Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosze o pomoc w projekcie -

qbik18 23 Maj 2007 16:10 1695 10
  • #1 23 Maj 2007 16:10
    qbik18
    Poziom 12  

Dopracowuje swoj projekt, moim zalozeniem sa dwa przyciski, i teraz mam problem, bo jednym z nich musze jednoczesnie podac 1 na przerzutnik RS i zewrzec do masy kondensator C1 bo musi zostac rozladowany, przycisk zwykly pojedynczy. Jak mozna to zrobic? Prosze o pomoc

Moj schemat:

0 10
  • Pomocny post
    #2 23 Maj 2007 16:23
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Ponieważ podajesz + z przycisku to najprościej będzie wysterować tranzystor NPN zwierający kondensator C1

0
  • #3 24 Maj 2007 00:03
    qbik18
    Poziom 12  

Jakby to dokladnie mialo wygladac?

0
  • #5 24 Maj 2007 11:13
    qbik18
    Poziom 12  

Dzieki za pomoc, mam jeszcze pytanie, w jakim celu dolacza sie rezystory z jednej strony zwarte do masy?

0
  • Pomocny post
    #6 24 Maj 2007 11:43
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

By baza (lub bramka) tranzystora nie wisiały w powietrzu, bo wtedy zakłócenia z nikąd mogą robić dziwne rzeczy w układzie.
    To jest szczególnie ważne, jeżeli źródło sterujące jest typu : napięcie albo przerwa a nie napięcie albo 0 (masa).

TRanzystory współczesne mają duże wzmocnienia i już mały prądzik
    z nikąd może zostać wzmocniony i bruździć.

Chociaż tu w tym układzie nie jest ten rezystor do końca konieczny jeżeli to będzie sterowane z jednego z przycisków co sterują przerzutnikiem RS, bo tam już jest rezystor do masy.

Podobnie wszelkie niewykorzystane wejścia układów scalonych, szczególnie CMOS powinny być w ustalonym stanie 0 lub 1 by uniknąć np ładowania pojemności wejściowycych zakłóceniami i pojawiania się niekontrolowanej zmiany stanów na danych wejściach (wejścia CMOS mają bardzo dużą rezystancję więc pojemności montażowe łatwo się ładują)

0
  • #7 24 Maj 2007 13:15
    qbik18
    Poziom 12  

Dziekuje za zrozumiale wyjasnienia. Jeszcze mam prosbe co do mojego juz calego ukladu, prosilbym o jego ogolne sprawdzenie i uwagi, mam jeszcze watpliwosci, nie wiem mianowicie do czego sluzy wejscie LE ukladu 4553, czytalem ze stan niski na tym wejsciu powoduje przepisanie zawartosci licznikow do rejestrow wyjsciowych, czy po kazdym impulsie zliczanym zeby wartosc byla wyswietlana musi byc tam 0?

I jeszcze co do ukladu 4518, na wejscie ENA do zliczania musi byc podana jedynka czy 0?

0
  • Pomocny post
    #8 24 Maj 2007 14:06
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Wejście LE w 4553 służy do zatrzaskiwania stanu liczników w rejestrach wyjściowych.

Gdy LE=0 rejestry wyjściowe są "przezroczyste" i do muxa wyjściowego dochodzi stan liczników

Gdy LE=1 to rejestry zapamiętują (zamrażają) stan liczników, podczas gdy te mogą liczyć dalej

W 4518 wejście ENA=1 zezwala na zliczanie impulsów wejścia CLK. Może ono także służyć jako wejście zegarowe.

Wejście impulsów przez CLK

ENA=1 Licznik zmienia stan na każdym narastającym zboczu CLK

Wejście impulsów przez ENA

CLK=0 Licznik zmienia stan na każdym opadającym zboczu ENA

0
  • #9 24 Maj 2007 15:47
    qbik18
    Poziom 12  

:) Teraz zaczynam juz wszystko rozumiec. To jak juz jestesmy przy tym, to jesli to nie klopot prosilbym jeszcze o wyjasnienie:
    1. 4553 pinow CIA i CIB, czy podlaczenie kondensatora jest zawsze konieczne czy w jakichs szczegolnych przypadkach.

2. wyjscia OF rozumiem ze to przepelnienie, czy takie podlaczenie przez diode zagwarantuje mi podobnie jak sam przycisk stop reset przerzutnika RS

3. I jeszcze ciekaw jestem znaczenia wejsc LD, PH i BI w ukladzie 4543

4. I chyba juz ostatnie pytanie, czy jezeli mam dwa sygnaly, gdzie jeden lub drugi ma wysterowac tranzystor to lepiej zastosowac bramke OR czy poprostu podlaczyc do bazy T poprzed diody?

0
  • Pomocny post
    #10 24 Maj 2007 17:35
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

1. 4553 pinow CIA i CIB, czy podlaczenie kondensatora jest zawsze konieczne czy w jakichs szczegolnych przypadkach.

