Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio samochodowe Medion MD41278

patryk-84a 20 May 2007 00:17 3640 4
 • #1
  patryk-84a
  Level 28  
  Witam.
  Mam taki problem. Radio takie jak w temacie. Gra wszystko i wszystko działa ale nie wyświetla nic na wyświetlaczu. Poprostu nie działa wyświetlacz. Przyciski działają i podświetlanie też. W panelu jest układ:
  SC16311 HT3K7X.

  Wyświetlacz ma symbol: BJ883GNK.

  Co może być przyczyną usterki?
 • #2
  PAWEŁ74
  Level 27  
  Nie znam tego modelu, ale wiem że w wielu radiach przyciski podświetlane są ledami zaś sam wyświetlacz żaróweczkami, z reguły dwoma po jednej na bok. Pracowałem w serwisie RTV i klienci często przychodzili z tym problemem mówiąc: wyświetlacz nie działa a w rzeczywistości nie działało podświetlenie bo żaróweczki się spaliły...
 • #3
  patryk-84a
  Level 28  
  Też spotkałem się kiedyś z takim problemem jak ty, ale w tym wypadku to nie to. Tu nie ma wyświetlacza ciekłokrystalicznego, tylko taki w stylu starych lampowych. Chyba taki wyświetlacz nazywa się fluorescencyjny. Podświetlania pod nim nie ma bo literki same świecą tak jak w wyświetlaczach LED.
 • #4
  ikar55
  Car audio specialist
  Najczęstszą przyczyną takego objawu jest brak zasilania wyświetlacza. Sprawdź napięcia na obu końcach przewodów przetwornicy (metalowe pudełko wiszące na kablu z tyłu radia). Powinno tam być 12V, masa i 2X -30V. Często występują przerwy lub zwarcia w samym kabelku w miejscu wyjścia z obudowy radia,choć równie często uszkodzony jest tranzystor 2SD882 i dławik wewnątrz przetwornicy. Jeśli brak zasilania (+12V) przetwornicy,sprawdź tranzystor załączający to napięcie.
 • #5
  patryk-84a
  Level 28  
  Ikar55 dzieki za podpowiedz! Chodzi o to że ja nie mam tej przetwornicy. Też zauważyłem brak napięcia na wyświetlaczu i poszedłem po ścieżkach i doszedłem do przewodu wyprowadzonego na zewnątrz obciętego i zaizolowanego. Ale nie wiedziałem od czego to bo nie ma tego przewodu opisanego na naklejce i pierwszy raz robie radio z florescencyjnym wyswietlaczem. Można taką przetworniczke zrobić we własnym zakresie i jak najprościej?
  Kupiłbym nawet taką przetwornice tylko gdzie? Na allegro nie ma. Ma może ktoś od uszkodzonego radia?