Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic TX-21S1TCP szerokość obrazu...

19 Maj 2007 20:21 2428 9
  • Poziom 15  
    Witam. Mam pytanie jak można regulować szerokość obrazu w tymże telewizorze?
    Zauważyłem, że obraz z satelity oglądany na komputerze jest trochę szerszy niż na TV do którego mam podłączoną satelitę przez euro.
    Mniej więcej można by interpretować to jako jakieś dwa centymetry po obu stronach.
    Znalazłem tylko PR-ka do przesuwania obrazu...
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator
    Szerokość to wymiar w poziomie. Jeśli o to chodzi, to chyba lepiej, że widać więcej? Może to na monitorze są złe wymiary obrazu? Ważna, żeby nie było widać brzegów obrazu, a duży zapas nie jest wskazany - nie będzie widoczna treść całego obrazu (np. napisów).
  • Poziom 15  
    To że na komputerze mam szerszy obraz to OK.
    Ale ja chciałbym by ten sam obraz z satelity był szerszy na TV. Po prostu telewizor obcina mi część obrazu...

Może Trochę nie dokładnie się wyrażam...
    Obraz należałoby zwęzić bo na ekranie telewizora jest za szeroki przez co nie mieści się i jest obcięty po bokach.
    Tyczy się to nie tylko obrazu z satelity, jak do komputera podam obraz z TV to również widać, że obraz jest szerszy niż ten jaki widać na ekranie TV.
  • Moderator
    To co właściwie piszesz? Jeżeli TV obcina część obrazu, to znaczy, że to obraz w TV jest za szeroki. Np. na TVP1 (z anteny) przy dobrym wycentrowaniu między jedynką ze znaczka TVP1 a brzegiem ekranu powinno być ok. 2cm. Jeśli jest dużo mniej, to obraz, jak wspomniałem, jest za szeroki. W tym przypadku potrzebna mała naprawa - bo nawet jeśli jest to efekt wzrostu napięć zasilających, to musi być tego przyczyna. Z kolei - jeśli z anteny szerokość jest dobra, to z tym fantem nic nie zrobisz.
  • Poziom 15  
    Teraz sprawdziłem dokładnie. Na TVP1 od jedynki do krawędzi jest 1,5 cm.
    Na TVN-ie niezależnie od źródła obraz jest taki sam (z satki i z anteny naziemnej) od znaczka TVN do krawędzi jest odległość równa szerokości znaczka na komputerze od znaczka TVN do krawędzi obrazu jest prawie dwie szerokości znaczka.

Czyli wnioskuję że szerokości nie reguluje się w tym telewizorze (śrubokrętem)? A ewentualny dobór jakiegoś elementu i jakiego?
  • Pomocny post
    Moderator
    To powinno być chassis Z-5. Spróbuj doregulować - jeśli to możliwe - cewką L552 lub L553 w okolicy gniazda cewek odchylających. Uważaj - te elementy są razem z pierwotną stroną zasilacza na potencjale sieci zasilającej.
  • Poziom 15  
    Faktycznie mam chassis Z5 bo tak jak jest opisane tutaj udało mi się wejść w tryb serwisowy ale co dalej? Nie chciałbym za wiele namieszać. W tej chwili wyszukiwarka na forum nie działa więc nie udało mi się znaleźć dokładnego opisu. Znalazłem post z trybami serwisowymi ale do mojego modelu nie było.
  • Moderator
    W trybie nie ma regulacji szerokości (trybu też nie mam, ale to wyraźnie wynika ze schematu). Możesz zrobić, co pisałem wyżej.
  • Poziom 15  
    Udało się:)
    Pomogła regulacja cewki L552, bo cewka L553 nie jest regulowalna.
    na razie jeszcze nie przestawiłem rdzenia bo coś ciężko idzie.
    Ale jak włożyłem metalowy śrubokręt do środka cewki do obraz się rozszerzał.
    Dzięki za pomoc.