Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajnik radiowy. Niekompletne płytki krótkofalówek.

norton9 20 Maj 2007 11:43 2539 10
  • #1 20 Maj 2007 11:43
    norton9
    Poziom 10  

Mam niestety już zniszczone krótkofalówki takie dla dzieci, ale ze świetnym zasięgiem i odbierały sygnał w promieniu około 2km. Ich częstotliwość pracy to 27,145 MHz (z tego co znalazłem jest zakres CB).
    Mam dwie nie kompletne płytki tych krótkofalówek. Zostały użyte tam układy HD74HC04P i LS3016 (9E198).
    Czy da się na ich podstawie zbudować system do komunikacji na małym osiedlu, albo coś w stylu radiotelefonów?

Znalazłem także schemat bardzo mocnego i małego nadajnik na częstotliwość 106MHz. Czy sprawdzi się on jako podsłuch albo zwykły nadajnik?

http://web.telia.com/~u85920178/

• #2 20 Maj 2007 12:55
    marek_34
    Poziom 18  

Nie sprawdzi się ten schemat przedewszystkim dlatego że tranzystory w nim zastosowane nie są na takie częstotliwości

• #3 20 Maj 2007 12:57
    norton9
    Poziom 10  

To jakie modyfikacje wprowadzić aby ten układ działał??

• #4 20 Maj 2007 13:14
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

marek_34 napisał:
    Nie sprawdzi się ten schemat przedewszystkim dlatego że tranzystory w nim zastosowane nie są na takie częstotliwości

Piszesz nie prawdę.

Nawet katalogowa [ f typ = 150MHz. ]

Na BC547 udało mi się nawet wykonać eksperymentalny wzmacniacz części RX-a na pasmo 225MHz. Wzmocnienie nie było oszałamiające , ale jednak chodził na 225MHz.

Pozdrawiam.

• #5 20 Maj 2007 20:10
    zonko
    Poziom 23  

Ten układ będzie działać, ale będzie strasznie płynąć czętotliwość.
    Co do tranzystorów, to dwa pierwsze BC mogą być, ten ostatni to lepiej zastosować jakiś w.cz. Trudno jest taki znaleźć. Ja kiedyś bawiąc sie takim układem dałem tranzystor w.cz pnp wyjęty ze starej głowicy VHF od TV Elektrona. Sprawował się bardzo dobrze.

• #6 20 Maj 2007 20:46
    norton9
    Poziom 10  

To jaki tranzystor zastosować, żeby układ działał na w miarę stałej częstotliwości? Może łatwiej będzie dorobić szeroki filtr do odbiornika?
    Jaki może mieć max. zasięg na terenie zurbanizowanym ?

• #7 20 Maj 2007 21:21
    zonko
    Poziom 23  

Stałość częstotliwości nie zależy od tranzystora lecz od obwodu LC generatora.
    Żeby osiągnąć stabilność musiałbyś zastosować generator kwarcowy lub syntezę.
    Zaden filtr nic nie pomoże.
    I tak nadajesz w paśmie, gdzie dowolne radio z UKF-em ci odbierze. Tylko będziesz musiał co chwila je dostrajać.
    Taki nadajniczek jak na schemacie nadaje się bardziej jako zabawka lub eksperyment edukacyjny.
    Większej mocy też nie można stosować ponieważ możesz wejść w kolizję z przepisami, a w najlepszym przypadku, zakłócać odbiór sąsiadom.

• #8 20 Maj 2007 21:26
    norton9
    Poziom 10  

To jaki układ proponujecie? Zależy mi bardzo na małych rozmiarach, zasięgu około 50-100m i żaby można odebrać zwykłym albo przestrojonym odbiornikiem radiowym.
    Za pomoc dziękuje:D

PS. Może wystarczą małe modyfikacje układu pokazanego wcześniej?

• Pomocny post
    #9 20 Maj 2007 21:55
    zonko
    Poziom 23  

Ten układ do twoich celów jest dobry. Inny byłby bardziej skomplikowany, no i siłą rzeczy większy.
    Musisz tylko zwrócić uwagę na dobre wykonanie cewki, żeby była stabilna i jakąś izolację termiczną całości (styropianowe pudełeczko). Dobrze by było to zaekranować.

• Pomocny post
    #10 20 Maj 2007 22:57
    kocur87
    Poziom 10  

Proponuję jako tranzystor generujący dać BF 199
    ze względu na niskie szumy, a jako separator zastosować tranzystor NPN w konfiguracji wspólnego kolektora, ustalić prąd kolektora na około 15 mA, dobrać rezystor emiterowy tak aby było na nim połowe napięcia zasilania i odpowiednia polaryzację bazy, pojemność na wejściu separatora zmniejszyć do 100p a antenę sprzężyć również przez 100p (gdyby układ pływał można zmniejszyć pojemność na wejściu separatora nawet do 10 p). Dla tranzystora BF 314 beta=50 rezystor polaryzujący bazę od zasilania = 1,2k od masy = 1,9k rezystor emiterowy = 300 ohm przy zasilaniu 9V . Miłego nadawania i dalekiego zasięgu życzę.
    A oto schemat Nadajnik radiowy. Niekompletne płytki krótkofalówek.

• #11 22 Maj 2007 19:07
    norton9
    Poziom 10  

A może ktoś zrobić Schemat płytki tego zmodyfikowanego układy? Mam mało czasu na zrobienie wszystkiego samemu, a układ potrzebuje na poniedziałek. W dodatku muszę sie sporo uczyć aby poprawić oceny końcowe. W dodatku ten układ przyda mi się żeby dostać 6 z techniki na koniec roku szkolnego.
    Bardzo proszę o pomoc.

Tu jest oryginalna płytka (ważną rzeczą jest cewka zrobiona jak ścieżki):

Bardzo bym prosił, aby schemat płytki też miał "wbudowaną" cewkę.
    Jeszcze raz proszę o pomoc.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME