Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tuning głośników STX38-300-8-AE.

mlody_elektronik 24 May 2007 00:02 47412 36
Wago
  • Witam !!

    Chciałem zaprezentować poprawę głośnika chyba najbardziej popularnego głośnika wśród polskich początkujących estradowców.

    Mianowicie

    STX GDN 38-300-8-AE.

    Jak wiadomo głośnik sam w sobie nie jest zły bo jego parametry względem ceny bija wszystkich pozostałych producentów. Jednak nie ma róży bez kolcy i niestety polscy twórcy tego głośnika sie nie postarali i popełnili kilka błędów.

    1. Linki uderzają o kosz powodując zwarcie oraz upalając sie przez to właśnie zwarcie.
    2. Klej użyty we wszelkich połączeniach układu drgającego to w miarę dobry klej bo jest sztywny i trzyma dobrze. Jednak ma wadę jak sie nagrzeje to sie glutuje i już nie trzyma w ogóle.
    3. Jak klej staje sie elastyczny to długi karakas cewki traci podtrzymujący pierścień z kleju i sie nie ładnie wygina. (test kwaczora (60godz pracy na 400W i wygięty karakas)).

    Wiec postanowiłem te wszystkie wazy wyeliminować póki głośniki są w 100% sprawne. Tzn. około już roku czasu zrobiły bardzo długie i trudne imprezy dnb bez uszczerbku jednak poco kusić los.

    Koszt jaki poniosłem przy wyeliminowaniu wad konstrukcyjnych wyniósł mnie :
    Jedna paczka kleju DISTAL - 10zl
    (jeden z najmocniejszych klei odpornych na temperaturę oraz bardzo wytrzymały dostępny w Polsce) - kleją im bloki silników samochodowych.
    Gąbka pod lice - 5zl

    Moja przeróbka polegała po kolei tak :

    1. 100% sprawny głośnik przed rozbiórka:
    Tuning głośników STX38-300-8-AE.

    2. Zdjąłem kopułkę z głośnika a była dobrze na butapren przyklejona. Wiadomo ze nie bez uszczerbku ale jednak nadawała sie do przyklejenia spowrotem i jak sie nakleiło to widać już ze nawet niedorywana była:
    Tuning głośników STX38-300-8-AE.

    3. Wyczyściłem wszystko z wszelkich "włosków" celulozy. Oraz włożyłem papier w szczelinę magnetyczna tak aby chroniło to klej przed wlaniem sie do środka:
    Tuning głośników STX38-300-8-AE.

    4. Wymieszałem sporą ilość tubek DISTAL'u i zalałem cały ten wikol na wysokość około 6mm:
    Tuning głośników STX38-300-8-AE.

    5. Zalałem wikol w miejscu łączenia resoru z karkasem cewki DISTAL'em na około 6-7mm pokrywając wikol i tworząc trójkąt :
    Tuning głośników STX38-300-8-AE.

    6. Problem lic rozwiązałem w ten sposób, że wkomponowałem je w gąbkę która przykleiłem na DISTAL do kosza. W w nią wrzuciłem lice. Dodatkowo położyłem warstwę DISTAL'u na górę gąbki co powoduje ze są luźno lice i ładnie pracują w gąbce a nie wypadną i nie latają tak i nie maja prawa zrobić zwarcia :)
    Tuning głośników STX38-300-8-AE.Tuning głośników STX38-300-8-AE.

    7. Po 24 godzinach schnięcia DISTAL'u wyjąłem papier zabezpieczający.
    Tuning głośników STX38-300-8-AE.
    Tu jeszcze przed usunięciem "włosków" celulozy ale już ładnie wszystko wyczyściłem.

    8. Założyłem kopułki tez na DISTAL i czekam jak wyschną wyglądają jak były by nie zdejmowane :)
    Tuning głośników STX38-300-8-AE.


    Zrobiła sie fajna warstwa kleju okalająca karakas z zewnątrz i z wewnątrz karakasku. Wiec bardzo dobrze będzie sie trzymać wszystko teraz. A pierścień z DISTAL'u na resorze wewnętrznym jest bardzo sztywny i nie wygnie sie. Co nie pozwoli na taka sytuacje z pogięciem karakasu jak sie wydarzyło to KWACZOR'owi.

    W ten oto sposób uzyskujemy tanio dobry głośnik i nie do zdarcia :)
    Mimo rocznej eksploatacji a w zasadzie 1,5 bo od stycznia 2006 mam je nic sie nie stało to i tak je przygotowałem na hardcore wykorzystanie.

    Aha zapomniałem dodać. Parametry sie nie zmieniły może mms podskoczyło o max 5g. Ale efektywność ta sama włączałem jednocześnie przerobiony i nie przerobiony głośnik i nie ma różnicy...


    Proszę o komentarze :)

    Temat podpięty . andre1979

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    mlody_elektronik
    Level 27  
    Offline 
    mlody_elektronik wrote 1183 posts with rating 16, helped 28 times. Been with us since 2005 year.
  • Wago
  • #2
    katorznik
    Level 12  
    przedewszystkim to podoba mi sie przetwornik.... taki potworek maly.... co do samej przerobki to jezeli to ma poprawic zywotnosc glosnika to dobra robota :)
  • #3
    rafczuś
    Level 11  
    260 wat rms u mnie puszczam spokojnie na dwa głośniki GDN 30-200 AE , wspaniale gra i to za to głośno i nic sie nie zepsuło a mam już je ponad rok. a na te dwa głośniki GDN 38-300 AE spokojnie można puszczać 400 wat rms i tez nic sie nie popsuje. dwa głośniki przy 400 watach rms będą miały luzy i nie będą się męczyły.
  • #4
    tabaluszek
    Level 23  
    moj kompel ma ten glosnik wieczny problem jaki go meczy to przepalajace sie lice do cewki aktualnie wsadzil 2x1,5 zobaczymy co bedzie sie dzialo
  • #5
    czaroslaww
    Level 26  
    moim zdaniem nawaliłeś kleju za dużo co podniesie wage, to z kolei będzie wynikiem gorszej pracy głośnika.
    niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
  • #6
    tabaluszek
    Level 23  
    poniekat parametry troche sie zmienia ale nie ma to wiekszego wplywu praktycznie nie odczowalne zmiany...
  • #7
    mlody_elektronik
    Level 27  
    Zeszło mi pól paczki DISTAL'u na 4 głośniki. DISTAL to dwie tubki po 7ml wiec teoretycznie ok 7ml DISTAL'u zeszło mi. Czyli około 10g doszło do 4 głośników. To jest 2,5g na sztukę. Nie wydaje mi sie ze to tyle zmieni...
  • Wago
  • #8
    gregor10
    Level 27  
    te 2,5g przy takim glosniku nie zrobi zadnej roznicy . Polecam temat przyda sie nie tylko do tego stx-a ale takze do 27-150 xx przedewszystkim do karkasu ktory u mnie sie tez podobnie pokrzywil jak u kwaczora , a takze linki ktore o siebie udezaly az sie upalily zwarciem - dobrze ze wzmacniacz wytrzymal bo byl to wtedy forte 101 na 4xkd502 tak ze mialem szczescie....

    Pozatym temat dobrze opisany przyda sie wielu ....
  • #9
    marlonbrando
    Level 15  
    też tak uważam, te 2,5 g do tego głośnika TO NIC rezonans może być niższy o jakieś 2Hz ale to w ogóle nie odczuwalne. Źle zrobiłeś, że zalałeś resor dolny (połaczenie resoru dolnego z karkasem) distalem, ponieważ połaczenie to musi być na elastycznym kleju!!!! może zdażyć się tak, że resor ci się teraz ułamie na połaczeniu z distalem!! Moim zdaniem trzeba było obróc głośnik i zalać połączenie karkasu z membraną!!!!!, albo przejechać po całym karkasie, żeby go tylko usztywnic. Ogólnie to pochwalam takie własne przeróbki, jednak jest coś w polakach, że to wszystkiego wsadzają paluchy(bardzo pozytywnie) jakiś niemiec albo inny europejczyk z zachodu by sie za to nie brał. :D
  • #10
    mlody_elektronik
    Level 27  
    Jeżeli chodzi o resor wewnętrzny i karakas cewki to celowe to było zalanie w tym miejscu DISTAL'em.

    Dlaczego ??

