Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik radiowy FM

19 Maj 2007 18:42 7343 9
 • Poziom 10  
  Na stronie http://www.myzlab.pl znalazłem opis ciekawego i małego nadajnika FM.
  Nadajnik radiowy FM

  Pełen opis znajduje się TU

  Mam utrudniony dostęp do części elektronicznych i nigdzie nie mogę dostać tranzystorów BSX59. Czym można je zastąpić??? Mam w zapasie części z 3 krótkofalówek, 2 telewizorów, zasilacza z kompa i parę innych).

  Jak według waszej opinii będzie sie spisywał ten układ oraz skąd wziąć albo czym zastąpić BSX59???
  Za opinie dziękuj :D
 • Pomocny post
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Witam.

  Istnieje mały problem. Możesz tego nadajnika nie złożyć .

  Według schematu to nadajnik będzie Bardzo nie stabilny , jeżeli wogóle się wzbudzi jego generator.

  BSX59 zastąpić mozna ( w tym konkretnym układzie) dowolnym tranzystorem w.cz. z serii BC2.. BF5.. . Popularne są BC211 i BF520.

  Wydaje mi się , że schemat tego nadajnika jest nie do uruchomienia.

  Pozdrawiam.
  PS. A po co wogóle budujesz taki nadajnik , co ?

  Po przeczytaniu na stronie myzlab mam wrarzenie , że ktoś kto "wymyslił" schemat tego nadajnika to delikatnie pisząc LAIK. A słownictwo techniczne też wymaga "poprawek" no i to , że [ zasięg jest większy na świerzym powietrzu ]. To co ja w Warszawie nie mam go wogóle (zasięgu oczywiście) ?
 • Poziom 10  
  Paru moich kumpli mieszka w pobliskich kamienicach i szkoda nam kasy na SMSy, a nie każdy siedzi cały czas na gg. Chcemy zrobić taki mały system komunikacji bezprzewodowej. Druga rzecz to, że moim hobby jest modelarstwo rakietowe i czasem przydałoby sie skoordynować poszukiwania rakiet na większym obszarze (czasem latają na wysokość 400m, ale to inna historia).
  Jakie zmiany powinienem wprowadzić żeby ten układ zadziałał prawidłowo:?:
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Kupcie sobie PMR-y.
  Michał
 • Poziom 10  
  Nie narzekamy na nadmiar kasy:|
  Zależy nam na czymś małym, tanim i skutecznym.
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  norton9

  Muszę zadać Ci pytanie , czy znasz konsekwencje prawne jakie wynikają z tego , że używałbyś eteru (czytaj: dowolnej częstotliwości) do takiego systemu łączności ?
  Poszukaj na UKE i sam sobie odpowiedz.

  Moja propozycja to kupcie sobie radiotelefony z serii LPD albo lepiej PMR i po kłopocie. W niektórych marketach komplet tj. 2 sztuki można zakupić już po 100zł/komplet. Jest to i legalne i prostsze w wykonaniu.

  Ten układ z myzlab to jakas pomyłka. Generator samowzbudny (moim zdaniem) nie wystartuje ponieważ jego sprzężenie zwrotne jest [ do niczego ] a potencjometr , który ma niby służyć do regulacji wzmocnienia mikrofonu to przede wszystkim zmieniałby częstotliwość pracy generatora i nasycenie tranzystorów BSX59 a nie samej czułości mikrofonu.

  Ja osobiście wyrzuciłbym ten układ z pamięci kompa.

  Poszukaj na stronach elektrody, były już różne schematy i opisy.

  Powodzenia.
 • Poziom 10  
  Znalazłem inny schemat nadajnika radiowego.
  Nadajnik radiowy FM

  Z zalecanym tranzystorem BF606.

  Tym razem ten nadajnik chciałbym przetestować na najbliższej wycieczce szkolnej :D Cel jest chyba oczywisty:D

  Znalazłem także, że częstotliwość 50-52 MHz jest częstotliwością amatorską. Czy dałoby się przestroić ten nadajnik na tą częstotliwość?
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  norton9 napisał:
  Znalazłem także, że częstotliwość 50-52 MHz jest częstotliwością amatorską. Czy dałoby się przestroić ten nadajnik na tą częstotliwość?

  Oczywiście, ale tam nadaje się ssb i cw. Egzamin na licencję amatorską zdany? CW kolega zna? Bardzo skuteczny sposób porozumiewania się.
  Ten wątek cieżko zakwalifikować do wątku dla początkujących, bo początkujący czytają to, co było opisywane wcześniej na te i podobne tematy.
  Michał
 • Poziom 37  
  Hmm skoro chcesz juz tak ten nadajnik to może na fale długie średnie lub krótkie? nadajniki tak samo banalne jak odbiorniki ceny groszowe:D no i jak sie to na kwarcu zrobi to chodzi wyśmienicie

  A tak poza tym z tego co wiem można legalnie nadawać z mocą nieprzekraczającą 20mW ale nie można nikogo zagłuszać więc fale średnie idealnie sie do tego nadają bo tam juz praktycznie nikt nie nadaje.:D
 • Poziom 10  
  Mam niestety już zniszczone krótkofalówki takie dla dzieci, ale ze świetnym zasięgiem i odbierały sygnał w promieniu około 2km. Ich częstotliwość pracy to 27,145 MHz (z tego co znalazłem jest zakres CB).
  Mam dwie nie kompletne płytki tych krótkofalówek. Zostały użyte tam układy HD74HC04P i LS3016 (9E198).
  Czy da się na ich podstawie zbudować system do komunikacji na małym osiedlu, albo coś w stylu radiotelefonów?

  Znalazłem także schemat bardzo mocnego i małego nadajnik na częstotliwość 106MHz. Czy sprawdzi się on jako podsłuch albo zwykły nadajnik?

  Nadajnik radiowy FM
  http://web.telia.com/~u85920178/