Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wykonać historię zadziałania czujek alarmowych .

kakioti 22 May 2007 20:05 1605 10
IGE-XAO
 • #1
  kakioti
  Level 18  
  Witam . Posiadam system alarmowy złożony z 16 czujek na napięcie 24 V , sygnał alarmu z każdej czujki + 24 V zapala diodę i to ładnie pracuje , ale mogę alarmy obserwować tylko kiedy jestem na miejscu a nie mam historii alarmu , to znaczy że gdzieś jakaś czujka pracowała . Pytanie : jak zapisać sygnał alarmu z każdej z 16 czujek np. na przerzutnik , i z przerzutnika danej czujki dioda świeciłaby np. połową światła co byłoby oznaką że czujka pracowała , i po zapoznaniu się co się działo na czujkach przerzutniki by się wyzerowało . W czasie świecenia połową światła z przerzutnika , po przyjściu alarmu dioda zapalałaby pełnym światłem z czujki - oba wejścia z przerzutnika i z czujki byłyby odseparowane diodami . Można to wykonać na przekaźnikach z samo podtrzymaniem ale wydaje mi się byłoby to droższe rozwiązanie no i tyle tych przekaźników trzeba byłoby gdzieś zamocować . Ciekawi mnie jaka jest największa ilość przerzutników w scalaku .
  Bardzo proszę o pomoc jak najprościej wykonać taką historię pracy czujek .
  Pozdrawiam .
 • IGE-XAO
 • Helpful post
  #2
  meteorolog
  Level 15  
  Użyj przerzutników z zatrzaskami.(typu latch)
 • Helpful post
  #3
  bartek_p
  Level 31  
  Właściwie to sam sobie odpowiedziałeś na pytanie.
 • IGE-XAO
 • #4
  kakioti
  Level 18  
  Witam , dziękuję za odpowiedzi . Jeśli chodzi o przerzutniki typu Latch to czy Kolega Meteorolog miałby sugestię jaki konkretnie typ zastosować ? ,
  sygnał alarmu z czujki to 24 V a dla przerzutnika potrzeba byłoby obniżyć do minimum chyba 5 V , jak konkretnie to obniżenie rozwiązać ? , czy mógłbym prosić o jakieś konkretne rozwiązanie ? , a może dałoby się wykorzystać tyrystor i on podtrzymałby informację o zadziałaniu czujki ? . Bardzo proszę o pomoc .
  Pozdrawiam .
 • #5
  kakioti
  Level 18  
  Witam . Tak więc moja (chyba końcowa) wersja historii alarmu z użyciem tyrystora już pracuje na jednej czujce . Jest to układ zatrzaskowy na tyrystorze 2N 5060 w obwodzie którego jest wstawiony rezystor 10 kom właśnie zatrzaskujący stan aktywny , a obydwie strony rezystora stanowią zasilanie diody LED . Zastosowałem diodę dwukolorową , zielono czerwoną ze wspólną katodą . Efekt końcowy jest taki że gdy zadziała czujka to dioda pali na czerwono od plusa alarmu , który jednocześnie załącza tyrystor ; kiedy czujka nie pracuje to dioda świeci na zielono , zasilana zatrzaśniętym tyrystorem – i jest to informacja dla użytkownika że czujka alarmowała . Kasowanie „pamięci” stanu tyrystora odbywa się za pomocą przycisku przerywającego obwód zasilania tyrystora (wybrałem przerywanie w dodatnim biegunie ) . Na wejściu tyrystora zastosowałem filtr złożony z rezystora szeregowego 2,2 k połączonego do masy kondensatorem 100pF i rezystora 10k za rezystorem szeregowym . Układ pracuje wyśmienicie , bez jakichkolwiek zakłóceń i jest czytelny w odbiorze . Pozostało zrobienie płytki z 24 układami alarmu i to (na razie ) na dzień dzisiejszy zaspokaja moje potrzeby . W moim „systemie” alarmowym ( ze względu na to że pomiędzy dwoma głównymi obiektami chronionymi mam kabel 20 parowy i jest wykorzystany do telefonii wewnętrznej ) od każdej czujki przychodzą tylko dwa przewody : + alarmu i minus zasilania czujki ( plus zasilania jest realizowany lokalnie ) - i wobec tego nie wiem jak zrealizować funkcję alarmu antysabotażowego , ale myślę że jeżeli znajdzie się jakieś rozwiązanie to wtedy się dołoży do istniejącego rozwiązania . Bardzo proszę o pomoc .
  Pozdrawiam .
 • Helpful post
  #6
  MES Mariusz
  Level 36  
  Quote:
  Jak wykonać historię zadziałania czujek alarmowych .

