Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrolityczna uzdatniarka roztworu trawiącego

Lewho 21 Maj 2007 12:21 19438 76
 • #61
  lynx22
  Poziom 17  
  Odnawianie b327:
  (+) 2SO4 2- -->S2O8 2e-
  (-) Cu 2+ +2e- --> Cu
  2H+ +2e- --> H2
  elektrody grafitowe
  odnawianie chlorku żelaza:
  elektrody powinny być żelazne (a przynajmniej dodatnia) a nie ze stali nierdzewnej. Podczas elektrolizy miedź z roztworu osadza sie na ujemnej elektrodzie natomiast żelazo z dodatniej przechodzi do roztworu. Tyle czysta teoria. Teraz praktyka: jeżeli chodzi o b327 to nie wiem na ile elektroliza będzie skuteczna natomiast chlorek żelaza da sie nieco zregenerować ale podczas elektrolizy na elektrodzie dodatniej zachodzi także wydzielanie chloru (który jest toksyczny). Powoduje to ubytek chlorków w roztworze co z kolei powoduje ze zregenerowany chlorek żelaza ma mniejsze stężenie.
  jeżeli chodzi o miedziowanie to zbyt duża gęstość prądu powoduje ze zamiast jednolitej powierzchni otrzymujemy warstwę pyłu.
  a tak z innej beczki to spróbujcie podczas elektrolizy przyłożyć magnes w pobliże roztworu - roztwór powinien zaczać się kręcic
 • IT SerwisIT Serwis
 • #62
  AlekZ
  Specjalista - lampy próżniowe
  Utlenianie siarczanów SO42- do nadsiarczanów S2O8 2- zachodzi z pewnością opornie i wymaga raczej specyficznych warunków.

  Odnośnie regeneracji chlorku żelaza, to i tak dodatek kwasu i perhydrolu H2O2 jest nieunikniony.
 • IT SerwisIT Serwis
 • #63
  sp6
  Poziom 23  
  Pracuję w Huci Miedzi i jest tam taki Dział zwany ODMIEDZOWNIĄ . Ma on za zadanie oczyszczenie elektrolitu używanego przy rafinacji miedzi. To co powstaje na miedzianych katodach to nawet niechcą brać z powrotem do pieców konwertorowych-to są same związki siarczków. Pobróbowałem po ukazaniu się tego pomysłu na odnowienie mojego 327 stosując za katodę 3 mm-trowy drut miedziany a za anodę śrubokręt niklowany przy napięciu 12V.Próba trwała 5 minut ze względu na brak czasu a nie chciałem pozostawiać tego bez dozoru. Wynik-drut miedziany pokrył się bardzo grubą warstwą ciemnymi związkami siarczków natomiast anoda pokryła się cieńką warstwą czystej miedzi bardzo mocno trzymającejsię oraz przy anodzie wytrawiacz jakby się gotował z wydzielaniem jakby jakiegoś gazu który chyba niebył w moim odczuciu zbyt toksyczny.Myślę że w najbliższym czasie znajdę chwilę czasu aby ponowić odmiedziowanie wytrawiacza - powodzenia.
 • #64
  Badryk
  Poziom 13  
  www.google.pl ta strona jest po to żeby jej używać wystarczy wejść wpiasać elektroliza miedz i wszystko jasne.

  Na2S2O8->H20->Na2SO4 + (SO4)²-
  (Cu)²+ + (SO4)²- ->H20->CuSO4

  roztwór CuSO4 i NaSO4 podaje elektrolizie z grafitową anodą i miedzianą katodą:
  przy anodzie gromadzą sie jony (SO4)²-
  na katodzie osadza sie (Cu)²+

  po zakończeniu elektrolizy w roztworze pozostaje:
  Na2SO4 + (SO4)²-
  czyli stan wyjściowy
  B327 jako soli w warunkach domowych odzyskać sie nie da.
  pozostaje tylko problem mechanicznego rozpadu anody grafitowej:cry:
 • #65
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #66
  lynx22
  Poziom 17  
  to czy i ile chloru rozpuści sie w wodzie zależy od temp roztworu ( rozpuszczalnosc gazów w wodzie spada ze wzrostem temp) i gęstości prądu (duża gęstość powoduje duże wydzielanie chloru który poprostu nie zdąży sie rozpuscić)

  sp6:
  jeżeli chodzi o szlam powstały podczas elektrolitycznej miedzi hutniczej to często jest on wykorzystywany w całości ze wzgledu na stosunkowo wysoką zawartość m.in. złota i innych rzadkich pierwiastków
 • #67
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #68
  AlekZ
  Specjalista - lampy próżniowe
  :arrow:Veehraz

  Zdajesz się mylić gazowy chlor z chlorkami. Przypomnę więc tylko podstawową właściwość gazów: są lotne, a nie wytrącają się.
  Woda na basenie zawiera ułamek % rozpuszczonego chloru, a i tak ulatnia się on z niej i daje się wyczuć jego zapach.

  Rozpuszczalność chloru w wodzie nie jest aż tak duża. W temperaturze 25 stopni i ciśnieniu 760 Tr w litrze wody rozpuszcza się 2,26 litra gazowego chloru. Czyli w litrze wody rozpuszcza się do 7 g chloru.

  To, co może się "ciągnąć" za anodą to chlorki metali tworzących anodę.

  Miedź nie jest na tyle silnym reduktorem, by żelazo przechodziło na zerowy stopień utlenienia. Powstaje chlorek żelaza (II) i chlorek miedzi (I), tak jak pisałem powyżej.


