Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
FotowoltaikaFotowoltaika
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słoneczna ładowarka akumulatora samochodowego

mi_ma 23 Maj 2007 22:50 45703 50
  • Słoneczna ładowarka akumulatora samochodowego

Niedawno ukazał się artykuł jak ładować akumulator samochodowy przy użyciu baterii słonecznej.

W najprostszy sposób do stworzenia takiego urządzenia będzie potrzebna bateria słoneczna i woltomierz. Należy podłączyć baterię słoneczną bezpośrednio do akumulatora i obserwować wzrost napięcia. Kiedy napięcie osiągnie wartość 14V, akumulator będzie naładowany i należy go odłączyć od panelu słonecznego, aby jej nie przeładowywać.

Należy pamiętać o tym, aby nie ładować akumulatora zbyt szybko. Dlatego nie należy podłączać go do zbyt dużego panelu słonecznego. Dobrze jest sprawdzić w dokumentacji jaki prąd jest w stanie znieść akumulator przy ładowaniu i rozładowywaniu. Jeżeli jednak zdarzy się tak, że posiadasz panel zbyt duży w stosunku do baterii, to w źródle znajdziesz kilka sztuczek jak obejść ten problem.

Niektóre baterie słoneczne sa zrobione po to, aby ładować właśnie akumulatory w samochodach na parkingach. Nie dają one napięcia wyższego niż 13.5 i 14V i nie produkują nawet wystarczającej ilości prądu, aby uszkodzić akumulator. Mogą być po prostu podłączone bezpośrednio bez żadnych obaw.

W źródle znajdziecie opis użycia takich paneli do różnych celów. Jako źródło energii na wakacjach, na łodzi itp.

Słoneczna ładowarka akumulatora samochodowegoSłoneczna ładowarka akumulatora samochodowegoSłoneczna ładowarka akumulatora samochodowego

źródło http://www.instructables.com/id/EHKYU3MF1ZM4LG4/?ALLSTEPS

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 831 postów o ocenie 742, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    Pth
    Poziom 26  
    Super... Podłączona bateria słoneczna do akumulatora... No niby co w tym ciekawego?!

Ja wezmę i włożę wtyczkę do gniazdka i wrzucę do DIY co Ty na to?!

Gdyby do tego był chociaż jakiś system samoczynnego odłączania akumulatora powyżej 14V (choć i tak takie coś to tylko kilka prostych elementów elektronicznych) to wtedy bym nic nie mówił... A tak to kicz. No co to właściwie nowego wnosi? bateria podłączona do baterii, SUUUUUUUUUUPER...
  • FotowoltaikaFotowoltaika
    mw07
    Poziom 11  
    Tu chodzi o to, że jak ktoś jest głupkiem to nigdy na taki pomysł nie wpadnie. Ale również głupek moze pomylić + z -. Więc bez sensu, żeby się za to brał. Ja proponuje wozić 2-gi akumulator w bagażniku zamiast ogniwa słonecznego. Wyjdzie sporo taniej.:D
    Ziemowit1973
    Poziom 12  
    Ciekawe jak by takie coś się sprawdziło w zimie ?
    lukas_sa
    Poziom 16  
    mw07 napisał:
    Wyjdzie sporo taniej.:D

To prawda. Zanim łado wanie z takiego "cacka" się zwróci, zdąży się ona już popsuć.
    leszekraczka
    Poziom 23  
    Laptop Iplus i wypoczynek. Ładna okolica na odpoczynek weekendowy. Ale temat DIY super - sarkazm.
    Mr.K
    Poziom 23  
    Witam, w polskich warunkach TO się raczej nie sprawdzi. Panel słoneczny ok 1350pln ( http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=197875396 ) do tego jakaś elektronika, żeby nie biegać z woltomierzem. Zanim się to zwróci ..... . Ja wolał bym zainwestować w agregat i prostownik więcej możliwości wykorzystania. Ale jeśli ktoś woli energię słoneczną za darmo 1350 pln to proszę bardzo.
    DjExit
    Poziom 23  
    W sumie można zrobić inny patent :D Często w słoneczny dzień wielu ludzi zakłada takie srebrne maty na przednią szybę samochodu żeby nie nagrzewał się aż tak bardzo. Jak ktoś jest kasiasty :) to może sobie wstawić taki zestaw ogniw słonecznych na przednią szybę, jakiś stabilizator lub przetwornica w razie potrzeby i ogniwo peltriera (lub kilka), jakiś pojemnik i chłodziarka do piwka jak trza :D Na biwak czy coś się przyda. Oczywiście jak zaznaczyłem nie jest to tania opcja :P
    grumar1
    Poziom 12  
    Szczerze to bym sie bał zostawić taki panel w samochodzie gdzieś na parkingu, jakiś łysy pomyśli że to kosztuje tyle co orginalny dress z trzema paskami i nam ten panel wyciągnie przez szybe.

