Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam info o antenach ANA-2 lub podobnych.

18 Paź 2003 13:33 2332 4
  • Poziom 18  
    Czesc!
    Szukam informacji o tych antenach nadawczych. Mam u siebie jeden egzemplarz, niestety jest to konstrukcja nierozbieralna :( . Mam pomierzone wszystkie wymiary, ale cos tu mi sie nie zgadza. Jak pewnie wtajemniczeni wiedza, jest to dipol z dopasowaniem Pawsey'a (inaczej trafo rownolegle). Zgodnie z teorią długość trafa Pawseya ma wynosić 1/4lambda*współczynnik skrócenia (czyli dla 100MHz ok. 71cm). W mierzonej antence ten element ma tylko 34cm (to 2*krócej!!). Wykonana przeze mnie taka sama antena nie chce sie zestroic przy tak krotkim trafie! Mysle, ze caly 'pic' jest zaszyty w linii, ktora moze sie znajdowac na odcinku od gniazda zasilajacego do elementu gornego. Ja stosuje w tym miejscu po prostu kabel 50Ohm. Nie da rady niestety zobaczyc jak to wygląda w 'ANIE', dlatego mam prosbe do kolegow, ktorzy znaja budowe tej antenki o pomoc. Z gory dziekuje.
  • OptexOptex
  • Poziom 18  
    Kto zna dokladnie prawo o symetryzatorach rownoleglych?? Czego dotyczy wspolczynnik skrocenia w tym przypadku - czy dotyczy on fidera, czy tez moze samego symetryzatora? Bylbym wdzieczny za wsparcie.
    Pozdrowka.
  • OptexOptex
  • Poziom 18  
    Prowadze tu swego rodzaju monolog, ale mam nadzieje, ze nikt sie nie obrazi.
    Po woli chyba dochodzie do 'sekretu' tej anteny. Na trop wprowadzila mnie ta cala pianka uszczelniajaca. Jest to zwykla pianka poliuretanowa. Liczylem wspolczynnik skrocenia dla poliuretanu i... wynosi okolo 0.45. Moze to jest ten caly sekret. Mogli zrobic linie 'twarda' w boomie dipola i jako dielektryka uzyc wlasnie tej pianki. Wtedy dlugosc zwory skroci sie o polowe (w odniesieniu do powietrza), co odpowiada wlasnie tym 34cm. Nie kumam do konca symetryzatora Pawsey'a - w sieci sa sprzeczne informacje na ten temat - w jednym opisie jest, zeby uwzglednic wsp. skrocenia, w drugim, ze nie. Moge sie tylko domyslac, ze to o to chodzi. Czekam na sugestie.
    Chodzi oczywiscie o taka antenke.
    Szukam info o antenach ANA-2 lub podobnych.
  • Poziom 11  
    Trochę ocieram się z tym problemen w robocie ale, czasami sięgam do podstaw. Poszedłem na łatwiznę i zeskanowałem kilka stron (omawiających interesujący Cię problem) z książki PORADNIK TECHNIKA TELEWIZJI z 1970 roku. Powinno to wystarczyć.
    Pozdrawiam. :)
  • Poziom 18  
    Ok, wykonałem antenę z twardą linią w nośniku. Nośnik wypełniłem pianą poliuretanową. Niestety :( Po wykonaniu pomiarów WFS>2. Wkurzyłem się nieco - Poszedł w ruch trymer - trymer dołączony do zacisków dipola. Udało się zestroić na 1,1.
    Wniosek: albo linia twarda nie miała współczynnika skrócenia 0,5 albo wspóczynnik skrócenia linii zasilającej nie ma znaczenia w transformatorach równoległych. Do dziś nie mogę znaleść właściwej definicji trafa Pawsey'a. A producenci tych anten pewnie śmieją sie mi w twarz: ten typ anteny nadawczej jest chyba najbardziej poplularny: robił je Satel, robi Anex jak i wielu zagranicznych producentow (np. CTE). U krótkofalowców chyba ta konstrukcja nie jest znana - tylko dopasowanie gamma itp...
    :(