Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana głośnika w BOOMBOXie

22 Maj 2007 15:10 1898 21
  • Poziom 15  
    Witam,

Tylko się nie śmiejcie ;-)

Posiadam takie oto cacko (tu są dwie oddzielne 'kolumny' - ja mam wersję w jednej obudowie):
    Wymiana głośnika w BOOMBOXie

Pewnie wielu z Was zna to pudło ;-)
    Wbudowałem sobie tam wzmacniacz (nawet nie pamiętam jaki - jakiś zestaw KIT) - gra wystarczająco zadowalająco ;-)
    Stosuję 'toto' na małych imprezkach ogrodowych przy grillu i do treningów grania (nagrywanie setów) tak sobie w garażu. No ale mam problem pierdzenia przy basach - głośnik jest jest na miękkim zawieszeniu i przy podkręceniu wzm charczy.

Chciałem wymienić go na inną niskobudżetówkę, ale twardą - powinno znacznie poprawić głośność, czyż nie?
    Mysłałem o czymś takim: http://allegro.pl/item196965231_glosnik_niskotonowy_8_200w_em_802_okazja_.html

Czy te wydane 40 pln dadzą zauważalną różnicę (in plus 'of cors') czy może zupełnie nie warto?

z góry dzięki za wszelkie porady i pozdrawiam,
    Jarek
  • Poziom 12  
    Przede wszystkim podaj na jakich układach jest wzmacniacz i czy aby nie jest przesterowany. Odpaliłem takie same kolumny, tak dla próby, na końcówce estradowej SPA800 i nie bardzo pierdzą.
  • Poziom 15  
    wg mnie bedzie lepiej
    jesli oczywiscie to nie wina wzmacniacza..
    do takich pudelek nie warto wsadzac nic lepszego
    glosnik basowy co tam jest kosztuje 20zł ten na pewno jest lepszy
    btw trz tez takie mam ;) ...szit...
  • Poziom 15  
    OK, postaram się jak najszybciej.
    Podłączałem je jednak do domowego wzm i miałem to samo - to chyba jednak zbyt duże 'mięciochy'. Na pewno masz miękkie zawieszenie u siebie? Ja to kupiłem sporo lat temu - jeszcze za Marki w Niemczech ;-) Może teraz stosują juz nowe głośniki?
  • Poziom 33  
    nie wiem jaka tam objętość obudowy jest ale najlepszym rozwiązaniem byłoby użycie tonsila np GDN20/40 ktory ma dobra efektywność i niezłe brzmienie ale wymaga obudowy jakieś 20-25l
  • Poziom 15  
    Być może, ale wlasnie przeczytałem sobie - ten Tonsil jest na miękkim zawieszeniu - obawiam się, że też nie da rady - granka są głównie na dworze...
  • Poziom 33  
    wiem że jest na miękkim ale da bardziej rade niż ten pseudoestradowy alpierd. Inna sprawa ze pierdzenie sie może raczej brać z przesterowanego wzmacniacza. Jeszcze ewentualnie hanssen HH20/60 całkiem fanie wykonany i nawet gra jak na głośnik za 40zł
  • Poziom 27  
    Ja wsadziłem pińćset razy rozbierana i spalane głośniki 16cm od wieży sony :P maja wychyl ze 10mm ale grają ładnie :D i tak już nie mam bo w pożarze poszły do nieba :P
  • Poziom 24  
    Bardzo podobne ustrojstwo(nie jestem pewien niskich ale chyba nie maja czerwonych kaloszów) ma kolega i daje to na odsłuch :)
  • Poziom 15  
    Wybacz hirogen ale spytam innych o Twoją opinie: prawda to, że ten tonsil na miękkim zagra tu lepiej niż ten alphard na twardym?

nie chciałbym wyrzucić kasy w błoto - mimo że to tylko 80pln ;-)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    To wytłumaczcie mi jak z tym jest - na otwarte przestrzenie/estrady stosuje się twarde zawieszenia bo te potrafią większe natężenie dzwięku wytworzyć. Czy tu nie jest podobnie? Powinna obowiązywać ta sama zasada, czyż nie? Grać to będzie głównie po działkach i ogródkach - ale na 'full' ;-)
    Czy naprawdę ten twardy Alphard jest tak kiepski? Mieliście osobiście 'przyjemność' porównywać i słyszeć?

