Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki miernik sygnału antenowego wybrać

kolo 21 May 2007 13:46 13484 7
Tespol
    kolo
    Level 20  
    Mam dylemat chciałem kupić do firmy miernik poziomu sygnału antenowego. Mam dwie oferty: http://www.dipol.com.pl/sklep/r10502.php?sid=4ad6bddac8d380a i http://www.dipol.com.pl/sklep/r10503.php?sid=4ad6bddac8d380a. Pierwszy w cenie 656zł. brutto a drugi 911zł. brutto. Nie wiem co wybrać parametry i funkcje mają podobne. Tego nie widać ale pewnie diabeł tkwi w szczegółach, ten pierwszy to pewnie tani "tajwan", ten drugi produkowany jest w Polsce. Może ktoś posiada jeden z wymienionych mierników i podzieli się tutaj na forum swoimi uwagami . Bardzo proszę o wasze opinie. Pozdrawiam
  • Tespol
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    Witam!
    Domyslam cię, że chodzi Ci głównie o ustawianie anten TV.
    Czynnikiem decydyjącym o jakości odbioru wcale nie musi być siła sygnału (czyli to, co pokazują te mierniki), a np. brak odbić, które mogą spowodować, że sygnał będzie silny, a obraz nie do oglądania, na dodatek zero teleketstu, który jest szczególnie wrażliwy na odbicia.
    Pomyśl, czy nie było by bardziej sensownie zainwestować w mały przenośny telewizorek (z teletekstem!), to jest tańsze, a może być bez porównania bardziej użyteczne!
  • Tespol
    kolo
    Level 20  
    Tak tylko wytłumacz mi jak samym telewizorkiem pomierzyć poziomy sygnału w instalacji antenowej składającej się z 80 gniazd i 80 odgałęźników na czterech kondygnacjach, i jak zestawić to wszystko tak aby w każdym gnieździe był zadowalający poziom sygnału "65-80dBuV"
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    No, to jest rzeczywiście trochę inne zastosowanie, ale w tym miejscy zaproponował bym Ci podłączenie jakiegoś miernika do napięcia automatyki wzmacniacza p.cz w takim przenośnym TV, w ten sposob masz podgląd i pomiar. Oczywiście, najpierw trzeba by zdjąć charakterystykę napiecia w automatyce w funkcji sygnału wejściowego.
    Co jest ważne: automatyka jest kluczowana sygnałem synchronizacji, więc napięcie nie zależy od treści obrazu.
    kolo
    Level 20  
    Naprawdę nikt z czytających to forum nie ma jednego z wymienionych mierników ?
    kondensator
    Level 36  
    Domniemuję że potrzebujesz do pomiarów CATV (kilkadziesiąt kanałów),
    a nie MATV (kilka- kilkanacie kanałów).
    Poszukaj używanych dobrych przyrządów z RFN np. KATHREIN MFK-xx
    Tam już analogowa TV szybko zanika, i przyrządy tanieją...
    Jeżeli kupisz przyrząd z analizatorem widma, przyda się też do DVB-T,
    nawet MPEG-4, a bez tego... za parę lat eksponat, tak jak telefon NMT450...
    Na kupno przyrządu z dekodowaniem i pomiarami MPEG4, bym poczekał,
    aż DVB-T ruszy u nas w formie docelowej. (Ale i tak tani nie będzie).
    Nowy za 800...1800zł - to niekoniecznie najlepszy zakup.
    Jeżeli nowy, to np. PROMAX, PROLINK z Kabelkom. Kilka kzł trzeba wydać...
    kolo
    Level 20  
    No tak moderator temat przeniósł na forum "Co kupić i gdzie kupić" i temat umarł. To normalna sprawa ze fachowcy nie zaglądają tutaj bo nie mają czasu na pierdoły. Ale poza tym wszystko jest w myśl regulaminu.
    szabla12
    Level 19  
    Witam ,jeżeli masz profesjonalnie dokonywać pomiarów i mało przy tym biegać ,polecam tak jak wyże opisuje kolega Promaxa -Prolinka,posiadam i jestem z niego bardzo zadowolony.