE DLA ZDROWIA!!!
 • Poziom 24  
  Eksperymenty coraz dalej :)) - zbudowałem już mechanikę i pneumatykę do aplikatora - zabieram się za elektronikę czyli generator w.n. (bo aplikacja trybo mnie nie interesuje - lubię mieć możliwość kręcenia gałkami :P ) - aha, mam też już żelastwo na piec i komorę. Grzałki póki co wywlekam ze starego pieca akumulacyjnego (no cóż, piekarnik jest dla mnie stanowczo za mały). Po drodze sporo wygoglowałem, pooglądałem i poczytałem - w teorii już czuję się mocny :)) - coraz bliżej do egzaminu praktycznego :( wtedy się okaże ile się nauczyłem.

  A na początku zachęciły mnie wynalazki niektórych kombinatorów takich jak ja:
  Maszynka do malowania proszkowego - jak?
  źródło: Link
  Maszynka do malowania proszkowego - jak?
  źródło: Link
  Maszynka do malowania proszkowego - jak?
  źródło: Link
  Maszynka do malowania proszkowego - jak? Maszynka do malowania proszkowego - jak?
  źródło: Link
  Maszynka do malowania proszkowego - jak? Maszynka do malowania proszkowego - jak?
  źródło: Link
  Maszynka do malowania proszkowego - jak?
  źródło: Link

  A tu znalazłem takie coś - opis co gdzie jest w kaskadzie w.n.:
  Maszynka do malowania proszkowego - jak? - nie wiem czemu grafika się nie wyświetla? - ale link jest OK
  źródło: Link