A wbudowałem tam wzmacniacz na dwóch układach TDA2040 - czy ktoś mi powie ile to warte? Głupie pytanie, ale to było tak dawno że nawet nie pamiętam ;-)
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    TDA2040?Montowałem kiedys dla kolegi.20W chyba przy THD 0.5% przy pełnym zasilaniu rzecz jasna.(nie pamietam ile tam było)
    Ja jednak polecałbym twarde zawieszenie zwłaszcza jak ma to grać gdzieś na przestrzeni.Wogóle mam chroniczne uczulenie na kalosze.Paskudztwo takie...Co do alpierdów to nie wiem ogólnie nie mam przekonania do tej firmy ale w tej konstrukcji chyba się lepiej sprawdzi niz jakis gumiak.
  • Poziom 15  
    gumiak czyli jednak miękki Tonsil?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Niestety efektywność nie bierze sie z twardego zawieszenia czego doskonałym przykładem mogą być głośniki cerwin-vega ze starszych kolumn VS150 gdzie miękko zawieszony basowieć dorównywał efektywnością kolumnom LDMa (efektywność zależy od natężenia pola magnetycznego i ilości drutu cewki znajdującego sie w w szczelinie ). Stosowanie twardego zwieszenia ma m.in na celu ograniczenie maksymalnego wychyłu membrany żeby nie latał jak szmata. Inna opcja ale basu będzie prawie (z tonsila też jeżeli obudowa będzie za mała) nic to tesla z serii ARZ660x
  • Poziom 10  
    Tak na zdrowy rozum jeśli TDA2040 ma oficjalnie 22W przy +-20V to ja bym zaczął od wymiany końcówki na większą... Bo jeśli ten głośnik będzie miał pseudo 100W RMS to końcówka raczej nie da rady i powinna pierdzieć. Dodatkowo na działce najczęściej nie ma dostępu do 20V tak więc najprawdopodobniej zostaje 12V z czego wynika spadek mocy o parę W.
    Oczywiście z elektroniką mam niewiele do czynienia i mogę się mylić...
  • Poziom 28  
    Luddzie czy nikt nie zauważył że ten temat jest beZ sensu??

Po pierwsze zły dział przecież to są jakieś szajsowe "kolumny" z supermarketu a tu jest dział estrada11

PO drugie Fullsound: raczej większość nie miała z tym styczności... gdzie ty to kupiłeś w ogóle?? :/

Po trzecie jak chcesz tam wsadzić pseudoestradowy mocno budżetowy głośnik to gratulacje. Po pierwsze czym to uciągniesz. Po drugie nawet jakbyś miał czym to by ci chyba wyrwało ten głośnik z tak maleńkiej obudowy :/.. A to pewnie nawet żadnej zwrotnicy nie ma czy filtrów <hahaha>... Ile niby ten twój wzmacniacz tam ma "mocy" co?? xD

Dziwię się że ten temat tak długo się ciągnie :/

Dodano po 1 [minuty]:

o tu nade mną kolega dobrze napisał Tylko że wiekszy wzmacniacz nie ma racji bytu z racji archaicznej "zwrotki" i braku filtrów oraz malutkiej mocy reszty głośnikóW!!!
  • Poziom 15  
    Jeżeli uważasz Dziubdziusiu, że temat jest bez sensu to zmykaj stąd szybciutko!!! I niech Cię nie interesuje gdzie to kupiłem i co mną powodowało - nawet jeżeli jestem niepełnosprawny umysłowo - co Ci do tego? Wypraszam sobie podobne teksty...

A jeżeli szkoda na coś czasu to jedynie na polemikę z takimi 'profesjonalistami' jak Ty. Czy ty na działkę targasz racki i paki full profi? Człowieku, litości... Jeżeli poważnie polecisz mi zabrać ze sobą moje świeżo wykonane paczuszki https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic754752.html to nie mamy o czym gadać.

z poważaniem,
    Jarek

Wszystkim innym, z normalnym podejściem serdeczne dzięki - chyba jednak zaryzykuję Tonsila.
  • Poziom 28  
    to po pierwsze zmień dział bo to na pewno nie jest estrada, człowieku z poważnym podejściem!!!
  • Poziom 15  
    I tylko tu masz rację, ale dałem ten temat właśnie tutaj, bo chyba bardziej poważnych opinii (nawet na niepoważny temat) mogę się właśnie u spodziewać niż w innych działach.

Temat załatwiony - wszystko jasne, dzięki serdeczne wszystkim za opinie.
  • Poziom 22  
    Marcin Grabarz napisał:

Ja jednak polecałbym twarde zawieszenie zwłaszcza jak ma to grać gdzieś na przestrzeni.Wogóle mam chroniczne uczulenie na kalosze.Paskudztwo takie...Co do alpierdów to nie wiem ogólnie nie mam przekonania do tej firmy ale w tej konstrukcji chyba się lepiej sprawdzi niz jakis gumiak.

Marcinie zlituj się nad nami i nie wypowiadaj się tam gdzie nie wiesz
    I nie nabijaj postów.

Skoro to jest boombox to zawieszenie powinno być miękkie np guma.
    Tak są robione boomboxy od stuleci ;-) na wieki wieków amen

Dodano po 1 [minuty]:

Zastanów się też co piszesz twarde zwieszenie na grila !!!! ????
    Przeciez to będzie grać tak jak te twoje alphardy !!
    A może grać całkiem ładnie...