    Ponieważ DISTAL wsącza sie w resor tworząc bardzo mocne wiązanie. A resor w GDN38-300 pozwala na dużo większy wychyl niż 7mm. Wiec postanowiłem ze zaleje DISTAL'em. Zabrało to jakieś 4-5mm resoru ale utworzyło pierścień który jak napisałem wcześniej nie pozwoli na wygięcie karakasu :)
  • #11
    marlonbrando
    Level 15  
    tak ja rozumiem, ALE wiesz, że distal po wyschnięciu jest twardy jak szkło???? napisałem poprzedniego posta, poniewaz uważam, że resor może się złamać w miejscu połączenia!!!
  • #12
    kalasz20
    Level 26  
    Przedmówca ma trochę racji , dokładnie tak było w mojej Yakuzie , popękał resor dolny na granicy tego kleju (fabrycznego).
    Pozdr
  • #13
    mlody_elektronik
    Level 27  
    Obaj macie racje jednak YAKUZA miała sporo większy wychył. Więc mogła pęknąć. A tu ten głośnik ma tylko 7mm. Jednak może i macie racje. Ale dlaczego w głośnikach BEYMA, B&C tez stosują bardzo twarde kleje o podobnej twardości tylko przezroczyste.
  • #14
    marlonbrando
    Level 15  
    7mm to jest tylko?? zresztą jak zasilasz go tylko basem to myśle, że nieraz ma on amplitude 1cm (ogólny ruch memebrany to 2cm) a zniekształceń i tak nie słyszysz!!!!!!
    druga sprawa to to, że stx ma kupe miększy dolny resor w porównaniu do tak jak wpomiałeś np Beymy, a karkas wygina sie dlatego, że górne zawieszenie mu nie pozwala a dolne z kolei tylko centruje.
    trzecia sprawa beyma owszem używa twardego kleju, ALE cewka sklejona jest z membraną, a w dodatku amplitudy 7mm to tam w życiu nie zobaczysz!!
  • #15
    maniek6600
    Level 21  
    marlonbrando wrote:
    a w dodatku amplitudy 7mm to tam w życiu nie zobaczysz!!



    15LX60 -wychyl 9mm
    15K200 - wychyl 7,5mm
    12LX60 - wychyl 9 mm

    I jeszcze pare by sie znalazlo.Zanim cos napiszesz zastanow sie a nie wprowadzaj ludzi w błąd.Pozdrawiam
  • #16
    gdL
    Level 27  
    Usztywniasz dolne zawieszenie zalewając je sztywnym klejem. To może podnieść fs, ale sądzę, że minimalnie. Tak jak Koledzy pisali, może też wpłynąć na parametry mechaniczne łączenia, a czy od razu złamie - tego nie wiem. Czy klej się nie pokruszy ?
  • #17
    mlody_elektronik
    Level 27  
    Klej sie nie pokruszy sprawdzone już kilkoma imprezami na 100% mocy. DISTAL wsączył się w resor i bardzo mocno i sztywno trzyma. a zabrało to ok 1mm zawieszenia do okola karakasu wiec jakoś masakrycznie to nie wpływa na prace głośnika - ba w ogole nie ma różnicy :)
  • #18
    mateusz885
    Level 23  
    Jakiej średnicy jest kopułka w głośniku autora? jak bym zamawiał sobie ten głośnik to od razu zamówił bym tez nową kopułkę, to jest któraś z tych ?

    @Edit
    proponuję przykleić temat lub zrobić poddział z takimi pomocami
  • #19
    mlody_elektronik
    Level 27  
    oryginalna kopułka to C-130 i udało mi się ją zdjąć i założyć bez uszczerbku mechanicznego i wizualnego, a gdybyś zniszczył i membranę ruszył to możesz zastosować zawsze większą C-160 - obniży to trochę fs głośnika i poprawi chłodzenie...
  • #20
    mateusz885
    Level 23  
    Zastosować to też w głośniku GDN-30-200-AE ?? tam też występuje podobny problem? Na razie nie jest dostępny na stronie stxa (pewnie z powodu wakacji), jak będzie to zamawiam dwa 30-200 z układem od 38-300 (i drugie 2 dla kumpla).
  • #21
    mlody_elektronik
    Level 27  
    Z tego co pamiętam to w 30stkach to nie występował ten problem tylko dlatego ze membrana mniejsza i nie działa na karakas taka siła aby go pogięła. Jednakże tam tez jest wszystko klejone na silikon wiec przy wyższej temp sie rozpuści i dobrze było by zastosować taki klej jak ja :)
  • #22
    DJ Max
    Level 30  
    Lepiej byś zrobił, gdybyś usunął najpierw oryginalny klej łączący membranę z cewką. Kiedy cewka się nagrzeje i klej zacznie się topić, zwiększy się jego objętość, a nie mając gdzie się "powiększać" zacznie wpływać do wnętrza karkasu przez szczelinę.

    Dodano po 12 [minuty]:

    A to, co w tej polemice mnie zaintrygowało...

    Quote:
    7mm to jest tylko?? zresztą jak zasilasz go tylko basem to myśle, że nieraz ma on amplitude 1cm (ogólny ruch memebrany to 2cm)


    To znaczy? Bo mnie się wydaje, że skoro ma amplitudę 1cm, to wychył w jedną stronę ma 5mm. Może to dziś takie czasy, że amplituda to tylko połówka ogólnego ruchu, bo nawet na wikipedii tak napisano... Może to tylko mnie źle uczono? Niech mnie ktoś oświeci, bo sam nie wiem.

    Quote:
    trzecia sprawa beyma owszem używa twardego kleju, ALE cewka sklejona jest z membraną


    A czy tutaj cewka nie jest sklejona z membraną? Jest, tylko od góry/przodu a nie od tyłu/dołu/wnętrza.... Przecież pierwsze, co robił autor, to utwardził połączenie karkasu cewki z membraną.
  • #23
    laryngolog
    Level 11  
    >4. Wymieszałem sporą ilość tubek DISTAL'u i zalałem cały ten wikol na wysokość około 6mm: <

    Sporą ilość tubek to znaczy ile tych tubek poszło ?
    -druga sprawa mam przed sobą distal i jak byk stoi na opakowaniach masa 35 oraz 26gram co daje nam już 61gram -sądząc po fotach to tego kleju sporo poszło
    Nie pałam miłoscią do firmy stx ale też i ich nie nawidze -jednak taka zaproponowaną przeróbke uważam za pomyłkę . Głośnik najpierw należało by rozebrać i usunąć cały klej fabryczny a dopiero potem kleić innym . Dodano znaczną masę do tego klej bardziej maskuje problem niz go likwiduje.
  • #24
    mlody_elektronik
    Level 27  
    Widzę słowa krytyki i dziękuję za uwagi.

    Postaram się rozwiać wątpliwości.

    Distalu zużyłem około polowy tubek czyli ok 30 g
    Tuning głośników STX38-300-8-AE.

    Nie wiem jak to sie stało ze wyszło mi 10g ale i tak znacząco nie zwiększyło to wagi. bo przypada około 8gram na głośnik.

    Specjalnie nie rozbierałem głośnika ponieważ oryginalny klej się nie rozpuszcza od pracy głośnika przy dużej mocy tylko uplastycznia. A DISTAL jest na tyle wytrzymały ze taka ilość kleju jaka zużyłem spokojnie wystarczy do wytrzymania sił jakie działają w głośniku.
  • #25
    mateusz885
    Level 23  
    No wszystko fajnie ale moim zdaniem 211 zł jak za taki głośnik to stanowczo za dużo (+ przesyłka ponad 7kg). Cena 170-180zł była by już bardziej do przyjęcia.
  • #26
    maniek6600
    Level 21  
    Dokladnie.Tym bardziej ze nazwa tematu jest błędna!!!!!Ten post powinien sie nazywac :POPRAWIANIE GLOSNIKOW STX aczkolwiek linki u siebie zabezpieczylem.Pozdro
  • #27
    Luke15
    User under supervision
    Witam. Kupiłem nie dawno 2szt. głośnika STX 38-300-8AE i powiem tak. STX wprowadził poprawki do tych głośników. Linki są zabezpieczone, są na podkładkach i mają odpowiednie długości. W obu modelach są takie same poprawki techniczne. Według mnie głośnik supeeer!!
  • #28
    drozda86
    Level 13  
    A może jakieś fotki zamieścisz ? No w sumie to jestem pod wrażeniem że ta firma jednak poprawiła swoją konstrukcję
  • #29
    mateusz885
    Level 23  
    Właśnie jak możesz to daj foty, to byłby jeden problem z głowy pozostają jeszcze wyginające się korkasy; zrobili coś z tym ?
  • #30
    Kwaczor

    VIP Meritorious for electroda.pl
    Witam wszystkich:)

    Muszę zabrać głos.

    Moje głośniki zgwałcone zębem czasu sprzedałem i klient wciąż ich używa :) Wymieniłem tylko linki na grubsze. Karkasów nie prostowałem. Działa to pod wzmacniaczem 100W i pewnie jeszcze jakiś czas podziała. Ja tego jednak wiecej nie kupie :)