Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

mostkowanie wzmacniaca domowego??

TomekWlkp 22 Maj 2007 21:58 1521 14
  • #1 22 Maj 2007 21:58
    TomekWlkp
    Poziom 15  

Witam wzmacniacz firmy TECHNICS model SA-5170K i jest on 4 kanałowy
    mostkowanie wzmacniaca domowego??

mam kolumny 4ohmowe o mocy 120Wrms i chciałbym sie dowiedzieć czy jest taka możliwośc zmostkowania wyjśc wzmacniacza aby uzyskać większą moc ?? jeśli sie da to jeszcze napiszcie jak mam podłaczyć kolumny.
    Pobór prądu: 300W
    Moc 4x45w RMS 4ohm

• #2 22 Maj 2007 22:22
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

Witam!
    Na poczatek małe obliczonko:
    moc 45W na 4 ohmach oznacza, że NAPIĘCIE na wyjściu wzmacniacza wynosi 13,4V (RMS).
    Jeżeli do takiego wyjscia dołaczysz RÓWNOLEGLE drugie - tak samo wysterowane, to napięcie się nie zmieni, a więc moc wydzielona w obciążeniu (głośniku) też nie.
    Gdybyś 2 tory wysterowal w przeciwfazie (wymagana jest przeróbka we wzmacniaczu!), to napięcie jakie się pojawi na wyjściu będzie 2 razy wieksze, a to oznacza możliwość wydzielenia w głośniku 4 razy wiekszej mocy.
    Sa jednak ograniczenia: czy tranzystory wykonawcze wytrzymają 2 razy większy prąd, a także, czy zasilacz dostarczy odpowiednią moc i czy radiatory odprowadzą to ciepło na tyle skutecznie, że tranzystory sie nie wytopią? Bo 2 razy 4x45W to jest 360W, a dla tej mocy z zasilacza trzeba ok. 515W, a różnica wydzieli sie jako ciepło!
    Jeżeli zasilacz daje 300W, to znaczy, że wzmacniacz zasilany z tego źródła może oddać najwyżej (w sumie) 210W.
    Tak źle, a tak niedobrze ...

• #3 22 Maj 2007 22:28
    TomekWlkp
    Poziom 15  

hmm czyli da sie jakoś to podłączyć jak np w wzmakach samochodowych że bierze sie + z jednego kanału a - z drugiego?? chodzi oto że jak grają dwie kolumny i prekręcę gajgą że tylko gra jedna kolumna to bas jest jakby głębszy i to na serio słychać dużą różnicę w basach a jak zrobie spowrotem to już zanikaja te głębsze basy wiec myslałem żeby zmostkowac ten wzmacniacz bo może wtedy bedą te głębsze basy bez przekręcania wajchy ??

• #4 22 Maj 2007 22:33
    Jerzy Węglorz
    Poziom 38  

To jest właśnie przy sterowaniu 2 torów w przeciwfazie, ale to wymaga PRZERÓBKI WZMACNIACZA, aby utworzyć UKŁAD MOSTKOWY, a nie "zmostkowanie".

• #5 22 Maj 2007 22:41
    TomekWlkp
    Poziom 15  

czyli raczej nic nie da sie zrobić, zeby zwiększyć moc ??

• #6 22 Maj 2007 23:15
    irek2
    Poziom 40  

Na proste pytanie powinna byc prosta odpowiedz ale jak widze pan Weglorz zawsze lubi namieszac ludziom w glowie.

Po pierwsze, drugie, trzecie i ostatnie ten wzmacniacz ma 2x45W/4 i nie zadne 4x45W!! To ze ma wyjscie na 4 kolumny to nic nie znaczy. Jest tam wyraznie napisane ze jak podlaczasz cztery kolumny to kazda musi miec nie mniej niz 8om zeby wypadkowo bylo po 4om na kanal.

Jak go zmostkujesz to bedziesz mial mono 90W/8omach.

• #7 22 Maj 2007 23:19
    TomekWlkp
    Poziom 15  

nie rozumiem cibie irek2 jak to wzmacniacz mono?? przecież jak zmostkuje go to z 4 dostane 2 kanały?? i jak go zmostkowac i czy mogę podpiąc pod mostek moje kolumny 4 ohmowe

• #8 22 Maj 2007 23:25
    rafaljakichmalo
    Poziom 13  

Nie masz wzmacniacza 4 tylko 2 kanałowy. A do tego wyjścia na 4 kolumny. Czyli wychodzi, że 1 kanał obsługuje 4/2=2 wyjścia, czyli przy 4 podłączonych kolumnach 2 grają lewy kanał a 2 prawy. Powinieneś mieć to opisane na tylnej płytce, przy gniazdach.

• #9 22 Maj 2007 23:29
    TomekWlkp
    Poziom 15  

ahas no to chodzi mi o zmostkowanie tych dwóch wyjść żeby mieć wzmacniacz dwu kanałowy ale i dwu wyjściowy nie cztero czy wtedy moc wzmaka wzrośnie?? i czy mogę podpiąc moje kolumny 4 ohmowe

• #10 22 Maj 2007 23:34
    hans00
    Poziom 11  

moze ja ci odp. bardziej obrazowo !!
    w twoim wzmaku masz 4 wyjscia , !! ale tylko 2 koncowki mocy (teoretycznie)!! wiec wyglada to tak ze 2 wyjscia masz polaczone z jedna koncowka a pozostale dwa z druga !!

ps. te 4 wyjscia na kolumny to tylko taki pic na wode ;)

• #11 22 Maj 2007 23:38
    TomekWlkp
    Poziom 15  

no czyli jak zmostkuje 2 wyjścia to moc na 1końcówce mi wzrośnie??

• #12 22 Maj 2007 23:43
    rafaljakichmalo
    Poziom 13  

Moc z końcówki mocy wychodzi Ci jak woda z rur o określonym ciśnieniu. Jak dasz trójnik i na te 2 wyjścia puścisz ciśnienie to będzie ono 2x niższe niż na początku. Jak jedno zatkasz to nic się nie zmieni. Jak Ty chcesz mostkować wzmacniacz sam ze sobą...

• #13 22 Maj 2007 23:47
    TomekWlkp
    Poziom 15  

kurcze czyli totalna lipa ten wzmak ma niby 4x45W /4ohm a tak naprawde to ma 2x45 dobrze kumam

• #14 23 Maj 2007 08:49
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tak, dobrze kumasz. Gdyby przeróbka na większą moc była taka prosta to konstruktorzy na pewno by dodali taka opcje. Jednym słowem nie ma co kombinować bo niewiele Ci to da. Głośność sprzętu, jakby nie kombinować, pozostanie na porównywalnym poziomie.

Gdybyś jeszcze kumał z dużych liter i używał znaków interpunkcyjnych to by było gites.

• #15 23 Maj 2007 09:42
    TomekWlkp
    Poziom 15  

OK to wszystko wiem na temat mojego wzmacniacza , niestety bardzo mnie zawiódł czyli i tak czy podłaczę jedną pare kolumn czy dwie moc dawana przez wzmacniacz jest taka sama??. MAm do was pytanie ile pieniędzy kosztował by wzmacniacz 2x300W rms przy obciążeniu 4ohmy?? czytałem troche o hexfet czy jakoś tak no może być nawet te 2x400 bo widziałem już takie w dziale diy, tylko interesuje mnie ile to by mnie dokładnie kosztowało i żeby ten wzmak posiadał regulacje basu sopranu głośności, i czy są osoby które byłyby w satanie taki wzmacniacz mi złożyć bo ja sie konpletnie na tym nie znam.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME