Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pomoc-strzelający głośnik.

mesaslave 19 Maj 2007 17:14 1422 8
  • #1 19 Maj 2007 17:14
    mesaslave
    Poziom 2  

Witam wszystkich.
    Mam problem. Kupiłem używaną kolumnę do basu. Wpakowany jest do niej głośnik 1x15 400 watowy firmy ElectroVioce. Według danych producenta ma mieć 8Ω , faktycznie ma 6,3Ω. Ma także wadę, która daje się bardziej we znaki podczas grania, mianowicie strzela kiedy mocniej szarpnę strunę. Jest to dość głośny strzał tak jak by było jakieś przebicie ale kompletnie nie mam pojęcia skąd się bierze. Zjawisko nasiliło się po tym jak wymieniłem kabel między wzmacniaczem a kolumną z instrumentalnego na głośnikowy. Wzmacniacz to wyjęty świeżo ze sklepu Hartke 5500(500wat 8Ω). Czy ktoś miał by pomysł co to może być za usterka i jak się z nią uporać? Będę bardzo wdzięczny za każdą pomoc.

0 8
  • Katalog Megger
  • #2 19 Maj 2007 17:19
    kolu$
    Poziom 17  

Rezystancja cewki dla prądu stałego zawsze jest niższa niż impedancja głośnika.

Sprawdź połączenie głośnika w kolumnie i gniazdo, wygląda jakby coś nie stykało. Albo gdzieś robi się zwarcie i tak działa zabezpieczenie przeciwzwarciowe.

0
  • Katalog Megger
  • #3 19 Maj 2007 18:19
    stanley23
    Poziom 12  

Być może problem tkwi w braku uziemienia?

Co do rezystancji - zgadza się. Twój miernik mierzy rezystancję cewki - zwinietego przewodu - dla prądu stałego. Natomiast impedancja to coś w rodzaju oporu dla prądu zmiennego, który podawany jest na głośnik (impedancja zależy od częstotliwości sygnału, w przypadku głośników definiuje się ją dla częstotliwości 1kHz).
    Pozdrawiam

0
  • #4 19 Maj 2007 18:40
    mesaslave
    Poziom 2  

Z uziemieniem raczej problemu nie powinno być bo instalacja elektryczna jest solidnie zrobiona i jest nawet uziemiona a nie zerowana. Jutro sprawdzę to o czym pisze Kolu$. A czy możliwe jest żeby to strzelanie miało źródło w jakiejś usterce cewki głośnika?

0
  • #5 19 Maj 2007 19:11
    stanley23
    Poziom 12  

Możliwe, że głośnik kiedyś dostał za dużo mocy i stąd te trzaski. Spróbuj delikatnie poruszać membraną i sprawdź, czy nic nie ociera/szeleści - jeśli tak, to najprawdopodobniej pod wpływem przeciążenia termicznego część uzwojenia się odkleiła i spadła z karkasu cewki; może też być tak, że głośnik dostał za dużo mocy przy niskich częstotliwościach - z powodu zbyt dużego skoku membrany coś sie odkleiło/urwało w miejscach łączenia cewki z membraną lub np. zawieszeniem centrującym.
    Ale to nie musi być koniecznie głośnik...

0
  • #6 19 Maj 2007 19:36
    gregzen
    Poziom 15  

Witam.

Mam taką sugestie :

Wzmacniacz stan sklepowy, pomijamy.
    Okablowanie solidnie podłączone.

Kolumna używana !.
    Sprawdziłbym sam głośnik, czy aby nie był poddany regeneracji,
    to znaczy, wymianie membrany i cewki. Złe wycentrowanie, lub
    zastosowanie innej wysokości cewki , powoduje mechaniczne
    klinowanie elementów ruchomych, pracujących w szczelinie pola
    magnetycznego. Czasem rozimpregnowanie cewki daje podobny
    efekt do spalenia cewki włącznie.
    Przez szczeliny kosza sprawdzić wizualnie, czy połączenie cewki,
    z membraną jest " orginalne " tzn. nie nosi śladów niefachowego
    klejenia, zobacz też luty na tabliczce zaciskowej
    ( połączenie wyjść cewki z tabliczką ) kiepskie świadczą
    o prawdopodobnej jej wymianie.

Warto sprawdzić.

Pozdrawiam.

0
  • #7 20 Maj 2007 08:19
    _eddie_
    Poziom 32  

A nie obija sie karkas o dno kosza?

0
  • #8 22 Maj 2007 19:13
    mesaslave
    Poziom 2  

Sprawdziłem wszystko co sugerowaliście. Faktycznie przykrywka cewki ma ślady klejenia. Po za tym przy okazji znalazłem w na magnesie głośnika kulkę z łożyska. Nie wielką ale jednak. Jak by nie było to sam nic nie zdziałam. Jest u mnie w mieście dobry fachowiec od głośników, zaniosę głośnik do niego niech rzuci okiem i poradzi co dalej z nim robić.
    Tak czy inaczej bardzo dziękuje wszystkim za pomoc i pozdrawiam.

0
  • #9 24 Maj 2007 01:04
    rafczuś
    Poziom 10  

Najlepiej to wymień głośnik, Może to też być pęknięte dolne zawieszenie, głośnik całkowicie do wymiany, kupiłeś bubel to się z bublem męczysz.

0