Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

migomat Telwin przestał spawać

Tomek010488 23 May 2007 22:25 5954 9
    Tomek010488
    Level 1  
    witam!jestem poraz pierwszy na forum elektrody.skłoniło mnie do rejestracji problem mojego migomatu. ma Telwin ok 130A nie duzy,zacząl lupać,nie przetapia drutu tylko smarcze,czego to może byc wina? czy diód?mam go z 8lat.na pozór widać ze wszystko jest w porzadku.prosze pomóżcie,czekam na odp. na wskazówki,z góry dziekuję.
    gsminfo
    Level 21  
    Tak , może być to dioda , stycznik nadpalone-upalone styki , mogą być połączenia luzne iskrzące i nagrzewające . Trzeba sprawdzić połączenia na prostowniku i za nim , czy niema przebarwień świadczących że tam się iskrzy nagrzewa itp..W samym uchwycie połączenia mogą być zaśniedziałe przegrzane .. Ale również zasilanie z tablicy rozdzielczej (poza spawarką) może być niepewne , i to jest przyczyna niesprawności spawarki ...
    kk1384
    Level 11  
    Witam mam migomat telwin 180 A i jest problem przestał działać regulator szybkości podawania drutu czy jest to wina potencjometru cz może elektroniki a może jest jakiś bezpiecznik pomocy
    patryk-84a
    Level 28  
    Tak jak napisałeś. Należy sprawdzić i wyeliminować sprawne rzeczy. Nikt na odległość nie sprawdzi ci bezpiecznika (jeśli jest osobny na silnik) czy potencjometru. Możesz sprawdzić czy napięcie dochodzi do płytki, czy wychodzi z niej. Czy nie działa tylko wysuw drutu czy jeszcze coś? Napięcie na drucie spawalniczym jest po naciśnięciu przycisku spawania?
    kk1384
    Level 11  
    Wysów drutu jest z max prędkością bezpiecznika osobnego nie ma po przełączeniu na czasowy posów drutu potencjometr czasowy działa więc chyba na płytce jest napięcie na drucie spawalniczym jest napięcie
    profbolek
    Level 12  
    Tomek010488 wrote:
    witam!jestem poraz pierwszy na forum elektrody.skłoniło mnie do rejestracji problem mojego migomatu. ma Telwin ok 130A nie duzy,zacząl lupać,nie przetapia drutu tylko smarcze,czego to może byc wina? czy diód?mam go z 8lat.na pozór widać ze wszystko jest w porzadku.prosze pomóżcie,czekam na odp. na wskazówki,z góry dziekuję. Tak jak napisałeś. Należy sprawdzić i wyeliminować sprawne rzeczy. Nikt na odległość nie sprawdzi ci bezpiecznika (jeśli jest osobny na silnik) czy potencjometru. Możesz sprawdzić czy napięcie dochodzi do płytki, czy wychodzi z niej. Czy nie działa tylko wysuw drutu czy jeszcze coś? Napięcie na drucie spawalniczym jest po naciśnięciu przycisku spawania?

Ludzie, piszcie po polsku, chciałbym się czegoś tu nauczyć, a zazwyczaj próbuję zrozumieć o co autorowi chodzi...
    patryk-84a
    Level 28  
    Jeśli posuw na maxa to najprawdopodobniej element wykonawczy na płytce ma zwarcie, pewnie jakiś tranzystor (może IRF...). Nie mam schematu tego miga. Mógł także pójść potencjometr, ale to chyba rzadkość chodź czasem się zdarza.
    kk1384
    Level 11  
    Dzięki Patryk -84 jeszcze jedna informacja problem powstał po zwarciu drutu spawalniczego z obudową spawarki drut rozgrzał się od palnika do podajnika z rolkami po tym padł reg podawania drutu ale nie powinno być zwarcia i do tej pory nic takiego nie było spawarka jest podłączona dobrze o co tu chodzi Krzysiek

Dodano po 3 [sekundy]:

Dzięki Patryk -84 jeszcze jedna informacja problem powstał po zwarciu drutu spawalniczego z obudową spawarki drut rozgrzał się od palnika do podajnika z rolkami po tym padł reg podawania drutu ale nie powinno być zwarcia i do tej pory nic takiego nie było spawarka jest podłączona dobrze o co tu chodzi Krzysiek
    Tomasz.W
    Level 35  
    kk1384 wrote:
    ....problem powstał po zwarciu drutu spawalniczego z obudową spawarki....
    Po takim eksperymencie na 99% do wymiany jest tranzystor sterujący silnikiem podajnika. W większości tego typu układów stosowany jest tranzystor IRF640, jednak można spotkać inne mosfety z kanałem "N" serii IRF, BUZ itp. Jak możesz to wstaw fotkę tego sterownika.
    kk1384
    Level 11  
    Witam dzięki wszystkim dałem koledze ma powymieniać pozdrawiam Krzysiek