Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa w domu jednorodzinnym

Wieslaw3 23 Maj 2007 23:37 2405 8
  • #1 23 Maj 2007 23:37
    Wieslaw3
    Poziom 18  

Witam!
    Kupiłem tak bardzo wszędzie zachwalaną antenę ASR-860P25 wraz z aktywnym rozdzielaczem sygnału RTA-140.
    Po podłączeniu tego wszystkiego jak na schemacie niżej mam na niektórych programach (zwłaszcza na Polsacie) smugi. Gdy podłączę z pominięciem rozdzielacza smugi te nikną.
    Czy to znaczy, że wzmocnienie jest zbyt duże. Czy powinienem stosować jeszcze jakieś tłumiki? Proszę o pomoc.

Dodam że mieszkam niedaleko Ostrowa Wlkp. gdzie mamy niedaleko wieżę przekaźnikową ale nie odbieram z niej ponieważ są tam nadawane tylko 3 programy. Dlatego odbieram z Wrocławia.
    Instalacja antenowa w domu jednorodzinnym
    Dane samego rozdzielacza:
    Typ RTA-140 RTA-120
    Liczba wejść / wyjść 1 / 4 1 / 2
    Wzmocnienie 10 ±2 dB 14 ±2 dB
    Zakres częstotliwości pracy / kanały 47...862 MHz / k1...k.69
    Zakres regulacji wzmocnienia 10 ±4 dB
    Współczynnik szumów < 5 dB
    Maksymalny poziom sygnału wyjściowego (dla 2 sygnałów TV) 102 dBmV 106 dBmV
    Napięcie zasilania / pobór prądu +9...12 V / 70 mA

0 8
  • #2 24 Maj 2007 00:15
    Zdzichu
    Poziom 32  

Rozgałęźnik ma regulację , czy próbowałeś , czy są jakieś zmiany przy regulacji?

0
  • #3 24 Maj 2007 07:51
    szabla12
    Poziom 19  

Witam ,czyli sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie,smugi giną gdy odłącze rozdzielacz,podziel sygnał bez rozdzielacza aktywnego,rozdziel go innym pasywnym na 4 wyjścia,dobrym jakościowo-pozdrawiam.

0
  • #4 24 Maj 2007 11:04
    Wieslaw3
    Poziom 18  

Regulacja jest ale nie daje się nią całkowicie wyeliminować tych smug.

Co do rozdzielacza pasywnego to w katalogu firmy Telmor nie odnalazłem na 4 odbiorniki. Zastanawiam się (ba tak było by mi wygodniej) czy nie mógłbym dać na piętrze rozdzielacza potrójnego i od tego rozdzielacza zejść na parter i tam znów dać rozdzielacz potrójny. Czy coś takiego może działać? Dodam jeszcze, że separator napięcia zasilacza wpiął bym przy wejściu do pierwszego rozdzielacza.

0
  • #6 24 Maj 2007 21:52
    pajo21
    Poziom 35  

Wieslaw3 napisał:

Co do rozdzielacza pasywnego to w katalogu firmy Telmor nie odnalazłem na 4 odbiorniki. Zastanawiam się (ba tak było by mi wygodniej) czy nie mógłbym dać na piętrze rozdzielacza potrójnego i od tego rozdzielacza zejść na parter i tam znów dać rozdzielacz potrójny. Czy coś takiego może działać? Dodam jeszcze, że separator napięcia zasilacza wpiął bym przy wejściu do pierwszego rozdzielacza.

Takie rozwiązanie bedzie działać ale przed zmianą rozgałęźnika spróbuj zastosować jeszcze zasilacz o niższym napięciu np;9V lub zasilacz z regulacją napiecia.Pozwoli to obniżyć jeszcze bardziej wzmocnienie rozgałęźnika.

0
  • #7 24 Maj 2007 22:53
    musicbas1
    Poziom 16  

Witam.Przeanalizowałem kolegów wypowiedzi i najbardziej sensowną wydaje się być wypowiedż kol.WIESŁAW3. Jednak wg mojej wiedzy całą manianę wprowadza zasilacz wpięty we wtyczkę 3 telewizora.Z praktyki wiem iż tak załączone zasilacze,będące w swej konstrukcji najprostrzymi (brak dokładnej filtracji napięcia), powodują najwięcej zamieszania.Proponuję zastosować zaraz po antenie wzmacniacz szerokopasmowy, ustawić wzmocnienie na jego wyjściu ok.78 db/uV, następnie za pomocą pasywnego rozgałęziacza 4-ro wyjściowego,rozprowadzić sygnał do telewizorów. Często zdarza się iż zakłócenia w postaci poziomych przesuwających się pasów powodują też same telewizory,posiadające słabą seperację zasilania.Niemniej jednak wszystko jest do naprawienia, a więc życzę powodzenia.

