Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat od Lodówki-Jak podłączyć (pewnie po raz kolejny)...

22 May 2007 22:39 74640 17
 • Level 15  
  Witam.
  Chciałem zrobić sobie kompresor z gasnicy i agregatu od Lodówki.Konstrukcje juz mam w głowie, ale nie mam pojęcia jak mogę podłączyć owy agregat?
  Czytałem ze wymagany jest łącznik czy cos takiego, ale go nie mam, a wiem że da się go podłaczyć na przełącznik zeby dawał rozruch, lecz potrzebny jest pomiar rezystancji, a nie wiem jak sie ją mierzy? Przypuszczam że przy pomocy miernika, ale niewiedziałbym nawet jak go ustawić.
  Pozdrawiam.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 15  
  zabardzo mi to nie pomogło.Gdybym miał to wszystko podłączone dałbym sobie rade ale nie mam żadnego "Strating Device" tylko sam agregat,dlatego zapytałem czy da rade podłączyć do tego sprzęta jakiś przełacznik zeby działał.
 • Level 17  
  Najprościej. Podłącz jeden przewód do bolca górnego /pojedynczego/ a drugi do jednego z bolców dolnych i na chwile zewrzyj te dwa dolne bolce. Jeżeli zadziała to wykorzystaj podwójny wyłącznik np. do oświetlenia domowego, ale jeden musisz przerobić na tzw. chwilowy. I po sprawie. Powodzenia.
 • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
 • Level 14  
  Odnajdź uzwojenie główne silnika za pomocą omomierza mierząc rezystancję pomiędzy punktem wspólnym uzwojeń a pozostałymi ( dwoma ) punktami w/g rysunku . Mniejszą rezystancję ma uzwojenie główne i je włączasz do sieci 230 V za pomocą wyłącznika . Na rysunku masz łącznik jednobiegunowy ( pojedynczy ) , ale ze względów bezpieczeństwa lepiej wyłączać w obu przewodach . Do wyprowadzeń wolnych uzwojeń głównego i rozruchowego podłącz wyłącznik jednobiegunowy niestabilny ( np dzwonkowy ) który będzie służył do rozruchu silnika . Czas rozruchu skracaj do niezbędnego minimum , bo łatwo zniszczyć silnik . Również samo podanie napięcia na uzwojenie główne bez dokonania rozruchu spowoduje przegrzenie tego uzwojenia i spalenie silnika . Przed tym stanem chronił wyłącznik termiczny ( nadmiarowy ) włączony przed punktem wspólnym .
 • Level 15  
  Już rozumiem jak to działa.
  Na agregacie mam trzy styki(Patrząc od Góry):
  ----------
  ---------- L
  ---------- N

  Pod spodem mam podłączenie na uziemienie-poznaje po znaczku.
  Niestey nie mam żadnych urzadzeń pomiarowych,ale będę próbował podłączyć zgodnie z radą "theo23" bo sporo mi rozjaśnił :)
  Najwyżej się spali...trudno nauka kosztuje....:)
  Odezwe się jak podłącze.
 • Level 14  
  dot. przewodów doprowadzających prąd do agregatu .

  L - to przewód skrajny tzw faza , tu świeci wskaźnik neonowy .
  N- to przewód neutralny tzw zero .
  Być może ten agregat ma w swojej strukturze urządzenie rozruchowe i wystarczy podłączyć napięcie 230 V pod powyższe zaciski aby wystartować ten silnik .
  Napisz czy jest jakieś oznakowanie tego trzeciego zacisku .
  Przy eksperymentach z prądem uwzględnij fakt , że czasem i elektryk myli się TYLKO 1 raz i zachowaj wystarczającą ostrożność !
 • Level 15  
  Zgadza się.Dostałem się do środka tj.tam z boku i on nic nie wymaga poza napięciem 230V :D Sprawdzałem na innym który nic nie ma z boku tylko styki ale najwidoczniej jest spalony bo nie działa.
  Ale mam sprawny i Wreszcie Będę mógł Zdiełać sobie kompresor:D
  Dzięki "theo23".
 • User under supervision
  Zajżyj pod ten link tam gdzie są pomoce i inne urzadzenia modelarskie znajdziesz kompresory opisane nie które lepiej inne mniej powinno troche pomóc jak również sprężarka lodówkowa do aerografu myśle że warto z tego skorzystać http://www.old.modelarstwo.org.pl/technika/inne/kompresor/index.html

  Dodano po 1 [minuty]:

  ten mialem na mysli http://www.old.modelarstwo.org.pl/technika/technika.html
 • Level 15  
  Dzięki.Na pewno mi się to przyda,jest wiele ciekawych rzeczy.Ale jeśli chodzi o budowe tego kompresora to jak na razie to na niego mnie nie stać,ale znalazłem na google budowe taniego,może mniej precyzyjnego ale Człowiek ten pomysł miał dobry,przesyłam link może komus się też przyda.
  http://www.old.modelarstwo.org.pl/forum/viewtopic.php?t=11706
  Dzięki Wszystkim za Pomoc.
  Pozdrawiam.
 • Level 14  
  Dobra panowie a jak podłączyć to co na foto - nie ma żadnego oznaczenia bolce z lewej cienkie z prawej gruby - trzeba parować 2 bolce razem czy co ? niechcianym czegoś sfajczyć - kompresor electrolux z Amica

  Agregat od Lodówki-Jak podłączyć (pewnie po raz kolejny)...
 • Level 16  
  Górny dajesz faze jeden dolny zero, a drugi dolny na chwile zero do rozruchu.
 • Level 14  
  mk1a - zrobiłem tak jak poradziłeś - wszystko śmiga jak do pożaru.

  Dodano po 24 [sekundy]:

  dziękówka mistrzu
 • Level 12  
  mk1a napisał ;

  gorny dajesz faze
  jeden dolny zero
  a drugi dolny na chwile zero do rozruchu

  dokładnie jak z której strony zero i zero do rozruchu
 • Level 16  
  haha nie nazywaj mnie mistrzem bo mim nie jestem jeszcze wiele sie muszę nauczyć co mogę to pomagam ciesze sie że mogłem sie przydać
  pozdrawiam
 • Level 6  
  Witam,
  Dostałem taki agregat od lodówki. Nie bardzo wiem co z czym połączyć by działał po podłączeniu do gniazdka.
  Agregat od Lodówki-Jak podłączyć (pewnie po raz kolejny)...Agregat od Lodówki-Jak podłączyć (pewnie po raz kolejny)...Agregat od Lodówki-Jak podłączyć (pewnie po raz kolejny)...Agregat od Lodówki-Jak podłączyć (pewnie po raz kolejny)...
  Na ostatnim zdjęciu widać przewody od zasilania.
  Z góry dziękuję za pomoc.
  Waldek
 • Level 18  
  Agregat od Lodówki-Jak podłączyć (pewnie po raz kolejny)...
  Witam

  Odkopię żeby nie zakładać nowego, mam agregat z lodówki Amica, jak go podłączyć i do czego jest to okrągłe zaznaczone na niebiesko przyczepione do agregatu? Czy kondensator powinienem zostawić?

  Czarny przewód to kondensator, przewód na który wskazuje czerwona strzałka to ten co był podłączony do lodówki, zielona strzałka wskazuje na przewód zasilający. Jak to połączyć żeby działało długo i niezawodnie?
  Edit:
  Czy to czarne to zabezpieczenie termiczne? I jak podłączę do tego fazę (to czarne idzie do górnego odejścia w agregacie), niebieski ten z zieloną strzałką podam na stałe zero i chwilowo zero na niebieski, który wskazuje czerwona strzałka to będzie ok?