Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

triak teoria raz jeszcze

finch 06 Sie 2007 14:04 8478 40
    finch
    Poziom 20  
    ok tylko widzisz u mnie triak będzie załączał napięcie sieciowe także ja nie mogę sobie pozwolić na sterowanie bezpośrednio wyłącznikiem. Ale panowie do sedna problemu czyli jak dobrać wartości filtra niestety mam tylko kondensatory na 250 V wyższych nie mieli o pojemności 100 nano ponieważ nic innego nie szło dostać. i tu jest lipa co do rezystorów to mam tego od groma i nie powinno być kłopotu ze znalezieniem czegoś odpowiedniego
    danthe
    Poziom 30  
    Oczywiście miałem na myśli że możesz zastosować optotriak zamiast wyłącznika, chodzi tylko o to żeby rezystor miał w miarę mały opór. Dodam tylko że w tych urządzeniach triaki załączają trafa, i to nie byle jakie (powyżej 2kW) i filtrów też nikt tam nie wstawia, więc raczej nie tu powinieneś szukać źródła niepowodzeń. Filtr natomiast dobrze jest zastosować w przypadku sterowania kątem załączenia triaka, znacznie obniża to zakłócenia oddawane do sieci, ale nie wystarcza wtedy zwykły dwójnik RC, dobrze jest dodatkowo włączyć w szereg z obiema liniami zasilania dławiki.
    finch
    Poziom 20  
    Niestety zmieniałem rezystory na 180 220 270 ohmów i nic dalej jest jak było triak startuje sam i się grzeje zmontowałem też układ z zupełnie nowych el i bez zmian nie mam pojęcie o co w tym wszystkim chodzi dalej.

Dodano po 2 [godziny] 59 [minuty]:

Więc tak zacznę od początku

Trafo ma wymiary 15cmx11cm waży około 2 kg nawinięte jest miedzianym drutem. Swoją budową przypomina trafo średniej mocy wyciągnąłem go z prostownika który niegdyś sam robiłem (rzecz jasna był odwijany) i sprawował się bardzo dobrze-jest ddr produkcji. Do jego załączania chcę użyć triaka nie wiem tylko jakiego dokładnie na razie eksperymentuje z BT136 załączanym optotriakiem moc 3041 i o ile żarówki załącza się nim bez kłopotu o tyle przy trafie puściłem z dymem już trzy. Wiem że triak pracuje z obciążeniem indukcyjnym ale nie wiem jak zrobić aby działał (przypomnę że jak na razie to wzbudza się samoczynnie nie idzie go wyłączyć i cholernie się grzeje) próbowałem już dokładać mu filtr RC złożony z kondensatora 100 nano i rezystora 39R lub 330R oraz 1k bez rezultatu(filtr był wpięty między bramkę i elektrodę wyjściową)

Co do doboru samego triaka to facet w sklepie powiedział że ten BT powinien w zupełności starczyć (4A) znajomy który zna się na trafach powiedział żeby założyć mu moc około 400-500 watt.

Jeszcze słowo do jego budowy. Wyżej pokazałem zdjęcie trafa rozbieranego mój wygląda bardzo podobnie z tą tylko różnicą że pierwotne z wtórnym nawinięte jest na jednej odnodze uzwojenia.

Więc to na tyle co do schematów są zamieszczone wcześniej w temacie tylko że zamiast rezystora 470R między BT a MOC jest 180R

Poratujcie mnie wiedzą na ten temat bo w necie jest wielkie g... na temat angielskiego technicznego aż tak dobrze nie znam aby sobie poradzić a do najbliższej biblioteki gdzie jest jakiś tematycznie odpowiadający księgozbiór mam 100km. Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc.
    YAD31
    Poziom 12  
    Witam.
    Panowie nie chcę zasmiecać waszego wątku nowym problemem więc podam linka do wczesniejszych moich postow z nadzieją ze uzyskam w reszcie pomoc. Myśle ze moj problem ma troche wspolnego z Waszym zagadnieniem dla tego osmieliłem sie napisać - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic807003.html
    Pozdrawiam
    danthe
    Poziom 30  
    Witam !!

Kolego YAD31, może po prostu powiedz do czego ta bariera ma być, 10mm to malutko, raczej nadaje się do określenia położenia jakiegoś elementu w automacie przemysłowym. Chętnie pomogę, a w razie czego to i schemacik jakiś skomponuję. Ponieważ dyskusja w tym temacie o barierze foto będzie off-topic więcc pisz na gg.

