Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrolityczna uzdatniarka roztworu trawiącego

Lewho 19 Maj 2007 17:56 18793 76
  • Elektrolityczna uzdatniarka roztworu trawiącego
    Na pomysł „uzdatniania” roztworu trawiącego wpadłem wczoraj w nocy, po kilku godzinach bezsensownego czekania, na wytrawienie małej płytki. Dzięki tej metodzie można naprawdę zaoszczędzić majątek na soli trawiącej, lub chlorku żelazowym.

Zasada działania jest prosta – do słoika wlewamy roztwór, który chcemy oczyścić, przykrywamy go kawałkiem styropianu, w którego należy wbić dwa noże kuchenne tak, by były przynajmniej 1 centymetr od dna. Do noży podłączamy napięcie stałe, o dużym prądzie (u mnie 12V/4A było mało- transformator się straszne grzał). Po kilku minutach, nóż podłączony do „-„ pokryje się grubą warstwą miedzi, która odpadnie, gdy zamienimy polaryzację prądu (zamienimy „+” z „-„). Miedź, która odrywa się płatami od noża, gromadzi się na dnie słoika jak fusy w kawie. Gdy już odłoży się dużo miedzi, wystarczy odlać roztwór, a cała miedź pozostanie na dnie słoika.

Długo przeglądałem forum, ale nie znalazłem żadnego podobnego pomysłu, więc chyba jestem pierwszy z tym patentem :D

Efekt odkładania się miedzi dobrze widać na załączonym filmiku (mój serwer – nie trzeba marnować punktów na ściąganie)

http://www.pcmaestro.nazwa.pl/Lechu/P1060915.MOV

Próbowałem też z prądem zmiennym i rezultat był całkiem niezły

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 19 Maj 2007 18:14
    ciapciok
    Poziom 20  

Ja robiłem coś podobnego z roztworem. Podłączałem napięcie i miedzowałem rózne metalowe przedmioty. Z tym, że ta miedź później łatwo odpadała.

Spróbuję tej twojej metody uzdatniającej wieczorem.

Pozdrawiam

• #3 19 Maj 2007 18:30
    Lewho
    Poziom 15  

O właśnie!
    Zapomniałem napisać o miedziwaniu (galwanicznym, jeśli się nie mylę) :D

Pomiedziowałem 1 zł i klucz - wyszło SUPER. Noży miedź się nie chce trzymać (i o to chodzi) :D

• #4 19 Maj 2007 19:17
    duzydiablo
    Warunkowo odblokowany

witam
    wiec mam wbic w styropian dwa noze do jednego dac + a do drugiego - i trzymac je w roztworze??Czy wkladajac + i - do tego to niebedzie spiecia??
    pozdrawiam

• #5 19 Maj 2007 19:28
    yakuza_2000
    Poziom 20  

Ciekawy pomysł, trawiłeś juz w takim "odnowionym" wytrawiaczu?
    Nie boisz się, że podczas zabiegu mogą ulatniać się trujące gazy?(głownie przy B327)

duzydiablo - chodzi oto aby przez roztwór płynął jak największy prąd, wtedy elektroliza jest szybsza.

Pozdrawiam Yakuza

• #6 19 Maj 2007 19:32
    Lewho
    Poziom 15  

Bez znaczenia do którego noża podłączysz +, a do którego -.

Nie chodzi o to by połączyć + z – (zwarcie), tylko o to, by odwrócić polaryzację – odłączasz zasilanie i do noża, do którego był podłączony „– „podłączasz „+” i tak samo (tylko odwrotnie) :D robisz z drugim nożem. Możesz też zasilić to prądem zmiennym, ale nie pomiedziujesz wtedy niczego, a cząstki miedzi będą drobniejsze. Podczas tej zabawy wytwarza się duża ilość tlenu i (krztuszącego) wodoru. Jak przykłada się zapalona zapałkę do piany, to bąble wybuchają (pykają)

PS. Zamiast noży można użyć łyżek, lub widelców :D

• #7 19 Maj 2007 19:39
    duzydiablo
    Warunkowo odblokowany

witam
    no ok przez jeden noz plynie + a przez drugi - wiec w wodzie powinno by zwarcie??Czy to jest bezpieczne??
    pozdrawiam

• #8 19 Maj 2007 19:43
    Lewho
    Poziom 15  

yakuza_2000 - Jeszcze nie trawiłem… Będę trawił wieczorem i zdam relację jak się tym trawi. Dodam jedynie, że roztwór przed tym zabiegiem był tak przesycony miedzią, że przez 12 godzin nie wytrawił małej płytki (trawiarka z grzałką – 40 stopni).

„Nie boisz się, że podczas zabiegu mogą ulatniać się trujące gazy?(głownie przy B327)” – Mogą się ulatniać, bo trochę mi się teraz w głowie kręci :D . A tak na serio na wszelki wypadek polecam robić to na zewnątrz, bądź przy wyciągu, bo wdychanie wodoru zdrowe nie jest.

duzydiablo – Jest bezpieczne, bo prąd idzie przez transformator, a napięcie jest niskie. Prądy płyną dosyć spore (nie mierzyłem, ale 5A będzie spokojnie), bo na moim zasilaczu (14V bez obciążenia) napięcie spadło do 8V.

• #9 19 Maj 2007 19:45
    duzydiablo
    Warunkowo odblokowany

witam
    wiec czemu w wodzie niema spiecia??
    pozdrawiam

• #10 19 Maj 2007 19:51
    Lewho
    Poziom 15  

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podłączyć niższe napięcie (a co za tym idzie – będzie płynął niższy prąd), ale mi akurat zależało na czasie i bajeranckim efekcie.
    Do zasilania proponuję wykorzystać zasilacz komputerowy - raczej 5V, bo na 12V może być za mała wydajność prądowa i zasilacz będzie się wyłączać.

...Woda (osolona) przewodzi prąd, ale nie tak dobrze jak metal - bardziej jak rezystor :D Iskrzyć się nie będzie - iskry to jest plazma, czyli gaz (zjonizowany)

• #12 19 Maj 2007 20:16
    danlancher
    Poziom 27  

No ciekawy efekt i skuteczna metoda na 'odmladzanie' roztwory trawiacego... Fajna rzecz jest tez z tym miedziowaniem roznych rzeczy,ale szkoda,ze ta miedz slabo sie trzyma ;/

Niezly bajer :D

• #13 19 Maj 2007 20:26
    kubcio
    Poziom 11  

Właśnie o tym myślałem jak zastanawiałem się nad domową metalizacją otworów. Wypada je tylko jeszcze uczulić (jakieś pomysły?). Czy czyta ten wątek ktoś kto na tyle dobrze zna się na chemii, żeby rozpisać reakcję i stwierdzić czy nie wydziela się coś szkodliwego? (Ja o chemii mam zerowe pojęcie)

• #14 19 Maj 2007 20:29
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam. kolega loopb napisał:

Cytat:
    Dodaj wody utlenionej do roztworu.

Wodę utlenioną dodaje się do roztworu chlorku żelaza wraz z kwasem solnym, jest to jedna z metod odnawiania zużytego wytrawiacza. Kwas solny rozpuszcza powstający po dłuższym użytkowaniu wodorotlenek żelaza trzy, a woda utleniona utlenia żelazo II do żelaza III.
    Pomysł stosowania elektrolizy do odnawiania chlorku żelaza jest dobry, można by było jeszcze usprawnić to przez dobór elektrod i policzenia całego procesu :D.

• #15 19 Maj 2007 20:44
    pslosarz
    Poziom 17  

Lewho tego filmiku nie da się odtworzyć.
    Przekonwertuj go na np. avi lub mpg

• #17 19 Maj 2007 20:46
    duzydiablo
    Warunkowo odblokowany

witam
    filmik bez jakich kolwiek problemow chodzi a allplayer
    pozdrawiam

• #19 19 Maj 2007 20:47
    ZonX
    Poziom 22  

Mysle ze ten zabieg mozna wykonac bezposrednio w wytrawiarce - ciekaw tylko jestem na ile skuteczna jest ta metoda.
    Pytanie - czy te noze ktorych uzyles nadaja sie jeszcze do czegos poza elektroliza? :)

• #20 19 Maj 2007 21:04
    GOLECKI
    Poziom 15  

Ot cała chemia... Moja metoda "odmładzania" chlorku żelaza polega na tym, że pozostawiam go w słoiku na kilka dni aż miedź osiądzie na dnie i pipetą lub strzykawką odsysam czysty chlorek ;) Co do czyszczenia pokazanego na filmiku - pomysł bardzo dobry.
    Co do elektrolizy - mniejszy prąd, czas sie wydłuży ale efekt powinien być lepszy.

• #21 19 Maj 2007 21:10
    KJ
    Poziom 31  

Czy odmłodzony b327 (nadsiarczan sodu) nie jest przypadkiem zielony po elektrolizie ? Bo jeśli tak to wynika z tego że w roztworze jest żelazo (z noży) i raczej taka kąpiel do trawienia sie nie nada. Z kolegą rozpiszemy w poniedziałek reakcje elektrodowe i się okaże co tam powstaje ale wątpię aby był to nadsiarczan sodu a tylko taki proces miał by uzasadnienie ekonomiczne (energia elektryczna też kosztuje).

• #23 19 Maj 2007 21:58
    timo66
    Poziom 22  

Gratuluje pomysłu
    i tak się zastanawiam czy można by było zastosować na elektrody elektrody z baterii , czyli poprostu grafit , w przypadku środków trawiących takich jak chlorek , czy B327 było by to wrecz wskazane [ chyba] , bo grafit się ni bedzie trawił tak jak metalowe noże ,czy dobrze kombinuje :?::?:

• #24 19 Maj 2007 22:02
    DEMON-FX
    Poziom 22  

I jak efekty trawienia w odnowionym roztworze B327?? jakie są efekty bo metoda jest co najmniej kontrowersyjna.

• #25 19 Maj 2007 22:12
    DJ MHz
    Poziom 24  

Z grafitem to powoli, robiłem z elektrodami takimi elektrolizie na NaCl i wydzielał mi się nie przyjemny gaz jakim jest chlor... z elektrodami z metalu nie ma takiego problemu

• #26 19 Maj 2007 22:36
    danlancher
    Poziom 27  

morswin89 napisał:
    Bardzo ciekawy pomysl, bede go musial jak najszybciej sprawdzic. Z jakie jeszcze innego materialu mozna zrobic elektrody(oprucz lyzek i nozy)?

MOga to byc gwozdzie,druty metalowe... Wydaje mi sie ze uzyte zostaly noze dlatego ,ze maja duza powieszchnie na ktorej osadza sie miedz.Czyli jest szybciej niz w przypadku np. gwozdzi.

• #27 19 Maj 2007 23:34
    kolu$
    Poziom 17  

DJ MHz napisał:
    Z grafitem to powoli, robiłem z elektrodami takimi elektrolizie na NaCl i wydzielał mi się nie przyjemny gaz jakim jest chlor... z elektrodami z metalu nie ma takiego problemu

A to ciekawa teoria. Myślałem, ze przy elektrolizie chlorku sodu zawsze wydziela się chlor, i przy okazji wodór powstający z reakcji sodu z wodą.

• #28 20 Maj 2007 00:24
    wilkk
    Poziom 11  

nie no nie mowcie ze nie bedzie ekonomiczne bo prad kosztuje... nie ejst az taki drogi....

a co do elektrod:
    z chemii bylem w szkole kiepski ale:
    pamietam, ze aluminnium jest bardzo reaktywne. dlatego np. jak do goracej wody z sola kuchenna (zeby powstal elektrolit) wlozycie foli aluminiowej i przybrudzona bizuterie to wszystkie zanieczyszczenia beda "wolaly" sie przyczepic do aluminium niz zlota czy srebra.

moim zdaniem:
    -elektrode na ktorej powinien osadzac sie osad z miedzi proponuje wykonac wlasnie z aluminium.
    -mozna dodatkowo podniesc temperature calego roztworu (o ilenie zrobi tego przeplywajacy prad).
    -nie zaklucac calego procesu babelkami ani zadnym mieszaniem.

Moderowany przez _PREDATOR_:

Proszę w swoich wypowiedziach używać polskich znaków diakrytycznych - ą, ę, ś, ł itd.
    Porządnego Polaka uprasza się o korzystanie z przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne nie będą tolerowane.

• #29 20 Maj 2007 00:34
    flashrider1989
    Poziom 17  

Cały ten osad co się osadza na dole jest to po prostu rdza , gdyby to była miedź to została by wytrawiona przez wytrawiacz. Miedź co prawda osadza się ale zaraz po odłączeniu zasilania zanika ponieważ zostaje strawiona przez wytrawiacz. Może gdyby byłyby to dwie grafitowe elektrody to cały proces miałby sens.

• #30 20 Maj 2007 00:36
    harkonnen
    Poziom 17  

Robilem takie eksperymenty . Niestety po takim zabiegu roztwór nie trawi. Mozna jesdynie sproszkowana miedz otrzymac.

Szukaj w 5mln produktów