Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat od Lodówki-Jak podłączyć(pewnie po raz kolejny)

22 Maj 2007 22:39 64434 15
  • Poziom 15  
    Witam.
    Chciałem zrobić sobie kompresor z gasnicy i agregatu od Lodówki.Konstrukcje juz mam w głowie,ale nie mam pojęcia jak mogę podłączyć owy agregat?(Fotka w załączniku)
    Czytałem ze wymagany jest łącznik czy cos takiego,ale go nie mam,a wiem że da się go podłaczyć na przełącznik zeby dawał rozruch,lecz potrzebny jest pomiar rezystancji,a nie wiem jak sie ją mierzy?Przypuszczam że przy pomocy miernika,ale niewiedziałbym nawet jak go ustawić.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    zabardzo mi to nie pomogło.Gdybym miał to wszystko podłączone dałbym sobie rade ale nie mam żadnego "Strating Device" tylko sam agregat,dlatego zapytałem czy da rade podłączyć do tego sprzęta jakiś przełacznik zeby działał.
  • Poziom 17  
    Najprościej. Podłącz jeden przewód do bolca górnego /pojedynczego/ a drugi do jednego z bolców dolnych i na chwile zewrzyj te dwa dolne bolce. Jeżeli zadziała to wykorzystaj podwójny wyłącznik np. do oświetlenia domowego, ale jeden musisz przerobić na tzw. chwilowy. I po sprawie. Powodzenia.
  • Poziom 14  
    Odnajdź uzwojenie główne silnika za pomocą omomierza mierząc rezystancję pomiędzy punktem wspólnym uzwojeń a pozostałymi ( dwoma ) punktami w/g rysunku . Mniejszą rezystancję ma uzwojenie główne i je włączasz do sieci 230 V za pomocą wyłącznika . Na rysunku masz łącznik jednobiegunowy ( pojedynczy ) , ale ze względów bezpieczeństwa lepiej wyłączać w obu przewodach . Do wyprowadzeń wolnych uzwojeń głównego i rozruchowego podłącz wyłącznik jednobiegunowy niestabilny ( np dzwonkowy ) który będzie służył do rozruchu silnika . Czas rozruchu skracaj do niezbędnego minimum , bo łatwo zniszczyć silnik . Również samo podanie napięcia na uzwojenie główne bez dokonania rozruchu spowoduje przegrzenie tego uzwojenia i spalenie silnika . Przed tym stanem chronił wyłącznik termiczny ( nadmiarowy ) włączony przed punktem wspólnym .
  • Poziom 15  
    Już rozumiem jak to działa.
    Na agregacie mam trzy styki(Patrząc od Góry):
    ----------
    ---------- L
    ---------- N

Pod spodem mam podłączenie na uziemienie-poznaje po znaczku.
    Niestey nie mam żadnych urzadzeń pomiarowych,ale będę próbował podłączyć zgodnie z radą "theo23" bo sporo mi rozjaśnił :)
    Najwyżej się spali...trudno nauka kosztuje....:)
    Odezwe się jak podłącze.
  • Poziom 14  
    dot. przewodów doprowadzających prąd do agregatu .

L - to przewód skrajny tzw faza , tu świeci wskaźnik neonowy .
    N- to przewód neutralny tzw zero .
    Być może ten agregat ma w swojej strukturze urządzenie rozruchowe i wystarczy podłączyć napięcie 230 V pod powyższe zaciski aby wystartować ten silnik .
    Napisz czy jest jakieś oznakowanie tego trzeciego zacisku .
    Przy eksperymentach z prądem uwzględnij fakt , że czasem i elektryk myli się TYLKO 1 raz i zachowaj wystarczającą ostrożność !
  • Poziom 15  
    Zgadza się.Dostałem się do środka tj.tam z boku i on nic nie wymaga poza napięciem 230V :D Sprawdzałem na innym który nic nie ma z boku tylko styki ale najwidoczniej jest spalony bo nie działa.
    Ale mam sprawny i Wreszcie Będę mógł Zdiełać sobie kompresor:D
    Dzięki "theo23".
  • Użytkownik obserwowany
    Zajżyj pod ten link tam gdzie są pomoce i inne urzadzenia modelarskie znajdziesz kompresory opisane nie które lepiej inne mniej powinno troche pomóc jak również sprężarka lodówkowa do aerografu myśle że warto z tego skorzystać http://www.old.modelarstwo.org.pl/technika/inne/kompresor/index.html

Dodano po 1 [minuty]:

ten mialem na mysli http://www.old.modelarstwo.org.pl/technika/technika.html
  • Poziom 15  
    Dzięki.Na pewno mi się to przyda,jest wiele ciekawych rzeczy.Ale jeśli chodzi o budowe tego kompresora to jak na razie to na niego mnie nie stać,ale znalazłem na google budowe taniego,może mniej precyzyjnego ale Człowiek ten pomysł miał dobry,przesyłam link może komus się też przyda.
    http://www.old.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=11706
    Dzięki Wszystkim za Pomoc.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 14  
    Dobra panowie a jak podłączyć to co na foto - nie ma żadnego oznaczenia bolce z lewej cienkie z prawej gruby - trzeba parować 2 bolce razem czy co ? niechcianym czegoś sfajczyć - kompresor electrolux z Amica

Agregat od Lodówki-Jak podłączyć(pewnie po raz kolejny)
  • Poziom 16  
    Górny dajesz faze jeden dolny zero, a drugi dolny na chwile zero do rozruchu.
  • Poziom 14  
    mk1a - zrobiłem tak jak poradziłeś - wszystko śmiga jak do pożaru.

Dodano po 24 [sekundy]:

dziękówka mistrzu
  • Poziom 12  
    mk1a napisał ;

gorny dajesz faze
    jeden dolny zero
    a drugi dolny na chwile zero do rozruchu

dokładnie jak z której strony zero i zero do rozruchu
  • Poziom 16  
    haha nie nazywaj mnie mistrzem bo mim nie jestem jeszcze wiele sie muszę nauczyć co mogę to pomagam ciesze sie że mogłem sie przydać
    pozdrawiam
  • Poziom 5  
    Witam,
    Dostałem taki agregat od lodówki. Nie bardzo wiem co z czym połączyć by działał po podłączeniu do gniazdka.
    Agregat od Lodówki-Jak podłączyć(pewnie po raz kolejny)Agregat od Lodówki-Jak podłączyć(pewnie po raz kolejny)Agregat od Lodówki-Jak podłączyć(pewnie po raz kolejny)Agregat od Lodówki-Jak podłączyć(pewnie po raz kolejny)
    Na ostatnim zdjęciu widać przewody od zasilania.
    Z góry dziękuję za pomoc.
    Waldek