Tak na poważnie to ktoś kiedyś wpadł na pomysł żeby panelem baterii zasilić silniczek na kajaku, lub innym sprzęcie pływającym. Latem na całym obszarze jeziora jest słońce i można by kursować od plaży do plaży nie machając wiosłami. Bardziej by mi sie podobało takie wykożystanie paneli słonecznych.
    Argos_ss
    Poziom 12  
    czy ten leżak to też panel, bo jak nie to straszne straty metrów kwadratowych
    fafkulec
    Poziom 2  
    instructables to stronka w stylu zobaczcie jak z cytryny zrobic prad

ale tekst o zbyt szybkim ladowaniu akumulatora przez ogniwo sloneczne - hehe nie widzialem ogniwa ktore dawalo by np 10-15A

przeciez mowa o akumulatorze samochodowym - 12V srednio 70Ah a nie paluszku z playera mp3 1,2v 700mAh
    submariner
    Poziom 32  
    super ceny , co prawda nie sa to ogniwa monokrystaliczne ale cena jest bardzo dobra.
    Dexter23pl
    Poziom 26  
    a nie prościej popchać samochód chwile aby odpalił i przejechać z 3km aby sie aku naładował?. koszt paliwa będzie niższy niz panel słoneczny i co ważniejsze nie trzeba będzie uważać aby sie nie stłukł.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    Duch__
    Poziom 31  
    submariner
    Poziom 32  
    ten panel z samochodu to gradka gdzie takie zdobyc?
    co prawda jego max moc moze byc 100W chociaz oceniam go na polowe tego wiec na pewno klimy i ogrzewania nie zasili ale i tak chcialbym takich kilka za podobne pieniadze.
    Mariuszek15
    Poziom 24  
    Czy ktoś znalazł podobne ładowarki słoneczne do akumulatorów??
    ---Ryba---
    Poziom 12  
    Duch__ napisał:
    Możesz popchać i przy okazji uszkodzić przy odrobinie szczęścia minimum katalizator
    Jak mi to uduwodnisz to wysyłam Ci kratke piwa. Jak nie to nie gadaj głupot bo inni w to uwierzą.

Christophorus napisał:
    a swój panel słoneczny zdobyłem na auto złomie za 50 zł.

Z jakiego dokładnie auta to wyciągłeś?
    BartekWB
    Poziom 27  
    Ciekawe, może się przydać na wyjazdy tam gdzie nie ma prądu, tylko trochę za oczywiste jak na DIY.
    Duch__
    Poziom 31  
    ---Ryba--- napisał:
    Duch__ napisał:
    Możesz popchać i przy okazji uszkodzić przy odrobinie szczęścia minimum katalizator
    Jak mi to uduwodnisz to wysyłam Ci kratke piwa. Jak nie to nie gadaj głupot bo inni w to uwierzą.

Jak mam Ci to udowodnić?? Sam sobie auto uszkodzić czy może komuś. Co mi ta twoja kratka da skoro i tak będe na wiele więcej w plecy za uszkodzony katalizator.
    Deepone
    Poziom 22  
    Panel fajna sprawa ale tutaj DIY nie ma raczej, idziesz kupujesz i podpinasz? A DIY chyba oznacza zbuduj coś z czegoś a nie kup i podepnij.
    Jak już to bym zasilał tym coś w ogrodzie jak już ktoś wspomniał.

