Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja natężenia światła lamp sodowych

gloman 22 May 2007 23:42 4556 10
 • #1
  gloman
  Level 10  
  Witam!
  Szukam wszelkich materiałów dotyczących możliwości regulacji natężenia światła lamp wysokoprężnych. Znalazłem już coś na temat świetlówek (chociaż wszelkie "nowinki" mile widziane). Mam jednak problem z lampami sodowymi. Jak nimi sterować? Wiadomo że do zapłonu potrzebne jest wysokie napięcie i co dalej? Szukam teorii, schematów i wszelkich innych materiałów.
 • #2
  bonanza
  Power inverters specialist
  Czytałem kiedyś o jakimś "oszczędzaczu" na triaku, rzekomo obniżał prąd o 10%. Nie pamiętam, jak było z trwałością lamp, ale było to rozwiązanie dla firm i miast, więc najważniejsze były efekty na papierze, a że się kilka :idea: spali, to już pewnie było pokrywane z innej puli. :D
 • #3
  gloman
  Level 10  
  O samej idei też czytałem
  http://www.swiatlo.tak.pl/artykuly/plug/autostrada-uliczne.php
  ale potrzebowałbym więcej szczegółów tego rozwiązania. W połączeniu z innymi sposobami oszczędzania energii może dać wymierne rezultaty:idea: Mnie jednak nie interesuje samo oszczędzanie ale możliwość regulacji natężenia światła. Jak takie lampy przyciemniać i rozjaśniać na życzenie?:
 • #4
  Los_sandalos
  Level 27  
  Na standardowych lampach sodowych jest to trudne do zrealizowania, istnieją specjalne lampy sodowo xenonowe (produkuje zdaje się OSRAM pod oznaczeniem "DS") z przełączaną mocą - specjalny statecznik elektroniczny. Standardowe sody wysokoprężne mogłyby gasnąć, gdyby próbować im zmniejszać prąd - zjawiska związane ze zmianą obciążenia cieplnego (rózne rozpływy ciepła, inna prężność par sodu itp). Radzę posukać innego rozwiązania.
 • #5
  gloman
  Level 10  
  Dzięki za radę. Niestety, zmuszony jestem drążyć ten temat. Nadal polecam się wiedzy i dobrej woli każdego, kto może coś na ten temat wiedzieć. Mógłbym poprzestać na jarzeniówkach ale lubię wyzwania. Jeszcze raz dziękuję.
 • #6
  parafka
  Level 20  
  Moc lamp wysokoprężnych można regulować za pomocą statecznika indukcyjnego z wyprowadzonym dodatkowym uzwojeniem o mniejszej mocy, podłączonym z układem przełączającym oraz na drodze elektronicznej.
  Cena regulatorków elektronicznych jest spora i raczej nie są do wykonania w domu. Parametry prądowe lamp sodowych i metalohalogenowych są nieco inne ale zasada zapłonu podobna.
 • #7
  gloman
  Level 10  
  Znalazłem schemacik balastu dla lampy sodowej. Czy to będzie działało? Co zmienic (jak przeliczyć ) aby obsługiwał lampy rzędu 150W lub większe?
 • #8
  lechm56
  Moderator
  Witam.
  Może wrzuć ten schemat.
 • #9
  gloman
  Level 10  
  Przepraszam ale szwankował mi wczoraj internet dlatego pewnie plik nie przeszedł. Już zamieszczam schemat. Wdzięczny będę za każdą uwagę i radę.
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  gloman
  Level 10  
  Jeśli coś zrobiłem nie tak, to było to nieumyślne. Bardzo przepraszam i dziękuję za zwrócenie uwagi. Postaram się to naprawić.Regulacja natężenia światła lamp sodowych