  :arrow:sp6

  Gaz, który Ci się wydzielił to tlen. Przypuszczam, że miedziana warstwa, która pojawiła się na anodzie po prostu odsłoniła się po przejściu niklu do roztworu. Na anodzie nie jest bowiem możliwy proces redukcji do miedzi metalicznej.
 • #69
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #70
  sp6
  Poziom 23  
  Przypomnę że niklowany śrubokręt jest wykonany ze stali a warstwa miedzi daje wyczuć się pod palcami.
 • #71
  wikingc1
  Poziom 18  
  Witam
  Nie znam się za bardzo na chemii ale właśnie przeprowadzam próbę. Jako elektrody sa dwa kawałki stali nierdzewnej. Efekt jest taki ze na - osadza się miedz nie trzyma się ona zbyt mocno ale jest to na pewno miedz. przepuszczam niewielki prąd 0,5A i jak na razie roztwór nie zielenieje miedzi wytwarza sie sporo ale co jakiś czas ją zeskrobuje. Na + pojawia się tylko jakiś dziwny czarny osad który opada na dno. Postaram się jak najszybciej wypróbować efekty i je opisze, ale z tego co piszecie to raczej nic z tego nie będzie.
 • #72
  silvvester
  Poziom 24  
  B327 jest nie do zregenerowania i post wprowadza innych w złudne nadzieje
  w darmowe trawienie .

  trawienie 12 czy 8 godzin zgroza ! szkoda czasu i laminatu bo mozaika ścieżek wyjdzie albo i nie

  elektroliza 5A przy powierzchni noża 0,1dm2 ! toż to laboratorium nie będzie w stanie przewidzieć wszystkich reakcji
 • #73
  Rudolfak
  Poziom 13  
  Z elektrolizy FeCl3 będzie dość sporo chloru (śmierdzi jak domestos...
  FeCl3 -> Fe3+ + 3Cl-
  Fe3+ + 3e- -> Fe
  2Cl- - 2e- -> Cl2

  Jeśli zastąpilibyście może grubymi gwoździami zapewniam dużo lepsze działanie.
  Ponieważ noże mogą być np aluminiowe lub cynkowane to zamiast pożądanego FeCl3 otrzymamy nic niewarty AlCl2 lub ZnCl3

  "bo wdychanie wodoru zdrowe nie jest. " Nie sądzę bardziej szkodliwy jest wydzielający się Chlor....

  Pamiętam jak kiedyś po 30 minutach elektrolizy NaCl(aq) zaciągłem się gazowym chlorem.... nikomu nie polecam takiej terapii, bo przyjemna nie jest, a jej efektem ubocznym jest np. wyczuwanie minimalnych ilości chloru w powietrzu...

  Cytat:
  Nie znam się za bardzo na chemii ale właśnie przeprowadzam próbę. Jako elektrody sa dwa kawałki stali nierdzewnej. Efekt jest taki ze na - osadza się miedz nie trzyma się ona zbyt mocno ale jest to na pewno miedz. przepuszczam niewielki prąd 0,5A i jak na razie roztwór nie zielenieje miedzi wytwarza sie sporo ale co jakiś czas ją zeskrobuje. Na + pojawia się tylko jakiś dziwny czarny osad który opada na dno. Postaram się jak najszybciej wypróbować efekty i je opisze, ale z tego co piszecie to raczej nic z tego nie będzie.

  miedzi nie trzeba zeskrobywać, bo ma dość dobry kontakt z elektrodą, a czarny osad to prawdopodobnie związki chloru z węglem lub innymi domieszkami stali.
 • #74
  sp6
  Poziom 23  
  Wypytałem dzisiaj jakiej elektrody używają przy oczyszczaniu elektrolitu,Odpowiedz byla taka. Ołowianej- ponieważ wszystkie inne się rozpuszczają . I co wy na to.
 • #75
  wikingc1
  Poziom 18  
  Witam
  Po wczorajszej elektrolizie przyszedł czas na próbie. Niestety roztwór nie trawi prawie wogule. Jak w zimnym to przez 24h sie prawie wytrawiła płytka bo na próbie wrzuciłem kawałek laminatu. A dziś po podgrzaniu nie trawił wogule jakiś osad sie na miedzi zrobił i nic.
  Można jeszcze spróbować z innymi elektrodami ale nie wiem czy to coś pomoże.
 • #76
  Pth
  Poziom 26  
  Uważam, że dalsze prowadzenie tej dyskusji jest bez sensu. W sumie wszystko już zostało wytłumaczona a tylko ludzie mając nadzieję na oczyszczenie roztworu niszcz go jeszcze bardziej i tylko tracą czas na bezsensowne eksperymenty... Nie ukrywam, że sam próbowałem tego sposobu (o czym wspomniałem w którymś w swoich poprzednich postach).

  Pozdrawiam.
 • #77
  cyruss
  Poziom 30  
  Co do niklowanego śrubokręta to po prostu prawdopodobnie nikiel przeszedł do roztworu i odsłonił miedziany podkład. Galwaniczne nałożenie niklu bezpośrednio na stal nie jest możliwe, najpierw robi się miedziany podkład który dopiero następnie jest niklowany. A poza tym na anodzie na 300% nie osadzi się metal tylko rozpuści.
  Sam kiedyś próbowałem "wyciągnąć" miedź ze zużytego chlorku wrzucając do niego stalowe gwoździe, bez elektrolizy. Powstała na nich piękna "broda" z miedzi ale FeCl3 nie powstał.
  Ktoś tam napisał o cynkowanych albo aluminiowych nożach. Ciekawe gdzie takie widział? Noże są albo ze zwykłej stali węglowej, rdzewiejącej, albo z nierdzewnej chromoniklowej. A innych NIE MA.
  W sumie z tematu prawie nic nie wynika. Może czas juz go zamknąć?