Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junak prądnica 12V - podłączenie regulatora

23 Maj 2007 00:27 6129 4
  • Poziom 9  
    Witam. W jaki sposób należy podłączyć regulator napięcia do prądnicy w Junaku? Prądnica została przewinięta na 12V - jest sprawna, ładuje na maksymalnych obrotach silnika 58 volt. Mam problem z podłączeniem wejść i wyjść regulatora napięcia. Mam regulator elektroniczny z malucha - ma oznaczenia "51-szcz" , "67-wzb", "30 +12V" i chyba masę na obudowie. Czy taki regulator nada się do Junaka, który ma "+" na masie?
  • Poziom 28  
    Raczej się nie nada.
    Ale może da się przemagnesować prądnicę żeby miała minus na masę.
    Trzeba tylko zmienić bieguny akumulatora, dla reszty jest obojętne czy ma plus czy minus na masie.Chyba że masz tam jeszcze jakieś urządzenia elektroniczne.
  • Poziom 39  
    Dostosowanie tego regulatora w tych warunkach właściwie niemożliwe. Prawie całkowicie zapomniałem konstrukcji tej prądnicy ale kombinowałbym przez zamianę końcówek uzwojenia wzbudzenia. Spodziewam się zmiany biegunowości na wyjściu na minus i wówczas regulator elektroniczny zadziała.
  • Poziom 28  
    mczapski napisał:
    kombinowałbym przez zamianę końcówek uzwojenia wzbudzenia.

Trzeba by zamienić końcówki wzbudzenia i twornika.
    (lub wzbudzenia i kierunek wirowania)
    Znacznie łatwiej przemagnesować rdzeń wzbudzenia (zmienić jego magnetyzm szczątkowy), przez podanie odwrotnie napięcia na jego nie zmasowaną końcówkę.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Po pierwsze: każdy pojazd ma MASĘ NA OBUDOWIE! Tylko zależy, czy jest to PLUS, czy MINUS...
    A czy ten elektroniczny regulator z malucha, to nie jest przypadkiem regulator alternatora? Jeśli tak, to nie nada sie w żadnym wypadku. Natomiast regulator prądnicy powinien działać bez problemów. A jeśli szukasz więcej informacji, to odsyłam cię do grupy dyskusyjnej "Dziki Junak" lub na stronę "Junak Pomorski". Tam chłopaki ćwiczą takie wynalazki. Jest jeszcze zakład w Tucholi, gdzie przewijają prądnice junakowe na 12 V i dostosowują do tego regulator. Może tam uderzyć?