Odpalanie silnika popychając samochód to kiepski pomysł - jak już to odpalać na wysokich biegach. Podczas odpalania jest mocne szarpnięcie - mechanicy twierdzą że może przeskoczyć pasek rozrządu a co z tym się wiąże to już chyba wiadome.
    Dr. Plamo
    Poziom 12  
    Duch__ a co takiego podczas odpalania na "pych" dzieje sie z katalizatorem?? Rozwiń temat bo to ciekawe :)
    askr
    Poziom 35  
    Dr. Plamo napisał:
    Duch__ a co takiego podczas odpalania na "pych" dzieje sie z katalizatorem?? Rozwiń temat bo to ciekawe :)

A więc tak:

Jeśli do katalizatora dostanie się niespalone paliwo - np. brak iskry, katalizator może się spalić jak sie podgrzeje...
    Chyba w zeszlym roku czykiedys był problem z peugotami 307 - niekiedy nie chciały zapalić, benzyna szla do kata i jebud - pożar. Była jakaś akcja serwisowa.

Dalej:
    Jeśli masz rozrząd napędzany paskiem - pasek może przeskoczyć - kolizja zaworów z tłokiem daje fajny efekt.

Jakieś inne rzeczy też się napewno znajdą, poza tym pokaż mi jak na pych odpalasz samochód z automatyczn skrzynia biegów...
    Duch__
    Poziom 31  
    askr napisał:
    Dr. Plamo napisał:

A więc tak:

Jeśli do katalizatora dostanie się niespalone paliwo - np. brak iskry, katalizator może się spalić jak sie podgrzeje...
    Chyba w zeszlym roku czykiedys był problem z peugotami 307 - niekiedy nie chciały zapalić, benzyna szla do kata i jebud - pożar. Była jakaś akcja serwisowa.

Dalej:
    Jeśli masz rozrząd napędzany paskiem - pasek może przeskoczyć - kolizja zaworów z tłokiem daje fajny efekt.

Jakieś inne rzeczy też się napewno znajdą, poza tym pokaż mi jak na pych odpalasz samochód z automatyczn skrzynia biegów...

Dzięki askr za wyręczenie mnie...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    MICHAŁ6201
    Poziom 16  
    Baterie słoneczne nie dadza rady naładowac akumuatora samochodowego. Nie mają na tyle mocy. Gdyby tak było to akumulatory możnaby bylo ładować malutkim zasilaczem wtyczkowym z bazaru :). Co do kolegi, który napisał ze mozna popchać samochod i w ten sposob odpalić to jest w błędzie, no chyba ze ma na myśli malucha albo inny wynalazek. Popchnij jakiś samochód lepszej marki to zobaczysz co się stanie - pęknie pasek rozrządu i tloki spotkają sie z zaworami, wtedy zobaczysz ile to kosztuje.
    Pozdrawiam
    Mozik15
    Poziom 10  
    Witam. Mam takie bajer w swoim Audi to jest sunroof albo solar-dach. Dzięki temu jak nie ma nikogo w aucie i jest w miarę dobre nasłonecznienie bez obciążenia akumulatora chodzą nawiewy. bardzo przydatne jak postawisz auto w pełnym słońcu a jak jeszcze masz czarne skóry i lakier to można sie zagotować. Solar-dach dostępny tylko jako opcja kosztuje chyba coś około 10k także nieźle trafiłeś:D
    Dr. Plamo
    Poziom 12  
    askr owszem były przypadki przeskakującego rozrządu ale z tego co wiem to tylko wtedy gdy właściciel "zapomniał" o wymianie i tylko w przypadku silników ZS. Powiem nawet że bywały przypadki przestawienia kąta wtrysku paliwa w silnikach ZS a co do katalizatorów to chciałbym zaznaczyć, że w niektórych samochodach poprzez "zalanie" katalizatora paliwem odbywa sie jego czyszczenie. Ale nie powiem teraz dokładnie które marki stosują takie praktyki. Osobiście uważam, że odpalanie na pych nie ma kompletnie wpływu na katalizator. Niech wam sie zdarzy wlać kiepskiej jakości paliwo które ni jak nie będzie sie chciało spalić w komorze to tak czy inaczej dostanie sie bezpośrednio do katalizatora. Takie jest moje zdanie. Oczywiście chciałbym dodać ze absolutnie nie pochwalam odpalania samochodu w ten sposób.