Pozdr. Daniel
    Quarz
    Poziom 43  
    Witam,
    finch napisał:
    Niestety zmieniałem rezystory na 180 220 270 ohmów i nic dalej jest jak było triak startuje sam i się grzeje zmontowałem też układ z zupełnie nowych el i bez zmian nie mam pojęcie o co w tym wszystkim chodzi dalej.

ano trzeba poznać (od poszewki) Teorię i Stany Przejściowe (nieustalone) w obwodzie R-L, ze znaczną przewagą wartości ω•L nad R, przy załączaniu na napięcie sinusiodalnie zmienne, gdzie odpowiedź podana jest tam jak na tacy... :D
    Załączanie w zerze (sinusoidy napięcia) takie obwodu to największa składowa przejściowa prądu, która niszczy (znaczną wartością prądu) strukturę triaka.
    Oczywiście dla obciążenia czysto rezystancyjnego jest to jak najbardziej poprawne (załącznie w zerze napięcia), ponieważ nie ma przesunięcia fazowego pomiędzy przebiegami chwilowymi napięcia i prądu.
    Dla nieobciążonego transformatora przesunięcie fazowe wynosi prawie o 90° kątowych, czyli o Π/2 i to wymusza przepływ znacznej wartości prądu w chwili załączenia (stan nieustalony).
    Poza tym, to kiedy już nastapi załączenie i triak to wytrzyma to nie można go wyłączyć i to też jest proste do wytłumaczenia, ponieważ indukcyjność "przeciąga" przewodzenie prądu i mimo braku sterowania w bramce nadal przewodzi poprzez znaczną stromość narastania napięcia, ale również przepływ minimalnej wartości prądu w obwodzie optotriaka może być tego przyczyną.
    Proponuję pomiędzy bramkę triaka a drugą anodę włączyć rezystor o mniejszej wartości; ok. 100Ω.

Kuriozalne, ale łatwiej będzie sterować tym układem transformator obciążony rezystancyjnie od nieobciążonego.

finch napisał:
    Dodano po 2 [godziny] 59 [minuty]:

Więc tak zacznę od początku

Trafo ma wymiary 15cmx11cm waży około 2 kg nawinięte jest miedzianym drutem. Swoją budową przypomina trafo średniej mocy wyciągnąłem go z prostownika który niegdyś sam robiłem (rzecz jasna był odwijany) i sprawował się bardzo dobrze-jest ddr produkcji. Do jego załączania chcę użyć triaka nie wiem tylko jakiego dokładnie na razie eksperymentuje z BT136 załączanym optotriakiem moc 3041 i o ile żarówki załącza się nim bez kłopotu o tyle przy trafie puściłem z dymem już trzy. Wiem że triak pracuje z obciążeniem indukcyjnym ale nie wiem jak zrobić aby działał (przypomnę że jak na razie to wzbudza się samoczynnie nie idzie go wyłączyć i cholernie się grzeje) próbowałem już dokładać mu filtr RC złożony z kondensatora 100 nano i rezystora 39R lub 330R oraz 1k bez rezultatu(filtr był wpięty między bramkę i elektrodę wyjściową)

Należy zabezpieczyć triak dwukierunkowym transilem, np. 1.5KE440CP, dołączając go równolegle do triaka, Snubber należy również pozostawić.

finch napisał:
    Co do doboru samego triaka to facet w sklepie powiedział że ten BT powinien w zupełności starczyć (4A) znajomy który zna się na trafach powiedział żeby założyć mu moc około 400-500 watt.

I owszem, ale dla obciążenia rezystancyjnego, patrz wyżej.

finch napisał:
    [ ... ]Poratujcie mnie wiedzą na ten temat bo w necie jest wielkie g... na temat angielskiego technicznego aż tak dobrze nie znam aby sobie poradzić a do najbliższej biblioteki gdzie jest jakiś tematycznie odpowiadający księgozbiór mam 100km. Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc.

Jest tej wiedzy sporo, ale Teorię należy pobierać na Wykładach i z książek, oraz w sposób rzetelny a nie "nagłówkowo".
    Internet nigdy tego nie zastąpi.

Pozdrawiam
    finch
    Poziom 20  
    deanthe takiego snubbera podłączałem ale dzięki.

Quarz podłączyłem snubbera jak wyżej był opisany i wsadziłem między drugą anodę a bramkę rezystor 39R i pomogło trafo samo się nie załącza triak się prawie w ogóle nie grzeje mam podpiętą do niego żarówkę 10W 12V odpiąłem ją i sprawdziłem że nieobciążone trafo także się nie załącza. Nie mam tylko takiego transila ale zamówię coś z TME teraz ale niestety takiego jak podałeś nie mają w ofercie mają tylko 1.5KE440CA w danych pisze że są dwukierunkowe na 400V. Powiedz mi tylko czemu ten transil ma służyć jak zdążyłem się zorietnować jest to chyba dioda dwukierunkowa.

Co do nauki masz świętą racje jestem studentem elektrotechniki po pierwszym roku i wiem że wykłady plus czytelnia biblioteczna to najlepsze co może być ale niestety na ekektro mieliśmy prąd stały tylko na razie(reforma szkolnictwa wyższego)a o stanach nieustalonych to słyszeliśmy tylko że będzie natomiast do mojej czytelni gdzie na pewno bym znalazł odpowiedź na te problemy mam 100 km :cry: i lipa muszę buszować po necie i zawracać Wam głowę na forum. Ale obiecuje że napiszę jakieś małe "how to" na temat triaków obciążeń indukcyjnych i tego jak sobie z nimi radzić jak będę miał dostęp do literatury w czytelni.
    Quarz
    Poziom 43  
    Witam,
    finch napisał:
    [ ... ]
    Quarz podłączyłem snubbera jak wyżej był opisany i wsadziłem między drugą anodę a bramkę rezystor 39R i pomogło trafo samo się nie załącza triak się prawie w ogóle nie grzeje mam podpiętą do niego żarówkę 10W 12V odpiąłem ją i sprawdziłem że nieobciążone trafo także się nie załącza. Nie mam tylko takiego transila ale zamówię coś z TME teraz ale niestety takiego jak podałeś nie mają w ofercie mają tylko 1.5KE440CA w danych pisze że są dwukierunkowe na 400V. Powiedz mi tylko czemu ten transil ma służyć jak zdążyłem się zorietnować jest to chyba dioda dwukierunkowa.

tak, ale taka wysokonapięciowa dioda Zenera... i musi to być tu transil tylko dwukierunkowy.
    Jak dla studenta, to taki transil dostaniesz ode mnie w prezencie. Poproszę o Twój adres via PW.

finch napisał:
    Co do nauki masz świętą racje jestem studentem elektrotechniki po pierwszym roku i wiem że wykłady plus czytelnia biblioteczna to najlepsze co może być ale niestety na ekektro mieliśmy prąd stały tylko na razie(reforma szkolnictwa wyższego)a o stanach nieustalonych to słyszeliśmy tylko że będzie natomiast do mojej czytelni gdzie na pewno bym znalazł odpowiedź na te problemy mam 100 km :cry: i lipa muszę buszować po necie i zawracać Wam głowę na forum. Ale obiecuje że napiszę jakieś małe "how to" na temat triaków obciążeń indukcyjnych i tego jak sobie z nimi radzić jak będę miał dostęp do literatury w czytelni.

Polecam podręczniki Prof. J. Lucińskiego w materii zaworów sterowanych, a nie ma nic lepszego dla praktyki jak znajomość, perfekt, Teorii dla danego zagadnienia.

Pozdrawiam
    finch
    Poziom 20  
    Quqarz jeszcze raz dzięki transil właśnie wczoraj dotarł ale nie mogę go niestety sprawdzić bo trafo zjarało mi ostatniego BT(może dlatego że był już stary i po przejściach z poprzednimi próbami no i do tego brak transila tak więc poczekam na nowego triaka dorzuce równolegle transila i zobaczę co się będzie działo jak co będę pisał.

Aha co do tego jak sie zjarał sam triak to stało się to wtedy gdy włączyłem trafo z żarówką 10W na dłuższy czas(wcześniej tylko na moment)
    jazio_pn
    Poziom 12  
    Witam!
    Mam podobny problem ale nieco z innej beczki

Niedawno wziąłem sie za układ szybkiego startu świetlówki polączony ze sterowaniem z portu LPT. Otrzymałem na elektrodzie od jednego z użytkowników takowy schemat. Po zmontowaniu całości odpaliłem to bez komputera dla pewności że nic sie nie zaświeci i tutaj włąsnie spotkała mnie przykra niespodzianka - świetlówka świeciła odlutowałem całkiem MOC'a i zostawiłem triaka bez filtra RC. Problem istniał dalej i tu moje pytanie

Czy użyty triak (BT136) jest nieodpowiedni do układu czy też bardziej prawdopodobne że go przegrzalem?