Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stare CD-ROMy - czy "ten typ tak ma" ?

25 Maj 2007 01:26 1502 9
  • Poziom 28  
    Dostałem masę starych CD-ROMów. Są to stacje różnych marek, od 4x do 48x.
    Mam jednak pytanie: Wiem, że jest normalne, gdy napęd 4x nie odtwarza nagrywanych CDków. Ale czy napęd 24x także?
    Napęd jest marki Samsung i dobrze czyta CDki tłoczone.
    Nie wiem jednak, czy go rozwalać i czyścić, czy zostawić, bo po prostu nie potrafi czytać wypalanych.
    Moja technika czyszczenia napędów CD jest taka: Otwieram tackę, wsadzam do środka (od przodu) giętki koniec gumowej gruszki dla niemowląt po czym pompuję na raz z suwaniem tacką (przy włączonym napędzie). Technika mnie nigdy nie zawiodła przy 32-48krotnych CyberDrive'ach, większość z nich (a przeczyściłem ich ponad 20) działa do dzisiaj.
    Samsung jednak nie daje się czyścić ta metodą. Myślę nad kolejnym makgajweryzmem, czyli rozwaleniem napędu i przeczyszczeniem soczewki "ligniną dezynfekcyjną" z alkoholem izopropylowym.
    Czy to coś da?

P.S. Znalazłem jeszcze w tym złomie nagrywarkę, ale jest... dziwna. Ma bowiem z przodu drzwiczki, a w nich takie coś podobne do streamera lub napędu MO, ale jakby w kasecie (której nie mam) była płyta! Co to jest?
    Oznaczenia: CT-4002 CADDY CD RECORDABLE DRIVE
  • Poziom 40  
    Co do odczytywania płyt to niektóre cd nie czytają "piratów".
    Na pewno cd 12x sie takie trafialy wyzej nie przypominam sobie bym na taki egzemplaz trafil.
    Nie wiem z czego ten fakt wynikal, jednak kilka lat temu gdy to bylo istotne na gieldzie w katowicach spotlkalem sie z dwoma teorjami sprzedajacych , tlumaczącychten fakt albo moca lasera albo jego kolorem
  • Poziom 28  
    ->Dydzio
    Czy to jest wielorazowego użytku ? :)

Czy przetarcie soczewki izopropylem nie uszkodzi?
  • Poziom 21  
    Miałam kiedyś Samsunga 24x, kiedyś czytał nagrywane płytki, jednak gdy żywot cd-romu zaczął dobiegać końca czytał coraz mniej... Najpierw nie czytał tandetnych nagranych płyt, potem czytał tylko porządne powoli nagrane, potem tylko tłoczone, potem w ogóle, czyszczenie pomogło, dokręcenie niektórych śrubek, itp. Potem problemy zaczęły się powtarzać, ale zmieniałam sprzęt, więc przestałam się zajmować tym napędem.

Podsumowując mój przydługi wywód: czyść, reguluj, może zadziała ;)
  • Poziom 28  
    Można podkręcić trochę moc lasera potencjometrem na głowicy lasera ,w prawo około ćwierć obrotu.Pokrętło jest zazwyczaj zamalowane.Obracać malutkim wkrętakiem.
  • Poziom 28  
    Rozwaliłem całość, przetarłem soczewkę poślinioną bluzką :), złożyłem, DZIAŁA!

P.S. Po zmontowaniu zostały mi części: dźwignia blokująca laser w momencie wysunięcia tacki, ale bez niej tez działą dobrze. Po prostu kompletnie nie wiedziałem, gdzie ją umocować. Nie przewiduję, by napęd działał tacką do dołu. Jeszcze został mi docisk od zębatki szuflady, ale trzyma ją obudowa.
  • Poziom 30  
    MCbx napisał:
    ->Dydzio
    Czy to jest wielorazowego użytku ? :)

Tak to jest tylko taka kasetka na CD później zastąpiona zwykłą tacką.
    Osobiście tą aukcję uważam za kpinę, za 7zł dostanę sprawny, porządny napęd...
  • Poziom 28  
    Rzeczywiście, dowiedziałem się, że ta nagrywarka nagrywa z zastraszającą prędkością 1x - bez BURN-proofa to daje dość dużo strat w CDkach zwiazanych z niedopełnieniami bufora.
    Oczyt 4x - kiepsko.

A co do napędu za 7zł - dostaniesz sprawny, porządny... LG :). Lepiej już inwestować 15 ale w dobry, np. Samsung :).
    W LG mamy co nastepuje:
    1. Nie czyta
    2. Jeżeli czyta to z błędami
    3. Jeżeli czyta, bez błędów, to płyta nie będzie się nadawała do późniejszego użytku.
    4. Jeżeli okazuje się, że wyjęta i bezbłędnie odczytana płyta jest czytelna w innych napędach, koniecznie sprawdzić zasilacz (poważnie!). 48x-LG wysadzały mi w zasilaczach korki.
    5. Uwagi nie tyczą się nagrywarek LG. Tylko napędów
    Poparte: wieloletnim doświadczeniem.
  • Poziom 30  
    MCbx napisał:
    Rzeczywiście, dowiedziałem się, że ta nagrywarka nagrywa z zastraszającą prędkością 1x - bez BURN-proofa to daje dość dużo strat w CDkach zwiazanych z niedopełnieniami bufora.

Nie żartuj, 1x to 150kB/s. Nawet Seagate ST-412 na 286 by wydolił :)
    Stacja dysków ma niewiele mnie :)

A co do reszty to już mówiłem, że ta aukcja to jakaś kpina, widzę ją już od chyba kilku lat, ale sprzedający w ogóle nie spuszcza z ceny, chyba lubi to magazynować...