Dodano po 3 [minuty]:

PS. Rozgałężniki 4-o wyjściowe znajdują się jednak w ofercie TELMOR-a, tylko trzeba dokładnie poszukać. Powodzenia

0
  • #8 25 Maj 2007 15:32
    Wieslaw3
    Poziom 18  

pajo21 napisał:
    Wieslaw3 napisał:

Takie rozwiązanie bedzie działać ale przed zmianą rozgałęźnika spróbuj zastosować jeszcze zasilacz o niższym napięciu np;9V lub zasilacz z regulacją napiecia.Pozwoli to obniżyć jeszcze bardziej wzmocnienie rozgałęźnika.

Próbowałem zaraz w pierwszym dniu ale nic nie pomagało.

Dodano po 21 [minuty]:

musicbas1 napisał:
    Witam.Przeanalizowałem kolegów wypowiedzi i najbardziej sensowną wydaje się być wypowiedż kol.WIESŁAW3. Jednak wg mojej wiedzy całą manianę wprowadza zasilacz wpięty we wtyczkę 3 telewizora.Z praktyki wiem iż tak załączone zasilacze,będące w swej konstrukcji najprostrzymi (brak dokładnej filtracji napięcia), powodują najwięcej zamieszania.Proponuję zastosować zaraz po antenie wzmacniacz szerokopasmowy, ustawić wzmocnienie na jego wyjściu ok.78 db/uV, następnie za pomocą pasywnego rozgałęziacza 4-ro wyjściowego,rozprowadzić sygnał do telewizorów. Często zdarza się iż zakłócenia w postaci poziomych przesuwających się pasów powodują też same telewizory,posiadające słabą seperację zasilania.Niemniej jednak wszystko jest do naprawienia, a więc życzę powodzenia.

Dodano po 3 [minuty]:

PS. Rozgałężniki 4-o wyjściowe znajdują się jednak w ofercie TELMOR-a, tylko trzeba dokładnie poszukać. Powodzenia

Hmm. Wieslaw3 to ja - autor postu :)
    Chyba właśnie taki układ jak opisujesz teraz posiadam:
    Zasilacz - tutaj mam troszkę niestandardowe rozwiązanie, ponieważ w miejscu gdzie mam tą instalację antenową, mam też instalację internetową i podłączyłem sobie jednym zasilaczem (impulsowym) router i antenę. Uprzedzę zaraz Wasze wypowiedzi. Taka instalacja nie ma wpływu na zakłócenia ponieważ odpinałem już router a nawet zastępowałem na chwilę zasilacz routera zasilaczem tym oryginalnym od anteny - jakość obrazu bez zmian.
    Wzmacniacz szerokopasmowy mam wbudowany w antenę ASR-860P25. Od anteny mam 9 metrowym przewodem (który nawet wymieniałem potem na droższy) sygnał poprowadzony do rozdzielacza pasywnego Telmoru RM-3F (są też RM-4F - znalazłem ale nie mieli w sklepie) i stamtąd do TV. Separator napięcia mam na wejściu do RM-3F.
    Jakość obrazu mogę ocenić tak na 80-85%.
    Nie wiem co będzie gdy teraz od tego rozgałęźnika podepnę się schodzą na parter budynku i tam znów rozdzielę na 2 TV.
    Co do samego odbiornika TV to z jednym tez mam problem ponieważ nie mogę złapać TV1 na kanale 12 ale to chyba głowica a to już oddzielny temat.

0
  • #9 25 Maj 2007 17:45
    pajo21
    Poziom 35  

Wieslaw3 napisał:
    Nie wiem co będzie gdy teraz od tego rozgałęźnika podepnę się schodzą na parter budynku i tam znów rozdzielę na 2 TV.
    Co do samego odbiornika TV to z jednym tez mam problem ponieważ nie mogę złapać TV1 na kanale 12 ale to chyba głowica a to już oddzielny temat.

Jeżeli rozdzielisz sygnał na dalsze dwa TV to sygnał za tym rozgałęźnikiem 2/1 bedzie o około 3,5db słabszy.
    Dla TV na pietrze nic się nie zmieni.

0
  Szukaj w 5mln produktów