Kondensator "napędza" wewnętrzny generator sterujący multipleksowaniem cyfr (wyjść liczników) na wyjściach Q0-Q3

Zamiast niego można podać sygnał zewnętrzny na wejście C1A (pin 4)

Częstotliwość multipleksowanie wyniesie wtedy f(C1A)/3

Może to też być przydatne przy podłączaniu układu 4553 do mikroprocesora (taktowanie wyborek kolejnych cyfr. Licznic cyfr zmienia stan przy narastającym zboczu sygnału C1A

2. wyjscia OF rozumiem ze to przepelnienie, czy takie podlaczenie przez diode zagwarantuje mi podobnie jak sam przycisk stop reset przerzutnika RS

Tak

3. I jeszcze ciekaw jestem znaczenia wejsc LD, PH i BI w ukladzie 4543

LD działa jak LE w 4553

LD=1 wyjścia zależą od wejść
    LD=0 wyjścia zależą od zapamiętanego stanu wejść (w rejestrze wejściowym)

PH - zmienia fazę sygnałów wyjściowych, jest to potrzebne przy steroaniu układów LCD, które nie mogą być sterowane sygnałem stałym

PH steruje inwerterami na wyjściach dekodera

BI - to wejście wygaszania (Blanking input)

Jeżeli PH=0 i BI=1 to wszystkie wyjścia są ustawiane w stan 0

Jeżeli PH=1 i BI=1 to wszystkie wyjścia są ustawiane w stan 1

4. I chyba juz ostatnie pytanie, czy jezeli mam dwa sygnaly, gdzie jeden lub drugi ma wysterowac tranzystor to lepiej zastosowac bramke OR czy poprostu podlaczyc do bazy T poprzed diody?[/quote]

Obojętne, to tylko kwestia ile masz miejsca i co jest w danym układzie prostsze. Diody zajmują mniej miejsca niż układ z 4 bramkami, nie wymagają zasilania i mogą być połozone w różnych miejscach płytki

Kilka uwag do tego co widzę :)

0. To chyba jakiś układ mierzący czas ? Czy to miernik czasu reakcji na bodziec dźwiękowy lub świetlny ? :)) Z losowaniem co jaki będzie bodziec błysk czy dźwięk ?

1. Jeżeli będziesz zasilał układ z 5 V to układ 4060 nie zadziała z tym kwarcem (dla 5V fmax=7 MHz) może 74hc4060 byłby lepszy ale zasila go się z maks 6 V

2. Tranzystor sterujący dioda świecącą w tym układzie pracuje w układzie wtórnika, więc napiecie na jego emiterze jes o 0.7 V niższe niż na bazie.

Ten dzielnik rezystorowy nie jest tam potrzebny.

On by był potrzebny gdyby tranzystor pracował w układzie wspólnego emitera a diodę miał w kolektorze.

Akurat w przypadku sterowania diodą świecącą rezystor od bazy do masy jest mało wazny bo i tak nie zobaczylibyśmy migania diody od zakłóceń.

Rezystor taki jest ważny jeżeli następnym stopniem jest jakiś układ, który będzie zdolny wyłapać krótkie impulsy.

3. Tranzystor zwierający zasilanie sterowany z U7A do tego bez rezystora ograniczającego prąd bazy to raczej nie najlepszy pomysł ;))

4. Wejście zerujące układ 4553 nie może być sterowane bezpośrednio z przycisku start, bo przy dłuższym przytrzymaniu przycisku będzie zatrzymane liczenie czasu. Tam powinien być oddzielny przycisk zerujący albo układ różniczkujący dający tylko krótki impuls zerujący.

0
  • #11 25 Maj 2007 10:36
    qbik18
    Poziom 12  

Tak, jest to miernik czasu reakcji czlowieka na bodzce, albo na znak swietlny albo na dzwiekowy.

1. W takim razie chyba zastosuje kwarc zegarkowy przy podziale na 32, (tylko ze juz kupilem tez 4518). Moze wystarczy taka dokladnosc. Zasilanie bedzie 5V wiec byloby dobre dla 74hc, przy kwarcy 10.24 i podziale na 1024 mialbym wieksza dokladnosc.

3. Mialo byc odwrotnie, emiter do zasilania, kolektor do ukladu - tak aby uklad zaczynal generowac po nacisnieciu przycisku start.

4. Przytrzymanie calkowicie zatrzymuje zliczanie? bo zliczanie rozpoczyna sie i tak dopiero po zaswieceniu diody, a od startu to kilka do kilkunastu sekund bedzie trwalo przy zalozeniu ze przycisk nie bedzie przytrzymywany. Bo nie wiem jak ma wygladac taki uklad rozniczkujacy

5. Czy wartosci pojemnosci i rezystancji w 4060 trzeba dopierac wg jakichs regul czy sa jakies standardowe wartosci?

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi

0
  Szukaj w 5mln produktów