Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja natężenia światła lamp sodowych

22 Maj 2007 23:42 4028 10
  • Poziom 9  
    Witam!
    Szukam wszelkich materiałów dotyczących możliwości regulacji natężenia światła lamp wysokoprężnych. Znalazłem już coś na temat świetlówek (chociaż wszelkie "nowinki" mile widziane). Mam jednak problem z lampami sodowymi. Jak nimi sterować? Wiadomo że do zapłonu potrzebne jest wysokie napięcie i co dalej? Szukam teorii, schematów i wszelkich innych materiałów.
  • Spec od Falowników
    Czytałem kiedyś o jakimś "oszczędzaczu" na triaku, rzekomo obniżał prąd o 10%. Nie pamiętam, jak było z trwałością lamp, ale było to rozwiązanie dla firm i miast, więc najważniejsze były efekty na papierze, a że się kilka :idea: spali, to już pewnie było pokrywane z innej puli. :D
  • Poziom 9  
    O samej idei też czytałem
    http://www.swiatlo.tak.pl/artykuly/plug/autostrada-uliczne.php
    ale potrzebowałbym więcej szczegółów tego rozwiązania. W połączeniu z innymi sposobami oszczędzania energii może dać wymierne rezultaty:idea: Mnie jednak nie interesuje samo oszczędzanie ale możliwość regulacji natężenia światła. Jak takie lampy przyciemniać i rozjaśniać na życzenie?:
  • Poziom 27  
    Na standardowych lampach sodowych jest to trudne do zrealizowania, istnieją specjalne lampy sodowo xenonowe (produkuje zdaje się OSRAM pod oznaczeniem "DS") z przełączaną mocą - specjalny statecznik elektroniczny. Standardowe sody wysokoprężne mogłyby gasnąć, gdyby próbować im zmniejszać prąd - zjawiska związane ze zmianą obciążenia cieplnego (rózne rozpływy ciepła, inna prężność par sodu itp). Radzę posukać innego rozwiązania.
  • Poziom 9  
    Dzięki za radę. Niestety, zmuszony jestem drążyć ten temat. Nadal polecam się wiedzy i dobrej woli każdego, kto może coś na ten temat wiedzieć. Mógłbym poprzestać na jarzeniówkach ale lubię wyzwania. Jeszcze raz dziękuję.
  • Poziom 20  
    Moc lamp wysokoprężnych można regulować za pomocą statecznika indukcyjnego z wyprowadzonym dodatkowym uzwojeniem o mniejszej mocy, podłączonym z układem przełączającym oraz na drodze elektronicznej.
    Cena regulatorków elektronicznych jest spora i raczej nie są do wykonania w domu. Parametry prądowe lamp sodowych i metalohalogenowych są nieco inne ale zasada zapłonu podobna.
  • Poziom 9  
    Znalazłem schemacik balastu dla lampy sodowej. Czy to będzie działało? Co zmienic (jak przeliczyć ) aby obsługiwał lampy rzędu 150W lub większe?
  • Poziom 9  
    Przepraszam ale szwankował mi wczoraj internet dlatego pewnie plik nie przeszedł. Już zamieszczam schemat. Wdzięczny będę za każdą uwagę i radę.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Jeśli coś zrobiłem nie tak, to było to nieumyślne. Bardzo przepraszam i dziękuję za zwrócenie uwagi. Postaram się to naprawić.Regulacja natężenia światła lamp sodowych