Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zdalne włączanie drukarki-załączanie zasilania przez LAN?

25 Maj 2007 16:37 6258 15
 • Poziom 22  
  Witam.
  Posiadam drukarkę sieciową z printserwerem HP JetDirect. Z drukarki korzysta aktualnie 4-5 komputerów podłączonych do sieci LAN na switchu, drukarka stoi koło samego switcha razem z jednym z komputerów.

  Niestety, reszta jest sporo oddalona od drukarki. Denerwuje wszystkich konieczność ciągłego biegania w celu włączenia drukarki, a pozostawienie jej włączonej cały dzień jest niemożliwe: HP LJ5 jest hałaśliwa nawet w trybie idle...

  W związku z tym mam pytanie do Elektrodowiczów. Czy jest możliwość zbudowania urządzenia, które (np za pomocą przekaźników) włączałoby zasilanie drukarki zdalnie i tak samo je wyłączało? Jedyne wyjście to zrealizowanie tego o sieć LAN.
  Sam nie mam odpowiedniej wiedzy aby coś takiego wymyślić, napisać program na kompa i wsad do procka.

  Będę wdzięczny za każdą pomoc.
 • Poziom 11  
  Sądze że jedynym wyjściem jest zastosowanie stycznika przy połączeniu gniazdko-drukarka, i zamontowanie przy nim układu który mógłby być podłączony do sieci LAN [niestety nie znam się dobrze na elektronice, więc w doborze układów ci nie pomoge]
 • Poziom 22  
  Jeśli drukarka stoi obok jednego z blaszaków to można by zrobić włączanie przekaźnika przez port szeregowy i np jakąś stronkę www umieszczoną na tym komputerze.
  pod linuxem było by to dość łatwe (serwer www i skrypt np cgi). Pod windowsem jest to pewien kłopot ,dla wprawnego programisty 5 min .

  Jak dla mnie można zrobić coś bardzo prostego mianowicie kilka scalaków podłączonych pod port LPT ale musiałby być printserwer z wyjściem lpt.
 • Poziom 22  
  Rozwiązanie ze dalnym sterowaniem pomysłowe. ale jeden to kwestia zasięgu (przez 5 ścian nie podziała raczej no i kwestia ilości pilotów).

  Wszystkie komputery to laptopy, więc RS232 nie ma w nich. No i są one mobilne.

  Szukam rozwiązania na zasadzie wysyłania przez sieć jakiegoś sygnału do układziku podłączonego do ethernet ze stałym IP ktory to sygnał powodowałby ostatecznie załączenie/wyłączenie przekaźnika/stycznika.

  Myślałem jeszcze nad zastosowaniem włączania w/wyłączania sterowanego przez stary telefon GSM, np puszczenie sygnału (i ustawienie jako dzwonka np. pojedynczego piknięcia) spowoduje jego odebranie przez jakiś układzik (podłączone kabelkami do plyty gł telefonu w miejsce buzzera) i załączenie przekaźnika. Ponowne odebranie spowoduje reakcję odwrotną-wyłączenie.

  To byłoby chyba najlepsze, bo komórkę ma każdy a np nokia 3210 kosztuje grosze...podłączyc ja pod ładowake na stałe i może leżeć.
 • Poziom 18  
  W AVT mają kit AVT-927. Powinien spełnić stawiane wymagania. U mnie pracuje jako włącznik napowietrzania do akwarium (sterowanie przez LAN).
 • Poziom 22  
  O, wydaje się z opisu na stronie AVT całkiem przydatne!

  Jak ma się sprawa z elementami do tego? Czy masz ewentualnie schemat albo jeszcze lepiej obraz PCB i spis elementów?
 • Poziom 22  
  Za drukarkę dałem 150 zł nie szalejmy.

  Chciałem się dowiedzieć o ceny i dostępność elementów do kitu AVT-927, bo to byłoby coś, co mnie interesuje. Jeden przekaźnik, prosta konstrukcja. Skąd tylko wziąść zaprogramowane układy do tego...
 • Poziom 18  
  Ja do złożenia tego kitu potrzebowałem tylko płytkę i układ RTL (ok 20zł w sklepi wysyłkowym).
  Resztę częsci miałem + odzysk trafa ze starej karty sieciowej.
  Do zaprogramowania procesora wykorzystałem willema. Kit działa od razu po poprawnym złożeniu.
 • Poziom 22  
  Ewentualnie bylaby mozliwosc zebys zaprogramowal mi procesor? Nie wysponuję programatorem niestety... Oczywiście nic za darmo.
 • Poziom 18  
  Z zaprogramowaniem powinien dać sobie radę programator JDM, złożenie którego nie powinno przekroczyć kilku zł.
 • Poziom 29  
  witam
  a ten komp koło drukarki działa cały czas?
  i ma wolny RS albo LPT ?
  pozdrawiam
 • Poziom 24  
  Jest to bardzo proste więc tak:

  Serwer wydruków jest na LPT bo LJ5
  W lpt jest sygnał BUSY(16) ew sygnał SELECT PRINTER (17) dotyczy wtyczki 25pin.

  Jak poczytasz dokumentacje lpt to zobaczysz że komputer do wydruku wystawia Select Printer i oczekuje na sygnał select(13) od drukarki.

  I to można wykorzystać do włączania przekaźnika załączającego drukarkę.
  - W układzie trzeba dorobić opóźnione wyłączanie gdyż drukarka ma buforowanie , a po drugie taki ciągłe włączanie co 5 minut ją zabije.
  - w serwerze wydruków trzeba ustawić długi czas na oczekiwanie gotowości.

  Zakładając że użyjemy licznik cmos jeden tranzystor jeden przekaźnik i trochę rezystorków to cena wyniesie ok 30 zł ( tak mocno przesadzone)

  Nie znamy serwera wydruków autor postu go nie opisał , a można to zrobić inaczej.
  Wiemy że komputer wystawia sygnały(bity) na pin od 2 do 7 a potem sprawdza i czeka na sygnał busy od drukarki ( patrz dokumentacja LPT) Jeśli założymy że oprogramowanie zawsze wysyła znak inicjalizacji do drukarki to wiemy gdzie pojawią się bity na 2 do 7 wystarczy wybrać taki co zmienia się z 0 na 1 i znowu układzik z opóźnieniem.

  Dlaczego BUSY - bo można układ tak zmodyfikować aby odliczanie do wyłączenia zaczynało się po tym jak przejdzie on w LOW . ( oczywiście w LOW przechodzi po każdym wysłanym bajcie aż do zapełnienia bufora wydruku )

  Prawda że proste.:idea:
  Pozdrawiam maniaków rozwiązań EP jak dojedziecie do 1000zł to nie zapomnijcie o pozłacanych klamkach. :D
 • Poziom 22  
  No więc sposób opisany jest faktycznie sprytny,w ogóle nad tym nie myślałem, ale odpada. Printserwer jest na LAN :) W tym cały szkopuł,że sieciówka w printserwerze działa dopiero wtedy, kiedy jest włączona drukarka, więc muszę dorobić zewnętrzny włącznik sterowany po LAN podłączony do kolejnego portu w switchu.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Chyba, żeby jakiś sterownik lub program zewnętrzny do printserwera miał opcję załączania samej drukarki.
 • Poziom 16  
  Kiedyś również myślałem nad takim rozwiązaniem. Zrobię sobie ten układzik do zdalnego włączanie i wyłączania drukarki i serwera plików w mojej sieci. W związku z tym mam pytanie do posiadaczy układu. Czy jest możliwość zrobienia kilku loginów z różnymi prawami do urządzenia?