  Może "Rejestrator zdarzeń w systemach alarmowych" z EP 3/2004 ?

  Fotki na mojej stronie :-)
 • #7
  kakioti
  Level 18  
  Witam , dziękuję za odpowiedź . Jak dostanę się do materiału o EP 3/2004 z ich strony to może wtedy coś postanowię . Ale na razie idąc w kierunku dalszego udoskonalania mojej centralki , tak sobie myślę że mógłby zdać egzamin pomysł w którym po jednym przewodzie czujki - z centralki transmitowałoby się jakiś kod I2C , w czujce przez kondensator przechodziłby on na drugi chroniony przewód , i ten cyklicznie odbierany przez jakiś scalak kod , zabezpieczałby obydwa przewody czujki . Parzy takim rozwiązaniu w czujce zainstalowałoby się tylko „maleńki kondensator” i to byłaby cała przeróbka czujki . No ale to założenie trzeba byłoby wykonać dla jednej czujki i wypróbować jego działanie . Bardzo proszę o ocenę i może jakiś detalik np.: jaki scalak nadawałby się na nadajnik a jaki na odbiornik kodu I2C a może konwersja tego kodu na kod FSK i w centralce rekonwersja ? .
  Pozdrawiam .
 • Helpful post
  #8
  meteorolog
  Level 15  
  A tak na marginesie, czy nie taniej jest zakupić płytę alarmową z pamięcia zdarzeń. Np Powr Wawe 16, ma bufor na 255 zdarzeń i kosztuje poniżej 200 zł. Policzysz tyrystory i robociznę to może się okazać nieopłacalna inwestycja. Ponadto ma wbudowany moduł telefoniczny. Pozdrawiam
 • #9
  kakioti
  Level 18  
  Witam , dziękuję za odpowiedź . Tak , z pewnością to byłby dobry dodatek do tego co jest teraz , bo wizualnie widać gdzie były alarmy i gdzie są w tej chwili . Tylko że ja mam 24 linie a system „Power Wawe” 16 obsługuje tylko 16 linii . Zapewne są centralki obsługujące 24 linie i więcej ale ich jednorazowy zakup zniechęca inwestora , chociaż jeszcze mam w planie zrobienie powiadomienia telefonicznego , oczywiście jak najtańszym kosztem – np.: alarm zwiera zaprogramowany klawisz w posiadanym faksie a ten dzwoni za zaprogramowany numer , oczywiście pewnie wynikną jakieś problemy do rozwiązania ale myślę że do pokonania . Na razie mam działający funkcjonalnie układ historii jednej czujki zrobiony na listwie połączeniowej (podwójnej 12) , mam zrobiony schemat który muszę jakoś wykonać na płytce , pamiętając że mam do wykonania 24 takich układów ! , jak znajdę jakiś program do rysowania schematów – i jak uda mi się go zamieścić (jak się nauczę jak się to robi !) w temacie to go wrzucę do oceny kolegów forum , a może są programy które wykonują lub pomagają w zaprojektowaniu płytki z podstawionego schematu . Bardzo proszę o pomoc w przedstawionych problemach .
  Pozdrawiam .
 • Helpful post
  #10
  MES Mariusz
  Level 36  
  kakioti wrote:
  jeszcze mam w planie zrobienie powiadomienia telefonicznego , oczywiście jak najtańszym kosztem – np.: alarm zwiera zaprogramowany klawisz w posiadanym faksie a ten dzwoni za zaprogramowany numer , oczywiście pewnie wynikną jakieś problemy do rozwiązania ale myślę że do pokonania .

  No widzisz, i znowu się odezwę :-)

  Polecam AVT-923 tym razem z EP 3/2006. Rozsądniejszego rozwiązania za taką cenę pewnie nie znajdziesz :-)

  Fotki jak zwykle na mojej stronie :-)
 • #11
  kakioti
  Level 18  
  Witam , dziękuję za odpowiedź no i wskazania u-Dialera , na pewno go zakupię , ale to dopiero po wykonaniu płytki . Na razie szukam programu przy pomocy którego zaprojektuję płytkę dla moich 24 układzików .
  Pozdrawiam .